V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Manhattan

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(+ Masivní vylepšení)
 
Řádka 1: Řádka 1:
__NOEDITSECTION__
__NOEDITSECTION__
[[Soubor:United States, New York, Empire State Building, View From the Top of the Rock.jpg|thumb|220px|Manhattan (HDR, 2010)]]
[[Soubor:United States, New York, Empire State Building, View From the Top of the Rock.jpg|thumb|220px|Manhattan (HDR, 2010)]]
-
[[Soubor:Manhattan Highlight New York City Map Julius Schorzman.png|thumb|Poloha Manhattanu]]
+
[[Soubor:New York City location Manhattan.png|thumb|220px|Poloha Manhattanu]]
-
'''Manhattan''' je jedním z pěti [[New York|newyorských]] městských obvodů (společně s [[Brooklyn]]em, [[Bronx]]em, [[Queens]]em a [[Staten Island]]em). Zároveň je územně shodný s okresem '''New York''' ([[angličtina|anglicky]] ''New York County'') [[státy USA|amerického spolkového státu]] [[New York (stát)|New York]].  
+
'''Manhattan''' je jeden z pěti [[New York|newyorských]] městských obvodů (anglicky: ''boroughs'', společně s [[Brooklyn]]em, [[Bronx]]em, [[Queens]]em a [[Staten Island]]em). Zároveň je územně shodný s okresem '''New York''' ([[angličtina|anglicky]] ''New York County'') [[státy USA|amerického spolkového státu]] [[New York (stát)|New York]].  
-
Nachází se na ostrově [[Manhattan (ostrov)|Manhattan]]. Představuje ekonomické i administrativní centrum [[New York]]u. Oblast je plná výškových budov, které se začaly stavět již po roku [[1920]] a některé mrakodrapy byly v době svého dokončení nejvyššími stavbami světa.
+
Nachází se na ostrově [[Manhattan (ostrov)|Manhattan]]. Území dnešního Manhattanu navštívil anglický cestovatel Henry Hudson dne [[11. září]]&nbsp;1609 v rámci své výpravy za Východoindickou obchodní společnost a tím nepřímo započal migraci přistěhovalců z Dánska (1620) a později i dalších evropských zemích do této oblasti. V průběhu 19. století začal na Manhattanu příliv přistěhovalců z Irska, Itálie, Německa a dalších zemí, jejichž první setkání s Novým světem začínal právě zde. V současnosti představuje Manhattan ekonomické i administrativní centrum [[New York]]u a potažmo ekonomické a bankovní/finanční centrum celých Spojených států a v jistém smyslu i ikonický symbol západního kapitalismu. Sídlí zde Newyorské burzy cenných papírů, zlata, různých komodit, pobočka [[Fed]]u a mnoho komerčních bank. Oblast je plná výškových budov, které se začaly stavět již po roku [[1920]] a některé mrakodrapy byly v době svého dokončení nejvyššími stavbami světa. Manhattan má rozlohu 59,5 km<sup>2</sup> ([[pevnina]]), resp. 87,5 km<sup>2</sup> (včetně&nbsp;[[Vodstvo|vodstva]]). Jedná se o jeden z nejhustěji obydlených krajů na světě. Po celé 19. století  byl nejlidnatějším městským obvodem New Yorku, později ho co do počtu obyvatel předstihly čtvrtě [[Brooklyn]] a [[Queens]], které mají každá přes 2,5 milionu, Manhattan je v současnosti třetí s 1 619 090 obyvatel (k [[1. červenec|1. červenci]] [[2012]]), je ale nejmenším ze všech pěti obvodů co do výměry. Ročně ho navštíví přibližně 50 milionů turistů, což jej řadí mezi jednu z nejoblíbenějších městských čtvrtí světa. Mimo to patří mezi nejžádanější lokace pro kancelářské a obytné prostory, ale s obrovskými cenami za pronájem či odkoupení. Mít pobočku na některé z prominentních ulic Manhattanu znamená pro každou firmu punc prestiže a světovosti. Mimo bankovní a finanční sektor a mnoho dalších odvětví je též jedním ze světových center módy.
-
Má tři části: Uptown, Midtown a Downtown.
+
-
Od roku [[1972]] do [[11. září]] [[2001]] zde stála tzv. „dvojčata“ [[World Trade Center|Světového obchodního centra]], která však byla zničena [[Teroristické útoky 11. září 2001|teroristickými útoky]]. Od té doby je nejvyšším mrakodrapem ve městě [[Empire State Building]].  
+
Má tři části: [[Uptown]], [[Midtown]] a [[Downtown]].
 +
 
