V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Fantasy

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 18. 3. 2014, 10:15

Fantasy je umělecký žánr, používaný předěvším v literatuře a filmu, ale i ve výtvarném umění, založený především na užití magie či jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové, démoni). V anglosaském světě je však fantasy označení pro jakékoliv dílo fantastického žánru, které není science fiction. Žánr je stejně jako příbuzné žánry science fiction a horror definován především rekvizitami a prostředím, kam je dílo situováno.

Svět (nazývaný často „druhotný svět“), ve kterém se příběh odehrává je většinou nezávislý na našem, v některých případech je s naším nějak spojený (Letopisy Narnie) či se děj odehrává přímo v našem nějak pozměněném světě (žánr alternativní historie a současné fantasy).

Původ fantasy lze spatřovat především v mýtech, pohádkách, středověkých legendách a rytířských eposech. Vznik klasického fantasy lze však spatřovat až v druhé polovině 19. století u autorů jako George MacDonald a lord Dunsany, masivnější nástup přišel s díly J.R.R. Tolkiena a R. E. Howarda v první polovině 20. století.

Obsah

Podžánry

Postupem času se vyvinula řada podžánrů fantasy. Mezi nimi nepanují ostré hranice a podžánry se tak překrývají.

  • Klasická fantasy: Prostředí je zasazeno do prostředí, které je inspirováno reálnými historickými epochami, většinou středověkem. Typickým příkladem je dílo J. R. R. Tolkiena.
  • Hrdinská fantasy: Děj většinou sleduje příhody a výpravy hrdiny - bojovníka, který neohroženě překonává hordy nepřátel. Barbar Conan je archetypem takového hrdiny.
  • Humorná fantasy: Fantastický svět většinou slouží jako kulisa, v které se odehrávají podivné a pitoreskní příhody. Mnohdy se satirickým či parodickým podtextem vztahuje ke skutečnostem z našeho reálného světa. Příkladem je Zeměplocha Terryho Pratchetta.
  • Městská fantasy: Děj se odehrává v městském prostředí, ať už ve městě ze současnosti, v minulosti, či v nějakém alternativním světě. Příkladem je Nádraží Perdido (China Miéville) nebo Nikdykde (Neil Gaiman), trilogie Městské války (Pavel Renčín).
  • Alternativní (či spekulativní) historie: Děj se většinou odvíjí od úvahy, co by se stalo nebo mohlo stát za předpokladu, že by v určitém historickém okamžiku došlo k nějaké odchylce od naši skutečné historie (např. jiný výsledek bitvy; nebo předčasná smrt osoby, která měla velký dopad na další historické události). Příkladem je Na západ od ráje (Harry Harrison), tento román vychází z předpokladu, že meteorit zodpovědný za vyhubení dinosaurů planetu Zemi minul a děj popisuje střet lidské civilizace s civilizací inteligentních potomků dinosaurů.
  • Paralelní realita: Děj se odehrává v několika paralelních vesmírech, mezi kterými lze nějakým způsobem přecházet. Jedním z paralelních realit může a nemusí být náš vesmír. Příkladem je trilogie Jeho temné esence (Philip Pullman).

Hry

Fantasy žánr se objevuje ve všech druzích her od počítačových přes deskové až po hry "na živo" (LARPy).

Zástupci počítačových her jsou nepříklad: FPS (Heretic), tahových strategiích (Heroes of Might and Magic, Warlords), realtimových strategiích (Warcraft), samozřejmě RPG (Baldur's Gate, legendární Diablo), a MMORPG (World of Warcraft, Lineage 2, Ultima Online) nebo MUD.

Mezi deskové hry s fantasy tématikou patří například: Magic: The Gathering.

V 70. letech 20. století vznikly hry na hrdiny v moderním smyslu slova, když se do historických válečných her přidaly fantasy prvky. První komerční hra na hrdiny je pak fantasy Dungeons & Dragons z roku 1974 (její českou obdobou je Dračí doupě).

Hry "na živo" jsou inspirovány stolními hrami na hrdiny, hráči však neříkají má postava jde do vesnice, ale skutečně do vesnice (herní a často virtuální) jde. Mezi systémy (pravidly) používanými v Čechách jsou například: Gawain, Awain, Šatrh.

Autoři

Zahraniční

Domácí

Související články

Externí odkazy

  • Topzine.cz - kulturní portál, jehož magazínová část se věnuje i fantastice
  • SFF.cz - informační portál o science fiction a fantasy
  • Fantasy Planet - web zabývající se literární, filmovou, herní a komiksovou fantastikou (recenze, rozhovory, reportáže, články, kompletní databáze žánrových knih od roku 2000, pravidelné soutěže, diskuze)
  • Fantasya - server, věnujícící se především literární fantastice, doplňuje ho internetové knihupectví
  • SfZin.cz
  • MFantasy magazín - on-line magazín s fantasy povídkami, magazíny v PDF
  • Tematický index Fantasy ve webovém archivu Interkomu
  • Nokturno.net - literární tvorba inspirovaná fantasy
  • SvětFantazie - zpravodajský a literární server
  • Zahrady fantasie - amaterský server zabývající se fantasy tvorbou
  • LEGIE - databáze knih fantasy a sci-fi
  • Famous or Death - portál zaměřený na příběhy ze světa FANTASY
  • FantasyWeb - portál zaměřený na fantasy a scifi
  • Scifi a fantasy social bookmarking - katalog sdílených odkazů s tématikou fantasy a scifi