V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Yvonna Gaillyová

Z Multimediaexpo.cz

Yvonna Gaillyová (2008)

RNDr. Yvonna Gaillyová, CSc. (* 21. listopadu 1955, Brno) je česká environmentalistka a ekoložka, zastupitelka za Stranu zelených v městské části Brno-střed, ředitelka Ekologického institutu Veronica. Je laureátkou Ceny Josefa Vavrouška za roku 2005 „za výjimečné přispění k rozvoji ekologického poradenství v České republice a aktivní propagaci principů udržitelného rozvoje a udržitelné spotřeby v každodenním životě, a za obrovskou energii, kterou dává do realizace unikátních modelových projektů v obci Hostětín.“[1]

Obsah

Život

Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Fyzika pevných látek a Optika pevných látek, který v roce 1988 zakončila složením dizertační zkoušky. Po absolvování školy, v roce 1990, zahájila profesionální spolupráci se ZO ČSOP Veronica - součást Českého svazu ochránců přírody - na přípravě projektu první české ekologické poradny. Ekologická poradna Veronica byla otevřena roku 1991.[2] V současnosti je Gaillyová ředitelkou Ekologického institutu Veronica, externě vyučuje na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Od roku 2004 je zastupitelkou v městské části Brno-střed jako nestraník za Zelené, zde působí coby vedoucí Komise životního prostředí. Ve volbách do Evropského parlamentu 2009 kandiduje za SZ na 13. místě.

Založení ekologického poradenství v České republice

Od počátku svého působení ve Veronice se věnovala zapojení ČR do Evropské asociace ekologických poraden a přenosu nejlepších evropských zkušeností do české praxe. Po úspěchu s brněnskou ekologickou poradnou, zahájila spolupráci s jihočeskou společností pro ekologické informace a aktivity Rosou a postupně vybudovala Síť ekologických poraden (STEP) sdružující dnes 16 profesionálních center s vyškoleným personálem. Dodnes je předsedkyní výkonného výboru STEP a donedávna byla i členkou výboru Evropské asociace ekologických poraden. Významně se zasloužila o zahájení trendu v ekologickém chování českých úřadů tím, že jim se svým týmem poradců pomáhá nastavovat provoz co nejšetrněji k životnímu prostředí.

Iniciace zákazu používání fosfátových pracích prostředků v ČR

Jablečná slavnost v Hostětíně u zdejší biomoštárny a pasivního domu (vpravo)

Yvonna Gaillyová se od poloviny devadesátých let podílela na kampani za zákaz fosfátových pracích prostředků, po vzoru většiny zemí západní Evropy. Připravovala podklady pro ministerstvo životního prostředía účastnila se vyjednávání se zástupci průmyslu. Úřady však tento problém podceňovaly až došlo k neúnosnému zatížení povrchových vod živinami a nebývalému rozvoji sinic a řas v povrchových vodách. Desetileté úsilí o zlepšení legislativy bylo korunováno úspěchem – v roce 2006 byla ministerstvem životního prostředí přijata novela vyhlášky č. 221/2004 Sb. (vyhláška č. 78/2006 Sb.), která zakazuje od 1. října 2006 prodávat v České republice takové prací prostředky pro domácnosti, které obsahují fosfáty. Prací prostředky pro praní textilu s koncentrací fosforu vyšší než 0,5 % hmot. se od 1.7. 2006 nesmí uvádět na trh a od 1. 10. 2006 se nesmí uvádět do oběhu.

Aktivity v Hostětíně

Fotografie hostětínského ekologického pasivního centra, foceno z jablečného sadu

V letech 1998-2000 iniciovala a řídila projekt „Slunce pro Bílé Karpaty“, který umožnil instalace prvních svépomocných slunečních kolektorů na ohřev teplé vody v Bílých Karpatech. Na střechách veřejných budov i soukromých domů bylo nainstalováno přes 40 solárních systémů. Yvonna Gaillyová se významně podílela na prosazení a realizaci první obecní výtopny na biomasu ve Zlínském kraji, v roce 2000. Zodpovídala za finanční řízení lucembursko-českého projektu Tradice Bílých Karpat, jehož výstupem byla mj. i výstavba moštárny v Hostětíně, která od roku 2000 dodává na český trh biomošty vyrobené z místních odrůd jablek. Se svým manželeme, RNDr. Janem Hollanem spoluvymyslela a prosadila rekonstrukci veřejného osvětlení v obci. Od roku 2006 je Hostětín ukázkově osvětlenou obcí - energeticky úsporné a navíc není zdrojem světelného znečištění.[3]

Vznik prvního veřejně přístupného pasivního domu v České republice

Yvonna Gaillyová prosadila a jako zástupce investora postavila v Hostětíně první pasivní důmČR pro vzdělávací účely – Centrum Veronica Hostětín, který od roku 2006 slouží k šíření praktických technologií pro udržitelný rozvoj venkov.

Reference

  1. http://www.bariery.cz/Projekty/Ceny/Cena-Josefa-Vavrouska.aspx
  2. http://www.veronica.cz/?id=109
  3. http://www.veronica.cz/?id=261

Externí odkazy