Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Zdeněk Bažant

Z Multimediaexpo.cz

Zdeněk Bažant (* 19. prosince 1937) je profesor stavebnictví a materiálních věd na katedře stavebnictví a ekologického inženýrství na Robert R. McCormick School of Engineering a Applied Science, Northwestern University. Jedná se o vnuka Zdeňka Bažanta – bývalého rektora ČVUTu. Do veřejného povědomí vstoupil tím, že krátce po útoku na Světové obchodní centrum, vytvořil strukturální analýzu kolapsu WTC 1 a 2 (dvojčat).[1] Později svojí analýzu doplnil tak, že nyní poskytuje komplexní analýzu mechanismu postupného kolaps budovy.[2] Podle prof. Bažanta vedl ke kolapsu budov čtyřbodový scénář:

  1. Přerušené a výrazně odkloněné nosníky v místě nárazu letounu nemohly dále přenášet tlak, což vedlo k vysokému zatížení ostatních nosníků.
  2. Protože izolace byla stržena z mnoha konstrukčních oceli členů, hořící tryskové palivo zahřálo zbývající nosníky až 600°C, což způsobuje až 85% ztrátu pevnosti.
  3. Kombinace tepla a tlaku vyvolala i viskózní a plastické vlastnosti ve zbývajících nosnících. To, a tepelná roztažnost, způsobená podlahovými prohnutím nosníků, vtáhla obvodové sloupy dovnitř. Tyto faktory spolu s deformací některých sloupců v důsledku dopadu letadla způsobily mnohaposchoďové vybočení z vnějšího rámu stěny.
  4. V důsledku toho vybočení z vnějšího rámu, horní části věže spadla o jednoho patra výšky. Kinetická energie padající horní část překročila řádově energii, kterou by mohla absorbovat podlaha níže, což vyvolalo postupné zhroucení.

Nicméně, podle pozdějších zjištění agentury NIST (National Institute of Standards) byla teplota nosníků podstatně nižší (většinou méně než 250°C)[3] a teorie postupného zhroucení (též „palačinková teorie“, Pancake theory collapse) byla v roce 2008 tím samým institutem zamítnuta jako vědecky neudržitelná.[4]

Reference


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.