 +
Od roku [[1972]] do [[11. září]] [[2001]] zde stála tzv. „dvojčata“ [[World Trade Center|Světového obchodního centra]], která však byla zničena [[Teroristické útoky 11. září 2001|teroristickými útoky]]. Od té doby byl více než 10 let nejvyšším mrakodrapem ve městě znovu [[Empire State Building]], který však v roce [[2013]] překonalo dokončení stavby [[One World Trade Center]], nového obchodního centra postaveného místo původních „dvojčat“. Stavba je aktuálně nejvyšší budovou západní polokoule.
 +
 
 +
Drtivá většina nejoblíbenějších památek a atrakcí v New Yorku je situována právě na Manhattanu. Mezi nejvýznamnější místa ostrova patří zmíněné [[One World Trade Center]], památník [[Ground Zero]], [[Empire State Building]], [[Rockefeller Center]], [[Broadway]], [[Central Park]], známá obchodní ulice [[Wall Street]], [[Chinatown (Manhattan)|Chinatown]], [[Times Square]], nákupní ulice [[5th Avenue]], [[Chrysler Building]], [[Flatiron Building]] nebo [[Grand Central Terminal]]. Nejnavštěvovanější památkou je [[Socha Svobody]].  
Na 73. ulici se nachází konzulát [[Česká republika|České republiky]].
Na 73. ulici se nachází konzulát [[Česká republika|České republiky]].
 +
 +
== Geografie ==
 +
[[Soubor:NASA Manhattan.jpg|thumb|220px|Satelitní snímek Manhattanu. Uprostřed [[Central Park]], dále je Manhattan obklopen řekami [[Hudson (řeka)|Hudson]] ze západu, řekou Harlem na severu a úžinou [[East River]] na východě]]
 +
Základem Manhattanu jsou [[slída]] a [[břidlice]]. Jedná se o silné a pevné horniny, které jsou vhodným základem pro výškové budovy. Nejvíce mrakodrapů je situováno v Downtownu a Midtownu. Manhattan se obvykle dělí na Downtown (Dolní Manhattan, jižní Manhattan), Midtown a Uptown (Horní Manhattan, severní Manhattan), 5th Avenue zase rozděluje západní a východní stranu Manhattanu. Na západě je Manhattan ohraničen řekou Hudson, na východě řekou [[East River]]. Na severu řeka Harlem odděluje Manhattan a Bronx, další část města New York. K Manhattanu patří také několik ostrovů jako např. [[Roosevelt Island]], [[Liberty Island]] a další. Manhattan má pevninskou rozlohu 59 km<sup>2</sup> a 87.5 km<sup>2</sup> včetně vodstva. Na délku měří 21,6 km, na šířku 3,7 km (v nejširším místě).
 +
 +
Při budování původního World Trade Center bylo vyhloubeno obrovské množství hlíny, které bylo později použito pro rozšíření manhattanského pobřeží prostřednictvím [[Battery Park City]]. Výsledkem bylo více než 92 akrů pobřeží a přes 30 akrů parků. Manhattan má také dálniční spojení se sousedním státem [[New Jersey]] prostřednictvím mostu [[George Washington Bridge]] a dvou tunelů - [[Lincoln Tunnel]] a [[Holland Tunnel]].
 +
 +
Tři hlavní části Manhattanu - Downtown, Midtown a Uptown - se dále dělí na následujících 22 menších částí: [[Financial District (Manhattan)|Financial District]], [[Tribeca]], [[Chinatown (Manhattan)|Chinatown]], [[Lower East Side]], [[Little Italy]], [[Soho]], [[Greenwich Village]], [[East Village]], [[Stuyvesant Town]], [[Gramercy]], [[Chelsea (Manhattan)|Chelsea]], [[Murray Hill]], [[Garment District]], [[Times Square]], [[Midtown West]], [[Midtown East]], [[Upper West Side]], [[Upper East Side]], [[Central Park]], [[East Harlem]], [[Harlem]] a [[Morningside Heights]].
