Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Česká strana sociálně demokratická
Z Multimediaexpo.cz
Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) je česká levicová politická strana, která je členem Socialistické internacionály a Strany evropských socialistů. K roku 2010 je druhou nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně a Senátu a nejsilnější stranou v krajských zastupitelstvech. Její předsedou je Jiří Paroubek.
Obsah |
Historie
1878–1918: Dělnické hnutí a sociální demokracie na území Čech a Moravy
Počátky českého dělnického hnutí lze nalézt v 60. letech 19. století. Tehdy vznikly první odborové a vzdělávací spolky českého dělnictva. Roku 1868 bylo ustanoveno svépomocné družstvo Oul vedené Františkem Ladislavem Chleborádem. V roce 1870 proběhla na Ještědu masová demonstrace českých a německých dělníků, takzvaný „tábor lidu“. 7. dubna 1878 se v břevnovském hostinci U Kaštanu konal ustavující sjezd zvláštní organizace českých sociálních demokratů v rámci celorakouské sociálně demokratické strany pod názvem Sociálně demokratická strana českoslovanská v Rakousku. Proces osamostatňování české sociální demokracie z tzv. rakouské internacionály vyústil v prosinci roku 1893 na sjezdu konaném v Českých Budějovicích v založení takticky a organizačně samostatné Českoslovanské sociálně demokratické strana dělnické. Již o další 4 roky později byla zastoupena v říšské radě.V ní roku 1897 učinilo pět sociálně demokratických poslanců (Arnošt Berner, Petr Cingr, Josef Hybeš, Josef Steiner a Karel Vrátný protistátoprávní prohlášení, které vedlo ke vzniku ČSNS. Programově se hlásila k II. internacionále, prosazovala uznání osmihodinové pracovní doby, všeobecné volební právo a úpravu mzdových poměrů.1918–1926
Československá sociálně demokratická strana dělnická (ČSDSD) vznikla přejmenováním Českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické na sjezdu v prosinci 1918. Od vytvoření samostatného státu byla druhou nejsilnější politickou stranou, která měla v Revolučním národním shromáždění 47 poslanců (vycházelo se z výsledků voleb v roce 1911). Tomu odpovídalo zastoupení třemi ministry v první československé vládě. V druhé (rudozelené) vládě v roce 1919 zaujal sociálnědemokratický vůdce Vlastimil Tusar místo předsedy vlády.
Ve volbách v roce 1920 obdržela vítězná ČSDSD 25,7 %, a získala tak 74 mandátů. V době zdánlivého rozmachu však již ve straně probíhal politický rozkol mezi vedoucím státotvorným proudem a marxisticko-leninskou opozicí, která se hlásila ke Komunistické internacionále. Opoziční část se sešla na sjezdu v září roku 1920 a ustavila se jako ČSDSD-levice a přijala nový program. V říjnu pak 23 poslanců tohoto křídla vytvořilo svůj vlastní poslanecký klub. Rozkol strany byl prakticky dovršen sjezdem zbytku strany v listopadu 1920, na kterém byl přijat nový Dělnický hospodářský program a byly odmítnuty zásady Komunistické internacionály. Nakonec v květnu 1921 vznikla samostatná Komunistická strana Československa (KSČ). Toto rozdvojení ČSDSD oslabilo natolik, že ve volbách roku 1925 obdržela pouhých 8,9 % (KSČ 13,2 %). I přesto se mimo let 1926–29 (období vlády panské koalice) strana podílela na všech vládách tehdejšího Československa. Hlavním tiskovým orgánem bylo Právo lidu.
Na sjezdu v roce 1924 byl novým předsedou zvolen bývalý tajemník Svazu kovodělníků a poslanec NS Antonín Hampl, který vystřídal Antonína Němce. O dva roky později se stal generálním tajemníkem ČSDSD mladoboleslavský senátor Vojtěch Dundr.
V letech 1918–1926 patřila mezi největší spojence ČSDSD Československá národně socialistická strana a sudetoněmecká Německá sociálně demokratická strana dělnická v ČSR. U obou stran se uvažovalo o sloučení, které se ale neuskutečnilo kvůli některým rozlišně chápaným programový bodům (internacionální politika, pohled na německou menšinu v ČSR). Kvůli rozkolu s komunisty a jejich protistátotvornému postoji však příliš rozvrstvená československá levice ztratila post rozhodujícího vládního člena a pravidelně se umisťovala až za Agrární republikánskou stranou.
