V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Újezd u Průhonic

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(Externí odkazy: Typo)
m (+ Typo)
 
Řádka 27: Řádka 27:
| vlajka = File:Praha-Újezd u Průhonic vlajka.jpg
| vlajka = File:Praha-Újezd u Průhonic vlajka.jpg
| znak = Image:Praha-Ujezd_CoA.png
| znak = Image:Praha-Ujezd_CoA.png
-
}}
+
}}'''Újezd u Průhonic''' je [[katastrální území]] o [[rozloha|rozloze]] 370,38 [[Hektar|ha]], rozkládající se na jihovýchodním okraji [[hlavní město|hlavního města]] [[Praha|Prahy]], územně identické s [[městská část|městskou částí]] '''Praha-Újezd'''. Je součástí městského obvodu [[Praha 4]], rozšířenou působnost státní správy zde vykonává městská část [[Praha 11]].
-
 
+
-
'''Újezd u Průhonic''' je [[katastrální území]] o [[rozloha|rozloze]] 370,38 [[Hektar|ha]], rozkládající se na jihovýchodním okraji [[hlavní město|hlavního města]] [[Praha|Prahy]], územně identické s [[městská část|městskou částí]] '''Praha-Újezd'''. Je součástí městského obvodu [[Praha 4]], rozšířenou působnost státní správy zde vykonává městská část [[Praha 11]].
+
Na území leží dvě původní sídla – '''Újezd''' (v jižní části katastru, s 15 % obyvatel) a '''[[Kateřinky (Újezd u Průhonic)|Kateřinky]]''' (v severní části katastru s 85 % obyvatel). Hustota zalidnění v Újezdě dosahuje ''607 obyvatel/km².'' Počet obyvatel Újezdu se prudce zvýšil v posledních patnácti letech, vlivem výstavby panelových (1993) a řadových (2004) domů v Kateřinkách, kdy se jádro obce přesunulo (společně s místním úřadem) z návsi v Újezdě do nově vznikajícího centra Kateřinek v nové zástavbě.
Na území leží dvě původní sídla – '''Újezd''' (v jižní části katastru, s 15 % obyvatel) a '''[[Kateřinky (Újezd u Průhonic)|Kateřinky]]''' (v severní části katastru s 85 % obyvatel). Hustota zalidnění v Újezdě dosahuje ''607 obyvatel/km².'' Počet obyvatel Újezdu se prudce zvýšil v posledních patnácti letech, vlivem výstavby panelových (1993) a řadových (2004) domů v Kateřinkách, kdy se jádro obce přesunulo (společně s místním úřadem) z návsi v Újezdě do nově vznikajícího centra Kateřinek v nové zástavbě.
== Historie Újezda ==
== Historie Újezda ==
-
Újezd (dříve Oujezdec) vznikl kolem roku 1483. Jeho osada [[Kateřinky (Újezd u Průhonic)|Kateřinky]], ležící při okraji [[Milíčovský les a rybníky|Milíčovského lesa]] a [[Milíčovský vrch|Milíčovského vrchu]], je o hodně mladší, první zmínka je z roku 1727. Újezd dříve ležel stranou od významnějších cest. Nejbližší dobrá silnice vedla ze [[Šeberov]]a do [[Průhonice|Průhonic]], z Újezda a Kateřinek vedla jen nekvalitní místní cesta do Litochleb ([[Chodov (Praha)|Chodova]]). Kolem roku 1788 vznikla při severním okraji Milíčovského lesa hájenka Milíčov. V Újezdě prakticky nenajdeme žádné větší památky. Nedaleko vlastní obce protéká potok [[Botič]], najdeme tam také několik rybníků (Sukov, Návesní rybník). V roce 1850 byla ustanovena [[obec]] Újezd u Průhonic, patřily k ní i [[Křeslice]] (osamostatnily se v roce 1922). 12.7.