Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Broadway

Z Multimediaexpo.cz

Broadway


Broadway je široká avenue (třída, bulvár) na Manhattanu v New Yorku vedoucí také do Bronxu a Westchester County. Jedná se o nejstarší hlavní severojižní ulici ve městě, která vznikla už v éře Nového Amsterodamu na místě bývalé indiánské stezky, je jednou z mála ulic, která nedodržuje přísný pravoúhlý systém newyorkských veřejných komunikací. Je známa hlavně množstvím činoherních a muzikálových divadel vysoké prestiže, sídlí zde i Broadway Theatre. Nejúspěšnější série zde uváděných představení dosahují tisíců repríz.

Obsah

Historie

Soubor:Bway.jpg
Pohled na Broadway v roce 1909

Broadway vznikla na místě indiánské stezky Wickquasgeck, která vedla hustým porostem ostrova Manhattan.[1] Původně se kroutila močály a skalinami podél celého ostrova. Po příchodu Nizozemců se brzy proměnila v hlavní dopravní tepnu z Nového Amsterodamu na jižní cíp ostrova. Nizozemský objevitel David de Vries ji poprvé zmiňuje ve svém deníku z roku 1642 („stezka Wickquasgeck, po které Indiáni denně procházeli“). Nizozemci ji pojmenovali Heerestraat[2] Současný název ulice ale pochází z anglického překladu holandského jména Breede weg (Široká ulice). V 18. století Broadway končila v městské části severně od Wall Street, odkud byla propojená ulicemi jiných jmen (Eastern Post Road a Bloomingdale Road) s oblastí East Side a západem ostrova. V závěru 19. století byla rozšířená a upravená severnější část Bloomingdale Road nazývána Boulevard, ale od konce století se celé ulici říká Broadway.

Trasa a dopravní provoz

Broadway vede po celé délce Manhattanu z Bowling Greenu na jihu až po Inwood na severu. Na některých kříženích jsou náměstí jako Union Square, Madison Square či Times Square, které nese jméno od zdejšího sídla listu New York Times. Poblíž je i pověstný úsek plný divadel. V minulosti bylo náměstí „čtvrtí červených luceren“ s veřejnými domy, nyní je významným střediskem turistického ruchu. Na Herald Square se nachází obchodní dům Marcy's, jeden z největších na světě. Uprostřed své délky se Broadway dotýká Central Parku a vede kolem Lincolnova střediska a Julliard School.

Broadway u Dyckman Street v Inwoodu

Dále na severu leží u Broadwaye campus Columbia University, konec ulice je tam, kde se stává částí dálnice US 9. Podél Broadwaye vedou linky newyorského metra. V minulosti zde byla provozována i tramvajová doprava, ale od 30. let 20. století Na Broadwayi je po celé délce umožněn automobilový provoz, v minulosti byl obousměrný, ale nyní je jednosměrný, převážně v jižním směru.

Velká bílá ulice

Za Great White Way (Velkou bílou ulici) je označována část Broadwaye u Times Square mezi 42. a 53. ulicí. Téměř jednu míli dlouhý úsek ulice byl v roce 1880 osvětlen obloukovými lampami Charlese F. Brushe jako vůbec první třída ve Spojených státech. Nadpis „Založeno na Velké bílé ulici“ („Found on the Great White Way“) se objevil poprvé 3. února 1902 na titulu New York Evening Telegramu.

Divadlo na Broadwayi

V divadelním okrsku na Broadwayi se nachází 39 velkých stálých profesionálních scén s 500 a více místy pro diváky, které se věnují činohře či muzikálu.[3] Divadelní produkce uváděné na Broadwayi jsou považované za vrchol amerického divadelnictví a v anglicky hovořícím světě se jim v prestiži rovná jen divadlo provozované v londýnském West Endu. Každoročně má divadelní průmysl v divadelním okrsku na Broadwayi obrat v řádu miliard dolarů. V roce 2005 navštívilo zdejší představení bezmála 12 milionů diváků,[4] přibližně stejně jako v londýnském West Endu.[5]

Majestic Theatre na Broadwayi

Představení a show jsou obvykle inscenovány komerčními společnostmi s cílem produkovat zisk. Obvykle jsou uváděny v sérii představení bez předem určené derniéry, počet repríz se řídí existencí nebo neexistencí pokračujícího úspěchu u publika. Nejdelší série představení zaznamenávají muzikály, Fantom opery překonal 9. ledna 2006 broadwayský rekord muzikálu Kočky svým 7 486. uvedením v Majestic Theatre,[6] nyní již počet repríz překročil 8 000. Některé scény na Broadwayi mají nicméně i charakter neziskového či repertoárového divadla. Sériová představení jsou uváděna pravidelně ve večerních časech od 20 hodin od úterý do soboty a v odpoledních časech ve 14 hodin ve středu a v sobotu a v 15 hodin v neděli. Některá představení jsou uváděna na Národním broadwayském turné, pro která ale producenti obvykle najímají jiná obsazení, aby nemuseli přerušit uvádění svých show přímo na Broadwayi. Herci a jiní umělci účinkující na Broadwayi jsou v některých případech specialisté na jevištní herectví, mnohdy ale také hvězdy filmu či televize, angažované s cílem přitáhnout více diváků. Jsou zastupování odborovými svazy jako Actors‘ Equity Association (Sdružením herecké rovnosti) či American Federation of Musicians (Americkou federací hudebníků), podobné unie má i další umělecký i provozní divadelní personál. Majitelé divadel a broadwayští producenti jsou sdruženi v League of American Theatres and Producers (Lize amerických divadel a producentů). Jejím cílem je propagovat Broadway jako celek, vyjednávat smlouvy s odborovými svazy a spoluřídí udílení cen Tony.

Významná broadwayská divadla

Mezi nejvýznamnější velká broadwayská divadla patří:

Odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Broadway
  1. Shorto, Russell: „The Streets Where History Lives“, New York Times, 9. 2. 2004. „A co značka na stezce Wickquasgeck, indiánské stezce, která vedla podél ostrova, kterou Nizozemci přeměnili ve svou hlavní ulici a Angličané přejmenovali Broadway?“ (anglicky: „And what about a marker for the Wickquasgeck Trail, the Indian path that ran the length of the island, which the Dutch made into their main highway and the English renamed Broadway?“)
  2. ELLIS, Edward Robb. The Epic of New York City. [s.l.] : Old Town Books, 1966.  
  3. A2C2.org – anglicky
  4. zpráva New York Times – anglicky
  5. zpráva The Times
  6. zpráva webu BBC – anglicky