V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

World Trade Center

Z Multimediaexpo.cz

The Twin Towers
Věže World Trade Center
Plánek centra

World Trade Center (WTC, česky „Světové obchodní středisko“) byl newyorský komplex sedmi budov, který byl dominantou čtvrti Manhattan. Budovy navrhli Minoru Yamasaki a Antonio Brittiochi. Stavby na centru začaly v dubnu 1966; poslední budova (budova č. 7) byla dokončena v roce 1985.

Obsah

Popis budov

„Dvojčata“

Nejznámější z těchto budov byla dvojčata (anglicky: Twin Towers) – dvojice mrakodrapů (Severní a Jižní věž nebo též budova č. 1 a 2), které byly postaveny v letech 19661972 a do roku 1974 byly nejvyššími budovami světa (417 m), než je zastínil Sears Tower v Chicagu. Každá z obou věží měla 110 pater a vážila přibližně 450 000 tun. Byla vysoká 417 m (Jižní věž o pár dm vyšší) a její podstavou byl přibližně akr velký čtverec (délka strany: 63 metry).

Budovy dvojčat sestávaly ze tří hlavních segmentů, spojených (komerčně nevyužívanými) patry, zpevněnými čtvercovou strukturou podlah, ostatní patra byla tvořena ocelovými nosníky, přišroubovanými i svařenými mezi jádrem budovy a jejím obvodem. Ocelovou konstrukci každé z budov tvořilo jádro zpevněné 47 masivními ocelovými sloupy, ve kterém se nacházelo schodiště a systém výtahů. Dalších 240 sloupů bylo po obvodu budovy. Mrakodrapy měly ve své střední části 2 mezičlánky (mezipatra, která nebyla určena pro komerční účely a kde končily nebo začínaly některé z výtahů) a to v 44. a 78.? patře. Každý ze tří segmentů měl jinou velikost základních ocelových sloupů, kterými bylo tvořeno jádro (profil sloupů byl 558 × 1371 mm v nejnižší, 482 × 1117 mm ve střední a 406 × 914 mm v nejvyšší části věže). Povrch budovy tvořil systém prefabrikovaných mříží (každé zasahujících do více pater), které se při stavbě mrakodrapu zasouvaly navzájem do sebe. Na stavbu byla použita vysoce kvalitní ocel, certifikovaná prestižní firmou Underwriters Laboratories (UL), která splňovala velmi náročné normy (např. ESTM E119, pro zachování pevnosti při působení tepla na ni, a další vlastnosti).

Věže k sobě byly orientovány úhlopříčně, aby si nepřekážely ve výhledu. Budovy každý den navštívily desítky tisíc (podle některých zdrojů uváděno až 100 000) lidí.

Budova č. 7

Budova WTC č. 7 (1992)

Budova č. 7 (World Trade Center 7) byl mrakodrap, postavený v letech 1983-1985 jakožto poslední budova komplexu. Mrakodrap byl ocelové konstrukce (běžná výztuha ocelovými trámy ve všech směrech – nikoli s jádrem a nosníky jako budovy „dvojčat“). Měl lichoběžníkový půdorys a tyčil se do výšky 186 m. Mrakodrap měl 47 pater; na jeho střeše se kromě antén nacházel menší prostor, nazývaný penthouse. Prostory v budově si v té době pronajímaly významné finanční či investiční společnosti [1]. Místo pro své kanceláře si zde pronajali i FBI, CIA (největší pobočka mimo Washington, D.C.) [2], U.S. Secret Service (tajná služba Spojených států), [3] Ministerstvo obrany Spojených států amerických, IRS (Internal Revenue Service, finanční úřad pro výběr daní, který zde měl dokumenty případů Enron a Worldcom) či Office for Emergency Management (česky přibližně úřad/kancelář pro zvládání krize, spolupracující s FEMA). Mrakodrap byl ve 23. patře též vybaven zástavbou zvanou doomsday bunker se zpevněnými zdmi, neprůstřelnými skly, vlastními generátory elektřiny a vlastní ventilací a zásobami vzduchu, jídla a vody. „Bunkr“ byl postaven tehdejším starostou New Yorku, Rudim Giulianim, za přibližně 14 milionů dolarů a jeho účelem bylo poskytnout zázemí pro policii, požárníky a úřad starosty v případě vážného infrastrukturního kolapsu. 11. září v něm Giuliani operoval (a zorganizoval provizorní krizový tým), později dopoledne však toto místo opustil. Dne 11. září 2001, v 6:47:03 byl vypnut alarm, který by v budově signalizoval požáry [4]. Mezi 9. a 10. hodinou byla budova evakuována a přibližně v 11:30 ji opustili i požárníci NYFD a policisté z Port Authority. Přibližně ve stejné době se na asi třech místech budovy objevily lokalizované požáry. V 17:25 (někdy uváděno 17:20) místního času se budova č. 7 zhroutila podobným způsobem jako budovy „dvojčat“ (symetrický pád do půdorysu budovy, který trval kolem 7 sekund).