[[1971]] protnula katastr Újezda [[dálnice D1]], která zpřetrhala přirozené vazby Újezda a Šeberova. U nadjezdu nad dálnicí byla později zřízena odpočívka s čerpací stanicí a fast foodem. Obec byla k Praze připojena  [[1. červenec|1. července]] [[1974]] z [[Okres Praha-západ|okresu Praha-západ]]. Úředně stále platný název katastrálního území Újezd u Průhonic se od té doby již běžně nepoužívá, městská část se nazývá pouze Praha-Újezd. V souvislosti s výstavbou komplexu [[Jižní Město|Jižního Města]] se změnilo zaústění Formanské ulice (hlavní komunikace v Újezdě a Kateřinkách spojující Průhonice s Chodovem) do [[Chodov (Praha)|Chodova]], nově ústí do Opatovské ulice. Jak již bylo zmíněno, Újezd získal mnoho obyvatel při výstavbě malého sídliště v Kateřinkách (stavěno 1989-1993) a v dnešní době také zástavby po levé straně Formanské ulice, kde vzniklo nové centrum městské části a 2 [[náměstí]] – náměstí Pod platanem a Kateřinské náměstí. Kateřinky tímto „přerostly“ počtem obyvatel Újezd. Postupem času také asi dojde ke stavebnímu spojení těchto dvou částí Újezda (dnes jsou okraje zástavby od sebe vzdáleny necelý 1 km).
+
Újezd (dříve Oujezdec) vznikl kolem roku 1483. Jeho osada [[Kateřinky (Újezd u Průhonic)|Kateřinky]], ležící při okraji [[Milíčovský les a rybníky|Milíčovského lesa]] a [[Milíčovský vrch|Milíčovského vrchu]], je o hodně mladší, první zmínka je z roku 1727. Újezd dříve ležel stranou od významnějších cest. Nejbližší dobrá silnice vedla ze [[Šeberov]]a do [[Průhonice|Průhonic]], z Újezda a Kateřinek vedla jen nekvalitní místní cesta do Litochleb ([[Chodov (Praha)|Chodova]]). Kolem roku 1788 vznikla při severním okraji Milíčovského lesa hájenka Milíčov. V Újezdě prakticky nenajdeme žádné větší památky. Nedaleko vlastní obce protéká potok [[Botič]], najdeme tam také několik rybníků (Sukov, Návesní rybník). V roce 1850 byla ustanovena [[obec]] Újezd u Průhonic, patřily k ní i [[Křeslice]] (osamostatnily se v roce 1922). 12.7. [[1971]] protnula katastr Újezda [[dálnice D1]], která zpřetrhala přirozené vazby Újezda a Šeberova. U nadjezdu nad dálnicí byla později zřízena odpočívka s čerpací stanicí a fast foodem. Obec byla k Praze připojena  [[1. červenec|1. července]] [[1974]] z [[Okres Praha-západ|okresu Praha-západ]]. Úředně stále platný název katastrálního území Újezd u Průhonic se od té doby již běžně nepoužívá, městská část se nazývá pouze Praha-Újezd. V souvislosti s výstavbou komplexu [[Jižní Město|Jižního Města]] se změnilo zaústění Formanské ulice (hlavní komunikace v Újezdě a Kateřinkách spojující Průhonice s Chodovem) do [[Chodov (Praha)|Chodova]], nově ústí do Opatovské ulice. Jak již bylo zmíněno, Újezd získal mnoho obyvatel při výstavbě malého sídliště v Kateřinkách (stavěno 1989-1993) a v dnešní době také zástavby po levé straně Formanské ulice, kde vzniklo nové centrum městské části a 2 [[náměstí]] – náměstí Pod platanem a Kateřinské náměstí. Kateřinky tímto „přerostly“ počtem obyvatel Újezd. Postupem času také asi dojde ke stavebnímu spojení těchto dvou částí Újezda (dnes jsou okraje zástavby od sebe vzdáleny necelý 1 km).
== Služby a doprava ==
== Služby a doprava ==

Aktuální verze z 20. 5. 2019, 11:33

Újezd u Průhonic je katastrální území o rozloze 370,38 ha, rozkládající se na jihovýchodním okraji hlavního města Prahy, územně identické s městskou částí Praha-Újezd. Je součástí městského obvodu Praha 4, rozšířenou působnost státní správy zde vykonává městská část Praha 11.

