Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Jinonice
Z Multimediaexpo.cz
Jinonice jsou čtvrť a katastrální území v Praze, nacházejí se v kopcovitém terénu na jihozápad od centra. Celé Jinonice patří do městského obvodu Praha 5, z toho většina katastrálního území patří k městské části Praha 5 a malá část území na západě (Nová Ves včetně retenční nádrže na Prokopském potoku) pak k městské části Praha 13. Součástí Jinonic je také historická osada Butovice.
Obsah |
Charakter čtvrti
Jinonice jsou převážně vilová čtvrť. Právě kvůli kopcům, jako jsou pražská stolová hora Vidoule (362 m) v katastru Jinonic a nedaleký Děvín, tu nebyla a není vhodná plocha pro výstavbu velkého obytného celku. V roce 1922 byly Jinonice jako okrajová čtvrť připojeny ku Praze a spolu s Košířemi a Motolem se staly součástí tehdejšího obvodu Praha XVII. Dnes jsou spíše tranzitní částí města, slouží hlavně jako spojnice mezi Jihozápadním Městem a centrem Prahy.
Průmysl
V Jinonicích se nacházejí významné průmyslové podniky, vzniklé již za doby Rakouska-Uherska. Areál firmy Walter, v době socializmu Motorlet byl uveden do provozu "na zelené louce" v roce 1911. Další významnou firmou byla firma TRESORIA, jejíž trezory byly v 1. třetině 20. století světovou špičkou. Historie firmy a její další rozvoj skončily jejím znárodněním komunisty a začleněním areálu firmy do tehdejší firmy Motorlet. Budovy firmy jsou dodnes zachovány těsně u železničního přejezdu v sousedství bývalého areálu Waltrovky a jsou ukázkou kultivované průmyslové architektury počátku 20. století. Ve 30. létech 20. století si na plošině stolové hory Vidoule postavila košířská firma Srb a Štys další výrobní budovu v tehdy čistém a málo prašném prostředí, vhodném pro výrobu optiky a jemné mechaniky. Dnes v tomto areálu sídlí mj.známý internetový portál Seznam. V 50. létech 20. století vznikl naproti Tyršově škole na místě bývalých kasáren areál tehdy přísně utajovaného vojenského vývojového ústavu VÚ 060, kde byl mj. vyvinut známý světově unikátní pasivní radar Tamara. Kolem roku 1960 byl na rozhraní Jinonic a Butovic vystavěn rozsáhlý areál nyní již zaniklé firmy ZPA (Závody průmyslové automatizace) Jinonice. Firma Walter se přestěhovala po roce 2000 kompletně do Letňan do areálu Letova, původní území závodu bylo kompletně asanováno a plně vyčleněno pro stavbu bytových rezidencí. Firma ZPA zanikla krátce po převratu po roce 1990.
Doprava
V důsledku polohy čtvrti mezi centrem a Jihozápadním Městem byla přes toto území vedena linka metra B a 26. října 1988 otevřena na provozním úseku III.B stanice Jinonice (do roku 1990 pod názvem Švermova). Původní plány také počítaly s výstavbou nového depa metra v Jinonicích, které však nakonec postaveno nebylo. Do té doby zajišťovaly hromadnou dopravu pouze autobusy, mezi léty 1940 až 1969 trolejbusy. V roce 1940 sem byla ze Smíchova zřízena druhá trolejbusová linka v Praze s označením W. Trasu této linky zachovává v podstatě dnešní autobusová linka 137. Trolejbusová linka W se po 2. světové válce po jejím prodloužení na Václavské náměstí stala základem celopražské trolejbusové sítě. Historickou hlavní ulicí pro celou čtvrť byla dnešní ulice Butovická, nyní jí necitlivě přeťala nová hlavní dálniční ulice Radlická vedoucí do Radlic a do Smíchova. Jinonice jsou také napojeny na železniční trať zvanou Pražský Semmering.
Historie
Ves Jinonice pod vrchem Vidoulí je jmenována roku 1088 v zakládací listině kolegiátní kapituly na Vyšehradě společně se vsí Butovice. Ve 14. století zde byla tvrz. Později zámeček, dvůr, pivovar, cihelna. Na tehdejším zámku svého času působil jako vychovatel básník a lingvista Antonín Jaroslav Puchmajer. V místní části Butovice je zajímavý historický, původně románský kostelík sv. Vavřince.
Externí odkazy
- JINONICE: XVII - Obce Velké Prahy v r. 1929
- o.s.jinonice.cz - sdružení poskytující bezdrátový internet v Jinoncích (CZFree.Net)
Literatura
- Smíchovsko a Zbraslavsko : společnou prací učitelstva. Smíchov : vl.n., 1899. Dostupné online. -kapitola Butovice a Jinonice, s. 185-191.
- HOLUB, Jan Bohumil. Odkryté poklady : Paměti děje- a místnopisné vikariátního obvodu Libockého. Praha : vl.n., 1893. Dostupné online. - kapitola Butovice - Jinonice, s. 199-214.
- PODLAHA, Antonín. Posvátná místa království českého : Dějiny a popsání chrámů, kaplí, posvát. soch, klášterů i jiných pomníků katol. víry a nábožnosti v království Českém : díl 5.. Praha : Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1911. Dostupné online. Kapitola Jinonice, fara, s. 36-41.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |