Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Děmjanský kotel

Z Multimediaexpo.cz

Německá armáda blízko Děmjanska (21. března 1942)

Děmjanský kotel či Děmjanská kapsa je termín pro dlouhý výběžek v sovětsko-německé frontě ve Velké vlastenecké válce, o který byly v roce 1942 a 1943 svedeny mohutné boje.

Po bitvě u Moskvy byla německá armáda zahnána čerstvými sovětskými jednotkami zpět na západ místy až o několik stovek kilometrů. Německému 2. armádnímu sboru se však podařilo udržet ve vysunuté baště u Děmjanska. Snahou Rudé armády bylo tento nebezpečný výběžek, který mohl sloužit jako základna k dalším německým ofenzívám, zlikvidovat. Proto docházelo k útokům, jejichž vyvrcholením bylo 8. února 1942 obklíčení 12., 30., 32., 123. a 290. divize Wehrmachtu a divize SS Totenkopf u Děmjanska. Adolf Hitler chtěl jednotky za každou cenu v tomto prostoru zachovat, a tak nařídil zásobování obklíčených vojsk letecky. Německá armáda bojovala nejen s nepřítelem, ale i s mrazem. Díky úspěšnému leteckému mostu se však podařilo zvládat zásobování. Kotel byl proražen 21. dubna 1942 německými jednotkami, přičemž vznikl koridor, který spojil hlavní německé síly s vyčerpanými jednotkami. Otevřením kotle se nic nevyřešilo. Sověti přišli o tisíce obětí, zdecimovaná byla i německá vojska, i když její ztráty byly početně nižší. Děmjanská kapsa dále vázala téměř stotisícovou německou armádu, stejně jako značný počet vojáků Rudé armády.

Fronta na přelomu let 1942 - 1943

Boje v této oblasti trvaly prakticky až do podzimu roku 1942 a 28. listopadu došlo k další sovětské ofenzívě proti německým vojskům. Útok byl zahájen mohutnou dělostřeleckou přípravou a Sověti si vytvořili téměř absolutní nadvládu ve vzduchu. Německá obrana, která zde byla v uplynulých měsících vybudována, však byla příliš silná a neumožňovala rychlý postup Rudé armády. Sověti do poloviny ledna ztratili deset tisíc mužů a přes 400 tanků. Německé ztráty na lidech však byly vyšší, čítaly téměř 18 tisíc mrtvých, raněných a nezvěstných. Německé velení zvážilo situaci a rozhodlo o postupném vyklizení kotle. Sovětská vojska byla v této době přeskupena, došlo k jejich doplnění a 15. února 1943 začal další útok Rudé armády. Německým vojskům se však za těžkých ústupových bojů podařilo poměrně úspěšně do 27. února 1943 vyklidit Děmjanskou kapsu a vyhnout se tak hrozícímu obklíčení.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Děmjanský kotel
Operace a bitvy na východní frontě druhé světové války

Operace Barbarossa Obrana Brestské pevnosti Bitva u Białystoku a Minsku Bitva u Brodů Bitva u Smolenska Bitva o Kyjevský kotel Bitva před Moskvou Pokračovací válka Obležení Leningradu Bitva o Sevastopol Bitva o Rostov Kerčsko-feodosijská operace Děmjanský kotel Druhá bitva o Charkov Operace Blau Bitva u Voroněže Bitva o Ržev Bitva o Kavkaz Bitva u Stalingradu Operace Uran Operace Saturn Bitva o Velikije Luki Operace Mars Mansteinova jarní ofenzíva Bitva u Sokolova Bitva u Kurska Operace Kutuzov Operace Suvorov Bitva o Dněpr Bitva o Kyjev Žytomyrsko-berdyčevská operace Leningradsko-novgorodská operace Korsuň-ševčenkovská operace Bitva u Kamence Podolského Krymská operace Operace Bagration Bitva v oblasti Tali-Ihantala Lvovsko-sandoměřská operace Jasko-kišiněvská operace Karpatsko-dukelská operace Baltická operace Bělehradská operace Budapešťská operace Viselsko-oderská operace Západokarpatská operace Východopruská operace Bitva u Jasla Boje o Liptovský Mikuláš Východopomořanská operace Operace Jarní probuzení Ostravská operace Hornoslezská operace Bratislavsko-brněnská operace Vídeňská operace Bitva o Berlín Pražská operace