V současnosti ji nahrazuje stavba nové budovy, též nazvané World Trade Center 7. Ta má se svými 52 patry být vysoká 226 m.

Ostatní

Kromě dvojčat a budovy č. 7 se v komplexu nacházely další čtyři budovy. Tyto budovy byly jen několik pater vysoké (např. budova č. 6 osm). Při pádu dvojčat byly tyto budovy zasaženy troskami budov, protože se nacházely v jejích bezprostředním okolí. Škody zahrnovaly roztržení celých pater a byly tak vážné, že při následném odklízení trosek byly tyto budovy strženy.

Azbestové izolace

Nosníky pater jak dvojčat tak budovy č. 7 tvořily tisíce svářených ocelových tyčí, jež byly v době stavby vystříkány azbestovou izolací, v případě věží však pouze do 64. patra [5]. Od poloviny 80. let, kdy byly prokázány karcinogenní účinky azbestu, začalo město vyžadovat po vlastníkovi, aby byl azbest ze všech budov centra odstraněn. Tato operace však byla předběžně odhadnuta na přibližně 1 mld. dolarů, a byla majitelem neustále oddalována.

Útoky na WTC

  • Již 26. února 1993 byl na Dvojčata podniknut atentát. Islámští teroristé, z nichž šest bylo později odsouzeno k dlouholetým trestům vězení, v čele s Ramzi Yousefem a Mohamedem Salamehem, odpálili 680kilogramovou improvizovanou nálož dodávky Ryder v garážích pod Severní věží. Výbuch, ač způsobil 30 m díru, statiku budovy vážněji nenarušil, protože útočníci dodávku s bombou zaparkovali několik metrů od původně plánovaného místa hned vedle jednoho z podpůrných sloupů. Výbuch zabil 6 lidí, 1042 dalším způsobil různě vážná poranění. Značnou část budovy vyplnil dým a to si vynutilo úplnou evakuaci. Nad touto událostí se vznáší stín podezření, zda o přípravě útoku zpravodajské agentury věděly předem.
  • Dvojčata byla zničena o osm let později, při teroristickém útoku z 11. září 2001, kdy byla zasažena letadly Boeing společnosti American Airlines a 56 resp. 102 minut po zásazích se věže ztřítily. Téhož dne v 17:25 východopobřežního času se zřítila budova č. 7 Světového obchodního centra (tuto budovu žádné letadlo nezasáhlo). Až 6 týdnů po útocích se záchranáři pod komplexem setkávali s roztavenou ocelí, která byla pod budovami 1, 2 a 7. Budovy 3, 4, 5 a 6 vydržely, ale byly natolik poškozeny troskami spadlých dvojčat, že během záchranných prací byly strženy. Nedlouho poté byl celý komplex WTC navržen na přestavbu.
  • Mimo to, v roce 1975 vypukl v Severní věži požár, který zasáhl několik pater a zuřil celkem 3 hodiny, než se jej podařilo zlikvidovat.

Nástupce zničeného komplexu budov

Na místě bývalého World Trade Center má v budoucnosti stát 541 metrů vysoký skleněný mrakodrap Věž svobody s anténou na vrcholu. Jeho základem jsou tři ocelové sloupy vztyčené 19. prosince 2006, z nichž jeden je popsán tisíci ručně psaných vzkazů jako připomenutí obětí 11. září 2001. Věž svobody má být dokončena v roce 2011. Její výška (1776 stop) je symbolika s rokem deklarace nezávislosti Spojených států.

Související odkazy

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
World Trade Center
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
World Trade Center