Od „Panské koalice“ k Národní straně práce
Až do sjezdu v roce 1930 se strana hlásila k tradicím marxismu, teprve na tomto sjezdu byl přijat nový stranický program, který dosavadní orientaci revidoval. Po sepsání Mnichovské dohody se strana rozpustila a někteří členové spoluzaložili Národní stranu práce. Československá sociální demokracie rozvíjela též kontakty s ostatními evropskými sociálně demokratickými stranami a byla aktivní členkou Socialistické dělnické internacionály (dlouhodobě ji zde zastupoval František Soukup a posléze i Betty Karpíšková a Lev Winter). Od druhé poloviny 20. let spolupracovala s Německou sociálně demokratickou stranou v ČSR (založenou na podzim 1919 Josefem Seligerem) a po roce 1933 organizovala pomoc německé (a později též rakouské) demokratické emigraci v Československu. Ve druhé polovině 30. let podporovala boj španělské levice proti povstalcům a výrazně se angažovala v zápase na obranu ČSR. Plně sdílela a podporovala Benešovu koncepci kolektivní bezpečnosti (ženevský protokol, Malá dohoda, východní Locarno, Východní pakt, obranné smlouvy s Francií a SSSR, Hodžův plán). Na jaře 1938 se významně podílela na vzniku manifestu Věrni zůstaneme a velkou vlastní manifestací na podporu květnové mobilizace v Praze 5. června 1938, pořádanou v rámci oslav 60. výročí založení strany (celkem se jí účastnilo na 400 000 lidí) za účasti prezidenta Edvarda Beneše, demonstrovala svou podporu věci československé demokracie a evropského i světového míru.
Sociální demokracie v letech 1938–1945
viz Národní strana práce a Národní hnutí pracující mládeže
Během druhé světové války se řada bývalých členů sociální demokracie zapojila do odbojové činnosti, strana měla zastoupení v československé vládě v Londýně a ve Státní radě Československa.
Léta 1945–1948
Roku 1945 byla Sociální demokracie (Československá sociální demokracie, ČSSD) obnovena jako jedna ze čtyř českých stran Národní fronty a ve volbách roku 1946 obdržela 15,6 %, což bylo nejméně ze všech čtyř povolených stran (většina levicových voličů se přiklonila ke KSČ, případně k ČSNS). Její představitelé se zúčastnili práce Národního shromáždění a Zdeněk Fierlinger se stal předsedou první poválečné vlády. Ve straně však opět vykrystalovaly dva proudy, a proto byl v listopadu 1947 zvolen předsedou centrista Bohumil Laušman.
Prokomunistické křídlo a prokomunistická infiltrace existovaly v té době už ve všech českých stranách, ovšem u sociálních demokratů dosáhly zdaleka největších rozměrů a strana často úzce spolupracovala s komunisty a podporovala znárodňování. Za únorového převratu se sociální demokracie nepřidala k hromadné demisi ministrů za národně socialistickou stranu, lidovou stranu a demokratickou stranu, čímž zmařila jejich snahu o vynucený pád vlády a umožnila Gottwaldovi doplnit na místa rezignujících ministrů spolehlivé spolupracovníky KSČ (nutno podotknout, že dva ministři za sociální demokracii posléze nerespektovali rozhodnutí své strany a rezignovali). V prvních týdnech po převratu odešli někteří vedoucí představitelé sociální demokracie do exilu a v květnu 1948 ustavili v Londýně ústřední výkonný výbor strany v zahraničí. Dne 27. června 1948 se strana sloučila s KSČ.
Sociální demokracie v exilu
Po likvidaci ve vlasti pokračovala tak Československá sociální demokracie ve své činnosti v exilu; v jejím čele stál dočasně Blažej Vilím, od září 1948 Václav Majer. Generálním tajemníkem byl v letech 1948–50 Blažej Vilím, poté až do roku 1970 Václav Holub. K dalším reprezentantům patřili Vilém Bernard, František Němec, Mirko Sedlák a Arno Hais, z mladé generace pak Radomír Luža a Jiří Horák.
Sídlem ústředního vedení se stal Londýn, kde také v letech 1950–64 vycházel tiskový orgán – časopis Demokracie a socialismus. V jednotlivých státech se postupně formovaly zemské organizace v čele se zemskými důvěrníky. Další centra stranické činnosti vznikla v Paříži, v USA, ve Švýcarsku, v SRN a ve Vídni, kde v rámci rakouské SPÖ působila Československá socialistická strana v Rakousku. Někteří bývalí sociální demokraté se v různých zemích podíleli na vytvoření zelených stran, které vyjadřovaly odpor jak k západnímu kapitalismu, tak sovětskému komunismu. Většina členů, kteří přešli do KSČ, byla ze strany vyloučena po porážce Pražského jara. Roku 1968 byl učiněn pokus o obnovu samostatné strany, avšak tyto plány zhatila invaze sovětských vojsk.