Na území leží dvě původní sídla – Újezd (v jižní části katastru, s 15 % obyvatel) a Kateřinky (v severní části katastru s 85 % obyvatel). Hustota zalidnění v Újezdě dosahuje 607 obyvatel/km². Počet obyvatel Újezdu se prudce zvýšil v posledních patnácti letech, vlivem výstavby panelových (1993) a řadových (2004) domů v Kateřinkách, kdy se jádro obce přesunulo (společně s místním úřadem) z návsi v Újezdě do nově vznikajícího centra Kateřinek v nové zástavbě.

Obsah

Historie Újezda

Újezd (dříve Oujezdec) vznikl kolem roku 1483. Jeho osada Kateřinky, ležící při okraji Milíčovského lesa a Milíčovského vrchu, je o hodně mladší, první zmínka je z roku 1727. Újezd dříve ležel stranou od významnějších cest. Nejbližší dobrá silnice vedla ze Šeberova do Průhonic, z Újezda a Kateřinek vedla jen nekvalitní místní cesta do Litochleb (Chodova). Kolem roku 1788 vznikla při severním okraji Milíčovského lesa hájenka Milíčov. V Újezdě prakticky nenajdeme žádné větší památky. Nedaleko vlastní obce protéká potok Botič, najdeme tam také několik rybníků (Sukov, Návesní rybník). V roce 1850 byla ustanovena obec Újezd u Průhonic, patřily k ní i Křeslice (osamostatnily se v roce 1922). 12.7. 1971 protnula katastr Újezda dálnice D1, která zpřetrhala přirozené vazby Újezda a Šeberova. U nadjezdu nad dálnicí byla později zřízena odpočívka s čerpací stanicí a fast foodem. Obec byla k Praze připojena 1. července 1974 z okresu Praha-západ. Úředně stále platný název katastrálního území Újezd u Průhonic se od té doby již běžně nepoužívá, městská část se nazývá pouze Praha-Újezd. V souvislosti s výstavbou komplexu Jižního Města se změnilo zaústění Formanské ulice (hlavní komunikace v Újezdě a Kateřinkách spojující Průhonice s Chodovem) do Chodova, nově ústí do Opatovské ulice. Jak již bylo zmíněno, Újezd získal mnoho obyvatel při výstavbě malého sídliště v Kateřinkách (stavěno 1989-1993) a v dnešní době také zástavby po levé straně Formanské ulice, kde vzniklo nové centrum městské části a 2 náměstí – náměstí Pod platanem a Kateřinské náměstí. Kateřinky tímto „přerostly“ počtem obyvatel Újezd. Postupem času také asi dojde ke stavebnímu spojení těchto dvou částí Újezda (dnes jsou okraje zástavby od sebe vzdáleny necelý 1 km).

Služby a doprava

V Újezdě najdeme stanici městské policie, obchod s potravinami a restauraci. Vzhledem k tomu, že na území Kateřinek probíhá bouřlivá výstavba, můžeme očekávat s růstem obyvatel i zlepšování služeb. Městskou hromadnou dopravu zajišťují dnes pouze příměstské autobusové linky 324, 363 a 385, které od stanice metra Opatov pokračují přes Průhonice a Čestlice buďto směrem na Dobřejovice, Modletice, Velké Popovice a Mirošovice nebo směrem na Nupaky, Říčany a Mukařov.

Sousedící území

Újezd sousedí s katastrálními územími (proti směru hodinových ručiček): Háje, Chodov, Šeberov, Hole (část obce Průhonice, okres Praha-západ), Průhonice (okres Praha-západ), Křeslice a Petrovice.