 +
 +
Orientace na Manhattanu je relativně jednoduchá. Podél ostrova se svisle táhnou "Avenues", dlouhé ulice, kterých je celkem 12 a jsou značeny čísly (od východu 1st - 12th Avenue). Některé Avenues mají také svůj název (Madison Avenue ad.), ale obecně se lze vždy jednoduše orientovat podle čísel. Vodorovně jsou po celém Manhattanu rozmístěny "Streets", které jsou (až na pár výjimek především v dolním Manhattanu) značeny také čísly a rozděleny na West (západní) a East (východní). Obvyklá orientace na Manhattanu tedy spočívá v tom, že prakticky každé místo na ostrově lze lokalizovat na roh mezi některou Avenue a některou Street, a proto, i přes zdánlivý zmatek mezi vysokými budovami a tisíci lidmi, je snadné se na Manhattanu zorientovat. Poslední, nejsevernější ulicí, je 220th Street. Jedinou výjimku z rutinní mřížkové struktury Manhattanu tvoří ulice [[Broadway]], která se táhne úhlopříčně od [[Bowling Green]] v Downtownu přes celý Manhattan až do sousedního Bronxu.
 +
 +
=== Původ čtvrtí ===
 +
Některé názvy čtvrtí jsou odvozeny od zeměpisného postavení (např. Upper East Side), jiné podle etnických hledisek (Little Italy). Několik čtvrtí jsou zkratkami, např. SoHo (South of Houston) nebo [[Nomad]] (North Madison Park). Název Harlem je odvozen od nizozemského města z koloniální éry [[Haarlem]]. Každá čtvrť má svou specifickou historii, SoHo je známá především jako obchodní čtvrť, Greenwich Village zase jako rodiště beatnické generace, Chelsea je čtvrť umění a nočního života, Chinatown zase žije čínskou kulturou.
 +
 +
Ostrov Manhattan sousedí s Brooklynem a Queensem na západě, s Bronxem na severu a se státem New Jersey na východě. Jižně se dále nachází poslední nejmenovaná newyorská čtvrť, Staten Island.
 +
 +
=== Podnebí ===
 +
Manhattan se nachází v přechodné klimatické zóně mezi vlhkým subtropickým podnebím a vlhkým kontinentálním podnebím, proto si Manhattan i v zimě udržuje relativně vyšší teploty, než je tomu ve vnitrozemských státech. Jaro a podzim jsou na Manhattanu mírnější, léta jsou teplejší s teplotami přes 32&nbsp;°C. Horní hranice teplotního rekordu dosáhla 41&nbsp;°C (9. červenec 1936), nejnižší teplota -26&nbsp;°C (9. únor 1934). Množství sněhu dosahuje průměru 63,5 cm, rekordním v tomto ohledu byl rok 1992, kdy napadlo až 150 cm sněhu.
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==

Aktuální verze z 28. 11. 2016, 22:07

Manhattan (HDR, 2010)
Poloha Manhattanu

Manhattan je jeden z pěti newyorských městských obvodů (anglicky: boroughs, společně s Brooklynem, Bronxem, Queensem a Staten Islandem). Zároveň je územně shodný s okresem New York (anglicky New York County) amerického spolkového státu New York.

