V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Svahilština

Z Multimediaexpo.cz



Svahilština (Kiswahili) je bantuský jazyk používaný ve východní Africe. Pro většinu mluvčích nejde o jazyk mateřský, ale především o dorozumívací a společně s angličtinou jde o nejdůležitější linguu francu východní Afriky. Za úřední jazyk byla prohlášena v Tanzanii, Keni a Ugandě. Svahilština má gramatiku založenou na bázi jazyků bantuských, ale její slovní zásoba je směsicí převážně bantusko-arabsko-anglickou. To odráží nedávné období britské koloniální nadvlády a předešlé expanze arabské (ománské), menší vliv na slovní zásobu měly i perština, portugalština, hindština a některé africké jazyky. Rozeznáváme 3 hlavní dialekty:

  • unguja je ve svahilštině jméno ostrova Zanzibaru, kde se tento dialekt vyvinul. Je považován za nejčistší a standardní formu svahilštiny, která se rozšířila po celé Tanzanii
  • mwita pochází z Mombasy a používá se na většině území Keni
  • amu je nejmenší nářečí s domovem na ostrově Lamu a několika malých ostrovech sousedních

Svahilština je i dnes dynamicky se vyvíjející jazyk, v období postkoloniálním vznikl smíšením angličtiny se svahilštinou s malou příměsí hindštiny nový slangový dialekt zvaný sheng. Ve svahilštině existuje bohatá literatura. Nejstarší svahilské nápisy najdeme na náhrobních kamenech pocházejících ze 14. stol., později v ní byla psána islámská poezie, do 18. stol. se používalo písma arabského, od století 19. je svahilština psána latinkou. Nejznámějšími spisovateli 20. století jsou Ngugi wa Thiong´o, Meja Mwangi a Shaaban Robert.

Obsah

Rozšíření

Rozšíření svahilštiny

Svahilština se používá v těchto zemích:

Fráze

  • hakuna matata – jedna z nejznámějších frází, proslavená kreslenou Disneyovkou Lví král. Znamená „no problem“ nebo „neboj“ (doslova: „nejsou potíže“).
  • Jambo! – pozdrav užívaný především v kontaktu s turisty, mezi domorodými mluvčími je většinou ohýbán (např. hamjambo, hatujamo). Pozdravů jsou desítky (např. Habari za leo? Habari za kazi?). Na převážně muslimském pobřeží Keni a Tanzanie se často zdraví Salam alejkum…

Vzorový text

Externí odkazy