Souřadnice

Další fotografie

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Újezd u Průhonic
       Praha – hlavní město České republiky
Městské obvody (1–10), Správní obvody (1–22) a Městské části (57)
Praha 1

Praha 1 (Praha 1)

Praha 2

Praha 2 (Praha 2)

Praha 3

Praha 3 (Praha 3)

Praha 4

Praha 4 (Praha 4, Praha-Kunratice), Praha 11 (část: Praha 11, Praha-Šeberov, Praha-Újezd), Praha 12 (Praha 12, Praha-Libuš)

Praha 5

Praha 5 (Praha 5, Praha-Slivenec), Praha 13 (Praha 13, Praha-Řeporyje),
Praha 16 (Praha 16, Praha-Velká Chuchle, Praha-Lochkov, Praha-Zbraslav, Praha-Lipence), Praha 17 (část: Praha-Zličín)

Praha 6

Praha 6 (Praha 6, Praha-Suchdol, Praha-Lysolaje, Praha-Nebušice, Praha-Přední Kopanina), Praha 17 (část: Praha 17)

Praha 7

Praha 7 (Praha 7, Praha-Troja)

Praha 8

Praha 8 (Praha 8, Praha-Ďáblice, Praha-Březiněves, Praha-Dolní Chabry)

Praha 9

Praha 9, Praha 14 (Praha 14, Praha-Dolní Počernice), Praha 18 (Praha 18, Praha-Čakovice), Praha 19 (Praha 19, Praha-Vinoř, Praha-Satalice),
Praha 20 (Praha 20), Praha 21 (Praha 21, Praha-Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Běchovice)

Praha 10

Praha 10, Praha 15 (Praha 15, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Štěrboholy, Praha-Petrovice, Praha-Dubeč),
Praha 22 (Praha 22, Praha-Královice, Praha-Nedvězí, Praha-Kolovraty, Praha-Benice), Praha 11 (část: Praha-Křeslice)

   Katastrální území a části Prahy (112)

BěchoviceBeniceBohniceBraníkBřevnovBřeziněvesBubenečČakoviceČerný MostČimice • Dejvice • Dolní Chabry • Dolní Měcholupy Dolní Počernice Dubeč • Ďáblice • Háje • Hájek u Uhříněvsi (Hájek) • Hloubětín • Hlubočepy • Hodkovičky • Holešovice (Holešovice-Bubny) • Holyně • Horní Měcholupy Horní Počernice • Hostavice • Hostivař • Hradčany • Hrdlořezy • Chodov • Cholupice • Jinonice • Josefov • Kamýk • Karlín • Kbely • Klánovice • Kobylisy • Koloděje • Kolovraty • Komořany • Košíře • Královice • Krč • Křeslice • Kunratice • Kyje • Lahovice • Letňany • Lhotka • Libeň • Liboc • Libuš • Lipany • Lipence • Lochkov • Lysolaje • Malá Chuchle Malá Strana • Malešice • Michle • Miškovice • Modřany • Motol • Nebušice • Nedvězí u Říčan (Nedvězí) • Nové Město • Nusle • Petrovice • Písnice • Pitkovice • Podolí • Prosek • Přední Kopanina • Radlice • Radotín • Ruzyně • Řeporyje • Řepy • Satalice • Sedlec • Slivenec • Smíchov • Sobín • Staré Město • Stodůlky • Strašnice • Střešovice • Střížkov • Suchdol • Šeberov • Štěrboholy • Točná • Troja • Třebonice • Třeboradice • Uhříněves • Újezd nad Lesy • Újezd u Průhonic (Újezd) • Veleslavín • Velká Chuchle Vinohrady (Královské Vinohrady) • Vinoř • Vokovice • Vršovice • Vysočany • Vyšehrad • Záběhlice • Zadní Kopanina • Zbraslav • Zličín • Žižkov