Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Sociální demokracie
Z Multimediaexpo.cz
Sociální demokracie je politická ideologie, která se na konci 19. století vyvinula z klasického socialismu. V posledních letech přijalo mnoho sociálně demokratických stran ideologii tzv. Třetí cesty.
Obsah |
Socialistická internacionála
Socialistická internacionála (SI) - celosvětová organizace sdružující sociálně demokratické strany a strany demokratického socialismu - definuje sociální demokracii jako ideální formu (liberální) demokracie, která je schopná řešit společenské problémy, které vytváří neregulovaný kapitalismus. SI zdůrazňuje následující principy lidského společenství (následuje volný překlad):[1]
- Svoboda. Princip svobody zajišťuje svobodu jednotlivce, ale i svobodu člověka uvnitř společenství. Každý člověk má právo chovat se a konat tak, aby mohl nejlépe dosáhnout svých individuálních cílů a naplnit a využít své schopnosti a možnosti. Právo na svobodnou vůli v chování a jednání musí být zachováno pro každého, realizací tohoto práva jedním člověkem nesmí být omezeno toto právo u jiného člověka. Zachování svobody pro každého člověka uvnitř lidského společenství je možné pouze v případě, že lidstvu jako celku se podaří v dlouhověkém zápase osvojit si vlastní historii a zajistit, aby žádný člověk nebyl na základě různosti společenské vrstvy, pohlaví, náboženství nebo rasy omezen na svých svobodách.
- Rovnost a spravedlnost. Princip rovnosti zaručuje stejnou vážnost všech lidských bytostí a je základním předpokladem pro svobodný vývoj každé lidské osobnosti. Základní ekonomická, sociální a kulturní rovnost uvnitř společenství je nezbytná pro společenskou rozmanitost a sociální rozvoj. Princip spravedlnosti ve společenství se řídí principem rovnosti a principem svobody. Znamená rovnost v právech a příležitostech a požaduje vyrovnávání fyzických, mentálních a apriorních sociálních nerovností, stejně jako osvobození od absolutní závislosti na vlastnících výrobních prostředků nebo držitelích politické moci.
- Solidarita. Solidarita je všezahrnující a globální. Je praktickým projevem lidské humanity, lidskosti a schopnosti soucítění s obětmi nespravedlnosti a nerovnosti. Solidarita je oprávněně vyzdvihována a oslavována všemi významnými humanistickými tradicemi. V současné době s bezprecedentní vzájemnou závislostí mezi jednotlivci a národy nabývá solidarita ještě většího významu, protože je nezbytná pro samotné přežití lidstva.
Původně byly členy sociálně demokratických stran jak demokratičtí socialisté, tak revoluční socialisté, např. Rosa Luxemburgová nebo Vladimir Lenin. Po první světové válce a Ruské revoluci je sociální demokracie spojena výlučně s ne-revolučním politickým směrem.
Poznámky
Sociálně demokratické strany
V tomto úseku článku naleznete přehled všech sociálně demokratických stran. Pokud v zemi existuje více stran této orientace, jsou zmíněny pouze ty, které jsou zastoupeny v tamním (hlavním) parlamentu. V závorce je vždy uveden počet mandátů. Je zvykem, že sociálně demokratické strany se v západní Evropě nazývají socialistickými, proto pokud je u strany poznámka „socialistická strana“, zamená to, že strana je demokraticko socialistické orientace. Problém nastává u nacionalistických levicových stran. Některé staví svůj program na socialismu, jiné na komunismu. Často však tyto strany utvářejí spojené bloky.
Amerika
Portoriko
Asie
Libanon
Západní Evropa
Belgie
- Parti socialiste - valonská Sociální demokracie (26)
- Socialistische Partij-Anders - vlámská Sociální demokracie (13)
Francie
- Parti socialiste - navazuje na tradice SFIO (Francouzská sekce dělnické internaionály) (186)
Lucembursko
Spojené království
- Labour Party - tradiční socialistická strana, nyní však přijala vizi tzv. Třetí cesty (258)
- Social Democratic and Labour Party - severoirská sociálně demokratická strana, zastává jisté prvky konstitučního irského nacionalismu (3)
- Plaid Cymru - waleská nacionálně orientovaná sociálně demokratická strana, není členem Socialistické Internacionály (3)
- Respect - (0)
Severní Evropa
Dánsko
- Socialdemokraterne - (45)
- Socialistisk Folkeparti - zeleno-socialistická strana (23)
Faerské ostrovy
- Javnaðarflokkurin - (6)
- Tjóðveldi - středo-levicová nacionální strana (8)
Norsko
- Det norske Arbeiderparti - (64)
Švédsko
- Sveriges socialdemokratiska arbetareparti - strana založená roku 1889, jedna z nejdéle vládnoucíh sociálně demokratických stran (112)
- Vänsterpartiet - socialistická a feministická strana (19)
Střední Evropa
Česko
Maďarsko
Rakousko
- Sozialdemokratische Partei Österreichs - z jejího lůna vzešla i Sociálně demokratická strana (57)
Slovensko
Švýcarsko
- Parti socialiste suisse - (43)
- Parti Suisse du Travail - socialistická strana (1)
Jižní Evropa
Andorra
- Partit Socialdemòcrata - jedna ze dvou hlavních stran v Andoře, ve Straně evropských socialistů zastává pouze post pozorovatele (11)
Itálie
- L'Ulivo - sociálně demokratický blok stran spíše středové orientace (220)
- Democratici di Sinistra - strana vznikla z eurokomunistické Komunistické strany Itálie, dnes zastává sociálně demokratické a socilistické myšlenky. Člen Strany evropských socialistů i Socialistické internacionály
- Democrazia è libertà - La Margherita - strana kombinující myšlenky sociální demokracie, levicové křesťanské demokracie a sociálního liberalismu. Člen Evropské demokratické strany
- Rosa nel Pugno - blok stran zastávající orientaci Třetí cesty (18)
- I Socialisti - minoritní strana, člen L'Unione
- Partito Socialista Democratico Italiano
Řecko
- Panellinio Sosialistiko Kinima (PASOK) - člen Strany evropských socialistů i Socialistické internacionály (160)
San Marino
- Partito dei Socialisti e dei Democratici - člen Strany evropských socialistů i Socialistické internacionály (18)
Španělsko
- Partido Socialista Obrero Español - (169)
- Eusko Alkartasuna - sociálně demokratická baskická strana (0)
- Esquerra Valenciana - v překladu Valenciiská levice, nacionálně orientovaný blok socialistických stran (0)
Jihovýchodní Evropa
Bosna a Hercegovina
- Savez nezavisnih socijaldemokrata (Svaz nezávislých sociálních demokratů) - člen Socialistické internacionály (7 z 42)
- Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine (Sociálně demokratická strana Bosny a Hercegoviny) - člen Strany evropských socialistů a Socialistické internacionály (5 z 42)
Turecko
- Cumhuriyet Halk Partisi (Republikánská strana) - pozorovatel Strany evropských socialistů, člen Socialistické internacionály (112)
Související články
- Socialismus
- Socialistické strany v Česku
- Levice
- Česká strana sociálně demokratická
- Strana evropských socialistů
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |