Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 15. 3. 2014, 14:29
Filmová a televizní fakulta (FAMU) je jedna ze tří fakult Akademie múzických umění v Praze (DAMU, FAMU, HAMU). Její studenti jsou vzděláváni především pro profese spojené s filmem, televizí, elektronickými médii i tradičními sdělovacími prostředky.
Obsah |
Studijní obory
Studenti z počátku studia procházejí společným programem, který je uvede do souvislostí všech oborů, které se na FAMU studují, zároveň se již profilují ve svých vlastních studijních oborech:
- animovaná tvorba
- audiovizuální studia
- dokumentární tvorba
- fotografie - studium v češtině a v angličtině
- kamera
- produkce
- režie
- scenáristika a dramaturgie
- střihová skladba
- zvuková tvorba
- cinema and digital media - studium v angličtině
Dějiny
Fakulta byla založena jako součást Akademie múzických umění 28. listopadu 1946. Na přelomu 50. a 60. let se FAMU stala přirozeným centrem české nové vlny, která svými díly znamenala doposud nejvýraznější přínos světové kinematografii. Navzdory silnému ideologickému dohledu, který byl v době normalizace uplatňován i na uměleckých vysokých školách, byla FAMU vždy ovlivněna liberálním duchem. Až do konce osmdesátách let 20. století však byla úzce spjata se státně-monopolním filmovým a televizním průmyslem. Po roce 1990 se celá AMU transformovala ze státní ve veřejnou vysokou školu. V současné době je plně zapojena do celoevropské sítě vysokých škol, které přijaly tzv. boloňskou dohodu, jež umožňuje větší propojení studia a mezinárodní stáže a studijní pobyty. FAMU má řadu partnerských škol také v USA, např. New York University, Emmerson College, CalArts, University of Miami, American University.
Studium
Studijní plány FAMU stály od počátku na rovnováze mezi praktickými cvičeními a vzděláním univerzitního typu. Po roce 2002 prošla FAMU generační a koncepční proměnou, jejímž cílem bylo větší otevření školy jak uvnitř, mezi obory, tak směrem ven, zejména do zahraničí. Došlo k posílení vzdělávacího komponentu studijních plánů, zároveň se pro studenty rozšířily i možnosti tvorby praktických cvičení, zejména v tzv. vnitřním grantu. Na FAMU začali také v daleko větší míře hostovat čeští i zahraniční pedagogové a umělci jako Jean-Claude Carrière, Brendan Ward, Linda Aronson, Henry Hills a mnozí další. Díky americkému Trust For Mutual Understanding pořádá FAMU od roku 2005 série workshopů s nejvýznamnějšími experimentálními filmaři z USA. Filmy studentů FAMU, zejména absolventské projekty se často objevují v distribuční síti kin - např. Český sen Víta Klusáka a Filipa Remundy nebo Ztracená dovolená Lucie Králové. Studenti FAMU pořádají každý podzim soutěžní přehlídku FAMUfest, kde se nejširší veřejnosti představuje výběr filmů, které studenti FAMU v uplynulém roce natočili. FAMU, stejně jako většina dalších uměleckých fakult, tradičně patří k školám s nejvýraznějším rozdílem mezi počtem přihlášených a přijatých studentů. V přijímacím řízení však rozhoduje především talent uchazečů. FAMU pořádá dvakrát v roce den otevřených dveří, kdy je možné konzultovat s pedagogy na všech katedrách FAMU. Od 90. let existuje v České republice řada studijních programů podobného zaměření na jiných veřejných vysokých školách a soukromých vyšších odborných školách (např. v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Písku, Opavě, ve Zlíně).
Vybavení fakulty a financování studia
FAMU sídlí v paláci Lažanských na Smetanově nábřeží 2, Praha 1. Kromě toho má ještě budovu Studia FAMU v Klimentské ulici 2, Praha 1, která je vybavena profesionální filmovou a televizní technikou, střižnami, míchací halou a postprodukčním oddělením. Studenti FAMU mají k dispozici klasickou filmovou techniku (16mm a 35mm) i moderní digitální snímací a postprodukční zařízení. Studenti fotografie mají k dispozici Studio Katedry fotografie a ateliéry jak v hlavní budově FAMU, tak v budově AMU na Malé Straně a v Berouně. Náklady na realizaci praktických cvičení jsou hrazeny z rozpočtu školy (tedy ze státního rozpočtu), a to až do výše, která je dána popisem těchto cvičení. Zahraniční studenti, kteří studují různých v programech v rámci katedry FAMU Interantional, hradí své studium i svá praktická cvičení sami. Pedagogové FAMU, zejména Miloš Vojtěchovský, stáli u zrodu Institutu intermédií, který spoluzaložila AMU s Českým vysokým učením technickým. Institut Intermédií (IIM) vytváří od roku 2003 platformu pro mezinárodní spolupráci studentů a pedagogů technických a uměleckých oborů.
Významní pedagogové
Děkani FAMU
- Karel Plicka (1946-1950]
- Julius Kalaš (1950-1951, zastupující děkan)
- František Dvořák (1951-1952)
- Miloš V. Kratochvíl (1952-1954)
- Jaroslav Bouček (1954-1958)
- František Dvořák (1958-1960)
- Miloš V. Kratochvíl (1960-1961)
- Bedřich Pilný (1961-1967)
- František Daniel (1967-1969)
- Josef Ceremuga (1970-1973)
- Bedřich Pilný (1973-1976)
- Ilja Bojanovský (1976-1980)
- Václav Sklenář (1980-1990)
- Josef Pecák (1990-1993)
- Petr Prokop (1993, zastupující děkan)
- Jan Bernard (1993-1999)
- Karel Kochman (1999-2002)
- Michal Bregant (2002-2008)
- Pavel Jech (2008-)
Výběr studentů a absolventů
- Josef Brukner
- Karel Cudlín
- Pavel Dias
- Miloš Forman
- Saša Gedeon
- Rajko Grlić
- Věra Chytilová
- Agnieszka Holland
- Juraj Jakubisko
- Vojtěch Jasný
- Pavel Juráček
- Jaromír Kačer
- Vladimír Körner
- Aurel Klimt
- Pavel Klusák
- Vít Klusák
- Josef Koudelka
- Štěpán Kučera
- Emir Kusturica
- Goran Marković
- Antonín Máša
- Sulejman Suki Medencevic
- Jiří Menzel
- Václav Nývlt
- Goran Paskaljević
- Ivan Passer
- Halina Pawlowská
- Tomáš Polák
- Filip Remunda
- Robert Sedláček
- Karol Sidon
- Bohdan Sláma
- Örvar Þóreyjarson Smárason
- Jiří Soukup
- Karel Steigerwald
- Tono Stano
- Jan Svěrák
- Petr Václav
- Karel Vachek
- Woody Vasulka
- Karl Vaughan
- Tomáš Vorel
- Lordan Zafranović
Titulem Doctor honoris causa AMU byli oceněni mj.:
- Václav Havel, 1996
- Miloš Forman, 1998
- Jan Švankmajer, 2003
- Otomar Krejča
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |