Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Somálsko

Z Multimediaexpo.cz

Somálsko
Somálsko
Soomaaliya
الصومال
(Al-Ṣūmāl)
Flag of Somalia.png  Coat of arms of Somalia.png
Vlajka Somálska   Znak Somálska
Somaliyaay toosoo
Somálská hymna
Geografie
Somalia (orthographic projection).png
Mapa Somálska.png
Hlavní město: Mogadišu
(Muqdisho, مقديشو, Muqdīshū)
Rozloha: 637 657 km2 (41. na světě)
z toho 1,6 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Shimbiris (2416 m n.m.)
Časové pásmo: +3
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 8 025 190 (87. na světě)
Hustota zalidnění: 12 (198. na světě)
HDI: ()
Jazyk: somálština, arabština
Náboženství: islám
Státní útvar
Státní zřízení: republika (de iure),
anarchie (de facto)
Měna: somálský šilink (SOS)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: SP
Telefonní předvolba: +252
Národní TLD: .so

Somálsko (somálsky: Soomaaliya, arabsky: الصومال aṣ-Ṣūmāl, úředně Somálská republika) je de iure stát, který se nachází na Somálském poloostrově (známém také jako Africký roh) ve Východní Africe. Sousedními státy jsou Etiopie na západě, Džibutsko na severozápadě a Keňa na jihozápadě. Z východu zemi omývá Indický oceán a ze severu Adenský záliv. Somálský stát v současnosti existuje pouze formálně. Země nemá uznávanou vládu a je rozdělená na několik regionů, které jsou v rukou vlád mezinárodně neuznaných republik: Somaliland (na severozápadě země) a Puntland (na severu země), Prozatímní přechodné vlády (sídlící ve městě Baidoa), etiopské armády a místních klanů. Právě kvůli klanům zachvátil zemi chaos, když klanoví vůdci svrhli v roce 1991 diktátora Mohameda Siada Barreho. V zemi probíhá občanská válka.

Obsah

Historie

Období před kolonizací

Somálsko bylo obýváno různými etnickými skupinami, z nichž nejpočetnější byly Somálské kmeny, které se v oblasti usadily již před 2500 lety. Kolem roku 900 n.l. pronikl do oblasti islám. V pozdním středověku vznikaly ze somálských měst městské státy a království, z nichž nejvýznamnějším byl Adalský sultanát. Etiopsko-somálské války z 15. století značně otočily vývoj Somálska ve Východní Africe. Etiopané byli poraženi somálským sultánem Ahmadem Gureyem z Adalu, a skončila tak etiopská okupace Somálska, která trvala celé století a začala krátká okupace Etiopie. Etiopii přišla na pomoc portugalská vojska, která zničila téměř celou armádu Adalského sultanátu (v bojích zemřel i sultán Ahmad Gurey). Krátce po smrti svého sultána se Adalský sultanát zhroutil. V pozdější době vznikaly další sultanáty, následníci městských států, jako sultanát Geledi a sultanát Hobyo.

Po získání nezávislosti

Vrtulník sil OSN nad Mogadišem

Somálsko získalo nezávislost v roce 1960; předtím bylo rozděleno do dvou kolonií, britské a italské. V roce 1969 se vojenským převratem dostal k moci diktátor Maxamed Siyaad Barre, který pak zůstal u moci dalších 22 let, do roku 1991. Po válce s Etiopií v roce 1978 se začaly objevovat první opoziční skupiny. V čele jedné z nich, Hnutí za spásu Somálska, stál pozdější prozatímní prezident, Abdullahi Yusuf Ahmed.

Barre byl svržen v roce 1991, vítězní polní velitelé se pak ale pustili do sebe navzájem a začala občanská válka, která dodnes neskončila. Situaci se snažila uklidnit OSN vysláním mezinárodních sil koncem roku 1992. Situace však zůstala nestabilní, síly byly během roku 1995 kompletně staženy za pomoci americké armády (která byla součástí těchto sil).

V letech 19972000 byl prezidentem Přechodné národní vlády Somálska Abdiqasim Salad Hassan. Přechodná vláda měla pod kontrolou jen části hlavního města Mogadišo, zbytek země zůstával v rukách polních velitelů. 10. října 2004 Xasana vystřídal Cabdullaahi Yuusuf Axmed, zvolený přechodným exilovým parlamentem v keňském Nairobi. I jeho vláda zůstala slabá a nepodařilo se jí získat skutečnou kontrolu nad Somálskem.

Na severozápadě se mezitím odtrhlo území zvané Somaliland, které vyhlásilo nezávislost a udržuje si politickou stabilitu, nezávislost však nebyla mezinárodně uznána. Další území, Puntland, na samé špičce Afrického rohu, vyhlásilo „dočasnou nezávislost“ s úmyslem vrátit se jako autonomní území, až bude fungovat centrální vláda. Na jihozápadě Somálska byl ustaven stát Jubaland, který rovněž vyhlásil nezávislost, vzápětí byl však pohlcen větším celkem Jihozápadní Somálsko, který se později dostal pod kontrolu Přechodné vlády.

