V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Operace Jarní probuzení

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(+ Výrazné vylepšení)
 
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Operace Jarní probuzení''' (německy: ''Frühlingserwachen''), rusky zvaná jako Balatonská operace, byla poslední velká [[ofenzíva]] [[Třetí říše]] v [[druhá světová válka|druhé světové válce]]. Byla zahájena [[6. březen|6. března]] [[1945]] v prostoru [[Balaton]]u a jejím cílem bylo obsazení [[Budapešť|Budapešti]] a dosažení [[ropa|ropných polí]] v okolí města [[Nagykanizsa]].  
+
[[File:Plattensee-op.png|thumb|230px|Plán německého útoku]]
 +
'''Operace Jarní probuzení''' (německy: ''Frühlingserwachen''), rusky zvaná jako Balatonská operace, byla poslední velká [[ofenzíva]] [[Nacistické Německo|Třetí říše]] v [[druhá světová válka|druhé světové válce]]. Byla zahájena [[6. březen|6. března]] [[1945]] v prostoru [[Balaton]]u a jejím cílem bylo obsazení [[Budapešť|Budapešti]] a dosažení [[ropa|ropných polí]] v okolí města [[Nagykanizsa]].  
-
K útoku byly shromážděny veškeré dostupné jednotky včetně elitních [[tank]]ových divizí [[Schutzstaffel|SS]]. Na počátku se Němcům podařilo postupovat i přes urputný odpor početně značně silnějšího nepřítele, avšak [[Rudá armáda]] brzy povolala zálohy a její početní a materiální převaha dosáhla pro Němce neúnosných rozměrů. Když se německý postup zpomalil pro nedostatek pohonných hmot a Sověti dostali čas zahájit zdrcující protiútok, bylo o osudu bitvy rozhodnuto. Německý postup byl zastaven za těžkých ztrát na obou stranách. Jelikož Němci je již nemohli žádným způsobem nahradit a jelikož pro zahájení ofenzívy musely být kriticky oslabeny klíčové úseky všech ostatních front, celá akce pouze urychlila definitivní zhroucení již tak kolabující německé obrany.
+
K útoku byly shromážděny veškeré dostupné jednotky včetně elitních [[tank]]ových divizí [[Schutzstaffel|SS]]. Na počátku se Němcům podařilo postupovat i přes urputný odpor početně značně silnějšího nepřítele, avšak [[Rudá armáda]] brzy povolala zálohy a její početní a materiální převaha dosáhla pro Němce neúnosných rozměrů. Když se německý postup zpomalil pro nedostatek pohonných hmot a Sověti dostali čas zahájit zdrcující protiútok, bylo o osudu bitvy rozhodnuto. Německý postup byl zastaven za těžkých ztrát na obou stranách. Jelikož Němci je již nemohli žádným způsobem nahradit a jelikož pro zahájení ofenzívy musely být kriticky oslabeny klíčové úseky všech ostatních front, celá akce pouze urychlila definitivní zhroucení již tak kolabující německé obrany.
==Související články==
==Související články==
Řádka 11: Řádka 12:
-
{{Článek z Wikipedie}}
+
{{Bitvy velké vlastenecké války}}{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Bitvy druhé světové války]]
[[Kategorie:Bitvy druhé světové války]]
[[Kategorie:Velká vlastenecká válka]]
[[Kategorie:Velká vlastenecká válka]]

Aktuální verze z 28. 1. 2014, 21:27

Plán německého útoku

Operace Jarní probuzení (německy: Frühlingserwachen), rusky zvaná jako Balatonská operace, byla poslední velká ofenzíva Třetí říše v druhé světové válce. Byla zahájena 6. března 1945 v prostoru Balatonu a jejím cílem bylo obsazení Budapešti a dosažení ropných polí v okolí města Nagykanizsa.

K útoku byly shromážděny veškeré dostupné jednotky včetně elitních tankových divizí SS. Na počátku se Němcům podařilo postupovat i přes urputný odpor početně značně silnějšího nepřítele, avšak Rudá armáda brzy povolala zálohy a její početní a materiální převaha dosáhla pro Němce neúnosných rozměrů. Když se německý postup zpomalil pro nedostatek pohonných hmot a Sověti dostali čas zahájit zdrcující protiútok, bylo o osudu bitvy rozhodnuto. Německý postup byl zastaven za těžkých ztrát na obou stranách. Jelikož Němci je již nemohli žádným způsobem nahradit a jelikož pro zahájení ofenzívy musely být kriticky oslabeny klíčové úseky všech ostatních front, celá akce pouze urychlila definitivní zhroucení již tak kolabující německé obrany.

Související články

Externí odkazy


Operace a bitvy na východní frontě druhé světové války

Operace Barbarossa Obrana Brestské pevnosti Bitva u Białystoku a Minsku Bitva u Brodů Bitva u Smolenska Bitva o Kyjevský kotel Bitva před Moskvou Pokračovací válka Obležení Leningradu Bitva o Sevastopol Bitva o Rostov Kerčsko-feodosijská operace Děmjanský kotel Druhá bitva o Charkov Operace Blau Bitva u Voroněže Bitva o Ržev Bitva o Kavkaz Bitva u Stalingradu Operace Uran Operace Saturn Bitva o Velikije Luki Operace Mars Mansteinova jarní ofenzíva Bitva u Sokolova Bitva u Kurska Operace Kutuzov Operace Suvorov Bitva o Dněpr Bitva o Kyjev Žytomyrsko-berdyčevská operace Leningradsko-novgorodská operace Korsuň-ševčenkovská operace Bitva u Kamence Podolského Krymská operace Operace Bagration Bitva v oblasti Tali-Ihantala Lvovsko-sandoměřská operace Jasko-kišiněvská operace Karpatsko-dukelská operace Baltická operace Bělehradská operace Budapešťská operace Viselsko-oderská operace Západokarpatská operace Východopruská operace Bitva u Jasla Boje o Liptovský Mikuláš Východopomořanská operace Operace Jarní probuzení Ostravská operace Hornoslezská operace Bratislavsko-brněnská operace Vídeňská operace Bitva o Berlín Pražská operace