Nachází se na ostrově Manhattan. Území dnešního Manhattanu navštívil anglický cestovatel Henry Hudson dne 11. září 1609 v rámci své výpravy za Východoindickou obchodní společnost a tím nepřímo započal migraci přistěhovalců z Dánska (1620) a později i dalších evropských zemích do této oblasti. V průběhu 19. století začal na Manhattanu příliv přistěhovalců z Irska, Itálie, Německa a dalších zemí, jejichž první setkání s Novým světem začínal právě zde. V současnosti představuje Manhattan ekonomické i administrativní centrum New Yorku a potažmo ekonomické a bankovní/finanční centrum celých Spojených států a v jistém smyslu i ikonický symbol západního kapitalismu. Sídlí zde Newyorské burzy cenných papírů, zlata, různých komodit, pobočka Fedu a mnoho komerčních bank. Oblast je plná výškových budov, které se začaly stavět již po roku 1920 a některé mrakodrapy byly v době svého dokončení nejvyššími stavbami světa. Manhattan má rozlohu 59,5 km2 (pevnina), resp. 87,5 km2 (včetně vodstva). Jedná se o jeden z nejhustěji obydlených krajů na světě. Po celé 19. století byl nejlidnatějším městským obvodem New Yorku, později ho co do počtu obyvatel předstihly čtvrtě Brooklyn a Queens, které mají každá přes 2,5 milionu, Manhattan je v současnosti třetí s 1 619 090 obyvatel (k 1. červenci 2012), je ale nejmenším ze všech pěti obvodů co do výměry. Ročně ho navštíví přibližně 50 milionů turistů, což jej řadí mezi jednu z nejoblíbenějších městských čtvrtí světa. Mimo to patří mezi nejžádanější lokace pro kancelářské a obytné prostory, ale s obrovskými cenami za pronájem či odkoupení. Mít pobočku na některé z prominentních ulic Manhattanu znamená pro každou firmu punc prestiže a světovosti. Mimo bankovní a finanční sektor a mnoho dalších odvětví je též jedním ze světových center módy.

Má tři části: Uptown, Midtown a Downtown.

Od roku 1972 do 11. září 2001 zde stála tzv. „dvojčata“ Světového obchodního centra, která však byla zničena teroristickými útoky. Od té doby byl více než 10 let nejvyšším mrakodrapem ve městě znovu Empire State Building, který však v roce 2013 překonalo dokončení stavby One World Trade Center, nového obchodního centra postaveného místo původních „dvojčat“. Stavba je aktuálně nejvyšší budovou západní polokoule.

Drtivá většina nejoblíbenějších památek a atrakcí v New Yorku je situována právě na Manhattanu. Mezi nejvýznamnější místa ostrova patří zmíněné One World Trade Center, památník Ground Zero, Empire State Building, Rockefeller Center, Broadway, Central Park, známá obchodní ulice Wall Street, Chinatown, Times Square, nákupní ulice 5th Avenue, Chrysler Building, Flatiron Building nebo Grand Central Terminal. Nejnavštěvovanější památkou je Socha Svobody.

Na 73. ulici se nachází konzulát České republiky.

Obsah

Geografie

Satelitní snímek Manhattanu. Uprostřed Central Park, dále je Manhattan obklopen řekami Hudson ze západu, řekou Harlem na severu a úžinou East River na východě

Základem Manhattanu jsou slída a břidlice. Jedná se o silné a pevné horniny, které jsou vhodným základem pro výškové budovy. Nejvíce mrakodrapů je situováno v Downtownu a Midtownu. Manhattan se obvykle dělí na Downtown (Dolní Manhattan, jižní Manhattan), Midtown a Uptown (Horní Manhattan, severní Manhattan), 5th Avenue zase rozděluje západní a východní stranu Manhattanu. Na západě je Manhattan ohraničen řekou Hudson, na východě řekou East River. Na severu řeka Harlem odděluje Manhattan a Bronx, další část města New York. K Manhattanu patří také několik ostrovů jako např. Roosevelt Island, Liberty Island a další. Manhattan má pevninskou rozlohu 59 km2 a 87.5 km2 včetně vodstva. Na délku měří 21,6 km, na šířku 3,7 km (v nejširším místě).

Při budování původního World Trade Center bylo vyhloubeno obrovské množství hlíny, které bylo později použito pro rozšíření manhattanského pobřeží prostřednictvím Battery Park City. Výsledkem bylo více než 92 akrů pobřeží a přes 30 akrů parků. Manhattan má také dálniční spojení se sousedním státem New Jersey prostřednictvím mostu George Washington Bridge a dvou tunelů - Lincoln Tunnel a Holland Tunnel.

Tři hlavní části Manhattanu - Downtown, Midtown a Uptown - se dále dělí na následujících 22 menších částí: Financial District, Tribeca, Chinatown, Lower East Side, Little Italy, Soho, Greenwich Village, East Village, Stuyvesant Town, Gramercy, Chelsea, Murray Hill, Garment District, Times Square, Midtown West, Midtown East, Upper West Side, Upper East Side, Central Park, East Harlem, Harlem a Morningside Heights.

Orientace na Manhattanu je relativně jednoduchá. Podél ostrova se svisle táhnou "Avenues", dlouhé ulice, kterých je celkem 12 a jsou značeny čísly (od východu 1st - 12th Avenue). Některé Avenues mají také svůj název (Madison Avenue ad.), ale obecně se lze vždy jednoduše orientovat podle čísel. Vodorovně jsou po celém Manhattanu rozmístěny "Streets", které jsou (až na pár výjimek především v dolním Manhattanu) značeny také čísly a rozděleny na West (západní) a East (východní). Obvyklá orientace na Manhattanu tedy spočívá v tom, že prakticky každé místo na ostrově lze lokalizovat na roh mezi některou Avenue a některou Street, a proto, i přes zdánlivý zmatek mezi vysokými budovami a tisíci lidmi, je snadné se na Manhattanu zorientovat. Poslední, nejsevernější ulicí, je 220th Street. Jedinou výjimku z rutinní mřížkové struktury Manhattanu tvoří ulice Broadway, která se táhne úhlopříčně od Bowling Green v Downtownu přes celý Manhattan až do sousedního Bronxu.

Původ čtvrtí

Některé názvy čtvrtí jsou odvozeny od zeměpisného postavení (např. Upper East Side), jiné podle etnických hledisek (Little Italy). Několik čtvrtí jsou zkratkami, např. SoHo (South of Houston) nebo Nomad (North Madison Park). Název Harlem je odvozen od nizozemského města z koloniální éry Haarlem. Každá čtvrť má svou specifickou historii, SoHo je známá především jako obchodní čtvrť, Greenwich Village zase jako rodiště beatnické generace, Chelsea je čtvrť umění a nočního života, Chinatown zase žije čínskou kulturou.

Ostrov Manhattan sousedí s Brooklynem a Queensem na západě, s Bronxem na severu a se státem New Jersey na východě. Jižně se dále nachází poslední nejmenovaná newyorská čtvrť, Staten Island.

Podnebí

Manhattan se nachází v přechodné klimatické zóně mezi vlhkým subtropickým podnebím a vlhkým kontinentálním podnebím, proto si Manhattan i v zimě udržuje relativně vyšší teploty, než je tomu ve vnitrozemských státech. Jaro a podzim jsou na Manhattanu mírnější, léta jsou teplejší s teplotami přes 32 °C. Horní hranice teplotního rekordu dosáhla 41 °C (9. červenec 1936), nejnižší teplota -26 °C (9. únor 1934). Množství sněhu dosahuje průměru 63,5 cm, rekordním v tomto ohledu byl rok 1992, kdy napadlo až 150 cm sněhu.

Externí odkazy



Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Manhattan
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Manhattan
Okresy státu New York

Albany • Allegany • Bronx • Broome • Cattaraugus • Cayuga • Chautauqua • Chemung • Chenango • Clinton • Columbia • Cortland • Delaware • Dutchess • Erie • Essex • Franklin • Fulton • Genesee • Greene • Hamilton • Herkimer • Jefferson • Kings (Brooklyn) • Lewis • Livingston • Madison • Monroe • Montgomery • Nassau • New York (Manhattan) • Niagara • Oneida • Onondaga • Ontario • Orange • Orleans • Oswego • Otsego • Putnam • Queens • Rensselaer County • Richmond (Staten Island) • Rockland • Saratoga • Schenectady • Schoharie • SchuylerSenecaSt. Lawrence • Steuben • Suffolk • Sullivan • Tioga • Tompkins • Ulster • Warren • WashingtonWayneWestchester • Wyoming • Yates