V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Elektronový obal

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (Nahrazení textu „</math>“ textem „\)</big>“)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 6: Řádka 6:
[[Hmotnost]] elektronového obalu tvoří okolo 0,01 % celkové hmotnosti atomu.
[[Hmotnost]] elektronového obalu tvoří okolo 0,01 % celkové hmotnosti atomu.
== Vlastnosti elektronů v obalu ==
== Vlastnosti elektronů v obalu ==
-
Vlastnosti elektronů v elektronovém obalu jsou dány řešením [[Schrödingerova rovnice|Schrödingerovy rovnice]] pro daný atom. Z řešení pro [[vodík]]ový atom vyplývá, že vlastnosti elektronů v obalu lze charakterizovat prostřednictvím čtyř [[kvantové číslo|kvantových čísel]]: [[hlavní kvantové číslo|hlavního kvantového čísla]], [[orbitální kvantové číslo|orbitálního]], [[magnetické kvantové číslo|magnetického]] a [[spinové kvantové číslo|spinového kv. čísla]]. [[Energie]] elektronu je závislá na hlavním kvantovém čísle <math>n</math>, velikost [[moment hybnosti|momentu hybnosti]] závisí na orbitálním kvantovém čísle <math>l</math> a směr momentu hybnosti je určen magnetickým kvantovým číslem <math>m_l</math>. Ve složitějších atomech závislosti již nejsou tak jednoduché, např. energetické hladiny závisí nejen na hlavním kvantovém čísle <math>n</math>, ale také na [[vedlejší kvantové číslo|vedlejším kvantovém čísle]] <math>l</math> apod.
+
Vlastnosti elektronů v elektronovém obalu jsou dány řešením [[Schrödingerova rovnice|Schrödingerovy rovnice]] pro daný atom. Z řešení pro [[vodík]]ový atom vyplývá, že vlastnosti elektronů v obalu lze charakterizovat prostřednictvím čtyř [[kvantové číslo|kvantových čísel]]: [[hlavní kvantové číslo|hlavního kvantového čísla]], [[orbitální kvantové číslo|orbitálního]], [[magnetické kvantové číslo|magnetického]] a [[spinové kvantové číslo|spinového kv. čísla]]. [[Energie]] elektronu je závislá na hlavním kvantovém čísle <big>\(n\)</big>, velikost [[moment hybnosti|momentu hybnosti]] závisí na orbitálním kvantovém čísle <big>\(l\)</big> a směr momentu hybnosti je určen magnetickým kvantovým číslem <big>\(m_l\)</big>. Ve složitějších atomech závislosti již nejsou tak jednoduché, např. energetické hladiny závisí nejen na hlavním kvantovém čísle <big>\(n\)</big>, ale také na [[vedlejší kvantové číslo|vedlejším kvantovém čísle]] <big>\(l\)</big> apod.
V elektronových obalech složitějších atomů se nachází více elektronů. V takovém případě je nutné brát v úvahu také tzv. [[spin]] elektronu.
V elektronových obalech složitějších atomů se nachází více elektronů. V takovém případě je nutné brát v úvahu také tzv. [[spin]] elektronu.
Elektrony se v elektronovém obalu umisťují do [[Atomový orbital|orbitalů]].
Elektrony se v elektronovém obalu umisťují do [[Atomový orbital|orbitalů]].

Aktuální verze z 14. 8. 2022, 14:51

Vodík - proton a elektron. Schematicky naznačena šedá oblast pravděpodobného výskytu elektronu.

Elektronový obal je systém elektronů vázaných k jádru atomu. Elektronový obal obklopuje atomové jádro a zaujímá většinu prostoru atomu.

Vlastnosti elektronového obalu

Elektronový obal je tvořen pouze elektrony a proto má záporný elektrický náboj, který je v atomu neutralizovaný kladným nábojem jádra atomu. Proto je atom jako celek elektricky neutrální. Neutrální atomy obsahují v elektronovém obalu stejný počet elektronů, jaký je v jádře počet protonů. U kladně nabitých iontů je počet elektronů v elektronovém obalu menší, u záporně nabitých iontů je počet elektronů v obalu větší. Poloměr elektronového obalu (a tedy celého atomu) se pohybuje kolem 10-10 m. Hmotnost elektronového obalu tvoří okolo 0,01 % celkové hmotnosti atomu.

Vlastnosti elektronů v obalu

Vlastnosti elektronů v elektronovém obalu jsou dány řešením Schrödingerovy rovnice pro daný atom. Z řešení pro vodíkový atom vyplývá, že vlastnosti elektronů v obalu lze charakterizovat prostřednictvím čtyř kvantových čísel: hlavního kvantového čísla, orbitálního, magnetického a spinového kv. čísla. Energie elektronu je závislá na hlavním kvantovém čísle \(n\), velikost momentu hybnosti závisí na orbitálním kvantovém čísle \(l\) a směr momentu hybnosti je určen magnetickým kvantovým číslem \(m_l\). Ve složitějších atomech závislosti již nejsou tak jednoduché, např. energetické hladiny závisí nejen na hlavním kvantovém čísle \(n\), ale také na vedlejším kvantovém čísle \(l\) apod. V elektronových obalech složitějších atomů se nachází více elektronů. V takovém případě je nutné brát v úvahu také tzv. spin elektronu. Elektrony se v elektronovém obalu umisťují do orbitalů. Elektrony nacházející se ve vnější slupce elektronového obalu se označují jako valenční. Valenční elektrony jsou významné pro chemické vazby a jsou odpovědné za chemické vlastnosti atomu (nebo molekuly).

Související články