Vlna tsunami v roce 2004 zasáhla i Somálsko a pravděpodobně způsobila šíření nebezpečného toxického odpadu zde umístěného, což pravděpodobně způsobuje zdravotní problémy obyvatel. Celkový rozsah katastrofy nebylo vzhledem k nestabilní situaci možné zjistit

V roce 2006 začal posilovat Svaz islámských soudů, který ovládl většinu jihozápadu země včetně Mogadiša a začal vést rozhovory s Přechodnou vládou o budoucím uspořádání země. Ty skončily neúspěšně a mezi oběma stranami se rozhořel vojenský konflikt. Koncem roku 2006 se v konfliktu na straně Přechodné vlády začala aktivně angažovat armáda Etiopie, což znamenalo zvrat v konfliktu. Svaz opustil Mogadišo a postupně byl donucen k ústupu ze všech větších měst na jihu země a přešel na partyzánský boj. Od 8. ledna 2007 se bojů proti Svazu účastní i Armáda Spojených států, která svaz podezřívá ze spolupráce s teroristickou sítí Al-Kájda.

Problém politického členění

Politická situace (květen 2012)

Dlouholetá občanská válka vyústila ve faktické rozdělení země na několik samosprávných regionů. Na severu se nachází separatistický Somalialand, který svou budoucnost vidí mimo Somálsko. Zbytek zabírají také defakto nezávislé státy a klanová území, které ovšem svou budoucnost vidí jako součást federalizovaného Somálska. Nutno dodat, že každé z území chce mít v budoucí federaci roli hegemona, tudíž dospět k nějaké dohodě bude velmi obtížné, ne-li nemožné.

Nicméně v roce 2004 vznikla tzv. Přechodná federální vláda, která má pod svou přímou kontrolou jenom zlomek území.

S vládou s výhradami spolupracuje Puntland a někteří vůdci milice.

Území spolupracující s vládou:

  • Puntland - spolupracuje s výhradami.
  • Území Ahlu Sunna Waljama'a (ASWJ). Toto islámské hnutí praktikuje súfismus a tudíž stojí v opozici k milicím Al-Šabáb, před kterými jim aliance s vládou poskytuje ochranu.
  • Galmudug - toto území vzniklo z vůle polních velitelů, jedná se o dvě spojené provincie, které poskytovaly logistickou podporu v bojích o Mogadišo. Některá sídla jsou ovládány milicí Al Šabáb, pobřeží pak somálskými piráty.
  • Jubaland - ke složitosti celé situace přispívá to, že území, které v březnu 2011 od Al Šabába osvobodily vládě loajální jednotky se začalo nazývat Jubaland, který ovšem nesouvisí s Jubalandem, který se nyní nazývá Azania. Tyto dvě teritoria mají pouze společné to, že jimi protéká řeka Juba.
  • TFG - území označené v mapce touto zkratkou je jediné území pod přímou vládou Přechodné vlády, jedná se o několik čtvrtí Mogadiša.

Nepřátelská území

  • Prakticky celý jih Somálska je pod kontrolou milicí Al Šabáb, kteří odmítají jakýkoliv pluralismus a federalismus a chtějí celé Somálsko dostat pod svou islamistickou kontrolu.

Neutrální území

  • Azania - toto území vzniklo za podpory Keni, která si přála nárazníkovou zónu mezi svým územím a milice Al Šabáb . Území má vlastní vlajku a přeje si somálskou federaci. Dříve se území nazývalo Jubaland (neplést s nynějším Jubalandem), v dubnu 2011 vláda tohoto území ohlásila, že Jubaland bude přejmenován na Azania. Prakticky se řídí keňskými instrukcemi, je tak keňským loutkovým státem.
  • Ximan a Xeeb je území pod kontrolou "vlády Ximanu a Xeebu".
  • Ogadenia je území pod vládou Etiopie, kde také žije somálské etnikum. Neustálé intervence etiopské centrální vlády neumožňují jakoukoliv politickou emancipaci těchto Somálců a tak do bojů o moc nemohou zasahovat.

Správní členění

18 regionů (jednotné číslo gobolka)

Obyvatelstvo

Počet obyvatel je těžké odhadovat, poslední sčítání proběhlo v roce 1975. CIA Factbook odhaduje 8,863,338, jiné odhady udávají až 15 miliónů. Asi 60% obyvatel není trvale usazeno a kočuje. Dalších 25 % jsou usedlí zemědělci žijící hlavně v jižní části země v okolí řek Jubba a Shebelle. Zbylých 15% žije ve městech, hlavně v Mogadišu. Občanská válka vyhnala do okolních státu i celého světa asi 1 milion obyvatel.

Zdravotní péče je na nízké úrovni, novorozenecká úmrtnost dosahuje 10%, 5 let se nedožije 25% dětí. Průměrná délka života je asi 48 let. Naopak v porovnání s okolními státy je velmi nízká rozšířenost viru HIV (asi 2% populace)

Soukromé školství nahradilo předválečné nekvalitní státní školství, 80% obyvatel zůstává negramotných.

Většina obyvatel jsou sunnitští muslimové.

Hospodářství

Vliv neexistence centrální vlády na hospodářství je nejasný, země stále patří mezi nejchudší státy světa s odhadovaným HDP 600 USD ročně na obyvatele. Nejvýznamnějším sektorem hospodářství zůstává zemědělství. Zásoby ropy v Puntlandu zůstávají kvůli nestabilní situaci nevyužité, nerozvíjí se silniční infrastruktura. Elektřinu dodávají jednotliví majitelé naftových generátorů. Prudký rozvoj zaznamenávají telekomunikace, letecká doprava či bankovnictví.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Somálsko
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Somálsko