Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Zdena Frýbová

Z Multimediaexpo.cz

Zdena Frýbová, pseudonym Zdena Redlová, (* 30. srpna 1934, Praha, † 22. února 2010) byla česká spisovatelka a novinářka.

Svou profesní kariéru zahájila v deníku Práce. Dále publikovala v různých českých a slovenských periodikách. V roce 1992 založila nadaci Robin, jejímž cílem je pomáhat bezprizorním a týraným zvířatům. Název nadace je inspirován psím hrdinou jedné z jejích nejúspěšnějších knih.

Život a dílo

Zdena Frýbová patřila ke spisovatelům, kteří se cenzuře kontroverzních témat v době reálného socialismu vyhnuli absolutně nepolitickým psaním. Častým motivem je u ní lékařské nebo vědecké prostředí.

Ve většině svých děl se soustřeďuje na pracovní problematiku, propojuje psychologické, kriminalistické a reportážní postupy. Často se inspirovala profesními romány Arthura Haileyho.

Podle její prózy vznikla televizní inscenace Uzavřený pavilon (1991).

Ještě před listopadem 1989 dokončuje román Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky, v němž otevřeně kritizuje poměry předlistopadového Československa zejména v souvislosti s korupčním chováním politických prominentů tehdejšího režimu. Aby mohla být tato kniha vůbec vydána, musela Frýbová na základě pokynu předlistopadové cenzury přepracovat konec románu tak, aby hlavní hrdina, představitel „předlistopadové mafie“, nakonec skončil za mřížemi, čímž mělo být dokázáno, že bez ohledu na všechny negativní jevy zmíněné v románu nakonec zvítězí spravedlnost a právo. Román však vychází až v roce 1990, a to včetně doslovu napsaného ještě před listopadem 1989, v němž se končící normalizační režim ústy literární publicistky Zdeňky Bastlové snaží kritiku obsaženou v románu co nejvíce zjemnit a relativizovat.

Po listopadu 1989 začíná Zdena Frýbová ve svých dílech i v rozhovorech pro média (zejména Právo) velmi otevřeně akcentovat politická témata.

Její texty ústy hrdinů románů nadále kritizují předlistopadový režim, zároveň však nezakrývají velké autorčino zklamání nad skutečností, že zločiny socialismu zůstaly nepotrestány a že prominenti tehdejšího režimu se často velmi snadno zorientovali v nových podmínkách a na svou předlistopadovou kariéru navázali kariérou ještě úspěšnější. Jako důkaz přináší román Mafie po listopadu aneb Ryba smrdí od hlavy, který volně navazuje na román Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky a v němž hlavního hrdinu „osvobozuje“ (na základě rozsáhlé amnestie Václava Havla udělené počátkem roku 1990 dvěma třetinám všech tehdejších vězňů) a otevírá mu dveře do polistopadového podnikání, ale i organizovaného zločinu.

Ve svých románech autorka nijak neskrývá své levicové názory, které kombinuje s velmi tvrdou kritikou korupce a organizovaného zločinu v raném porevolučním období. Hrdinové jejích románů často propadají beznaději, že „všechno je špatně“; názory tohoto typu často zaznívají zejména v psychologicko-kriminálních románech Polda a jeho volném pokračování Polda a jeho soudce, ale i ve spíše rodinně a humoristicky laděných románech Malinkatý kretén nebo Robin Druhý a jeho rodina (volné pokračování bestselleru Robin).

Publikované knihy

  • Rok na haciendě, 1963 (vydáno pod pseudonymem Zdena Redlová)
  • Příběh z lékárny, 1965, analýza příčin manželské krize (vydáno pod pseudonymem Zdena Redlová)
  • Připravte operační sál, 1979, psychologický román s kriminální zápletkou
  • Falešní hráči, 1982, z manželských a předmanželských poraden
  • Z neznámých důvodů, 1988, popisuje s humorem farmaceutický výzkumný ústav a problémy lidí v něm. Tato kniha byla velmi kritizována v samizdatovém vydání Lidových novin
  • Den jako stvořený pro vážnou známost, 1989, sbírka povídek
  • Robin, s humorem a nadsázkou zde popisuje problémy výchovy štěněte, kdy štěněti dává možnost promlouvat lidským hlasem
  • Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky, 1990
  • Mafie po listopadu anebo Ryba smrdí od hlavy, 1992
  • Malinkatý kretén, psi se zde humornou formou vyslovují k politické situaci, mají krajně pesimistické názory, kterým autorka dává za pravdu
  • Polda, 1995, kriminální román - policista, odborník na hospodářskou kriminalitu přejde na druhou stranu zákona
  • Polda a jeho soudce, 1996, kriminální román - volné pokračování románu Polda
  • Noc jako stvořená pro nevěru, 1997
  • Robin Druhý a jeho rodina, 1999, volné pokračování Robina
  • Otcem i matkou proti své vůli, 2000
  • Milosti prezidenta, 2007, dramatický život Roberta Rokla, nadaného a talentovaného architekta v 60. letech 20. století a v době polistopadové

Externí odkazy