Strana po roce 1989
Ačkoli bylo obnovení sociální demokracie plánováno již v roce 1968, uskutečnilo se až po roce 1989. Obnovovací XXIV. sjezd se konal 24. a 25. března 1990 v Praze – Břevnově a navázal na tradice předválečné ČSDSD. Předsedou byl zvolen Jiří Horák, významnou roli hrál ve straně jeden z hlavních aktérů Sametové revoluce Valtr Komárek. V konkurenci s Občanským fórem (její členové mohli v prvních volbách kandidovat i za OF) nebyla strana moc úspěšná, navíc opět utrpěla vnitřními rozpory. V následujících letech významně stoupl její vliv a v parlamentních volbách roku 1992 získala Československá sociální demokracie 16 mandátů.
Na sjezdu v roce 1993 změnila strana název na Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) a novým předsedou strany byl zvolen Miloš Zeman. V parlamentních volbách v červnu 1996 se ČSSD stala druhou nejsilnější stranou Česka. V následujících dvou letech zůstala v opozici a tolerovala menšinovou vládu koalice ODS, KDU-ČSL a ODA (druhá Klausova vláda). Miloš Zeman byl zvolen do čela Poslanecké sněmovny. V předčasných parlamentních volbách v červnu 1998 zvítězila a sestavila menšinovou vládu (pod Zemanovým předsednictvím), jejíž čtyřleté působení umožnila tzv. opoziční smlouva, uzavřená mezi ČSSD a ODS v červenci 1998. O čtyři roky později znovu zvítězila v parlamentních volbách a sestavila vládu v koalici s KDU-ČSL a US-DEU, která ovšem disponovala pouze těsnou většinou (101 hlasů). Předsedou vlády se stal Vladimír Špidla, jenž v dubnu 2001 na XXX. sjezdu vystřídal Miloše Zemana v čele strany. Stranu provázela nejednota v koalici i v samotné straně. Po neúspěchu v eurovolbách odstoupil z čela strany a vlády Vladimír Špidla. Nový premiér Stanislav Gross vydržel ve funkci necelý rok a odstoupil kvůli bytové aféře. Dalším premiérem se stal Jiří Paroubek, který stranu sjednotil a zlepšil její postavení (nárůst preferencí – získání hlasů voličů jak KSČM, tak nerozhodnutých). Strana se však před parlamentními volbami v roce 2006 potýkala s mnoha aférami. Ve volbách samých pak strana skončila i přes svůj historicky nejlepší volební výsledek druhá za ODS. Na podzim roku 2008 strana vyhrála krajské volby a získala všech 13 hejtmanů, rovněž ve volbách do Senátu Parlamentu ČR slavila úspěch, když získala 23 nových senátorů z 27 možných.
Dělení a slučování ČSSD
- Asociace sociálních demokratů – Odchod skupiny členů okolo Rudolfa Battěka 1
- České sociálně demokratické hnutí – Vznik v září 1999 odchodem skupina více vlastenecky založených sociálních demokratů, dnes se jejich politické hnutí jmenuje České hnutí za národní jednotu
- Strana přátel piva – Původně strana recese, roku 1998 se sloučila s ČSSD a někteří ze členů, kteří se sloučením nesouhlasili, dnes ve svých aktivitách pokračují dále jako Sdružení přátel piva
Významné osobnosti Sociální demokracie
- Josef Boleslav Pecka-Strahovský – zakladatel
- Josef Hybeš – spoluzakladatel
- Ladislav Zápotocký-Budečský – spoluzakladatel
- Ferdinand Schwarz – spoluzakladatel
- Josef Steiner
- Karla Máchová-Kostelecká – bojovnice za politická práva žen
- Charlotta Garrigue-Masaryková – manželka T. G. Masaryka
- Bohumír Šmeral — předseda strany (1916–1917)
- Vlastimil Tusar – sociálně demokratický předseda vlády
- Bohumil Laušman – předseda strany (1947–1948)
- Václav Majer – 2.exilový předseda (1948–1972)
- Zdeněk Fierlinger – předseda strany (1945–1947)
- Jiří Horák – první porevoluční předseda obnovené strany (1990–1993)
- Miloš Zeman – předseda (1993–2001)
- Vladimír Špidla – předseda (2001–2004)
- Stanislav Gross – předseda (2004–2005)
- Bohuslav Sobotka – místopředseda a dočasný předseda strany (2005–2006)
- Jiří Paroubek – předseda (od roku 2006)
- Erazim Kohák – filosof a publicista
Vedení
V březnu 2009 bylo na XXXV. sjezdu v Praze-Holešovicích zvoleno vedení strany v tomto složení:
- Jiří Paroubek – předseda
- Bohuslav Sobotka – statutární místopředseda, předseda Poslaneckého klubu ČSSD
- Zdeněk Škromach – místopředseda
- Milan Urban – místopředseda
- Roman Onderka – místopředseda pro regionální a komunální politiku
- Lubomír Zaorálek – místopředseda pro zahraniční politiku
- Petr Vícha – předseda Senátorského klubu ČSSD, starosta města Bohumína
- Martin Starec – předseda Ústřední kontrolní komise
- Michal Hašek – předseda Rady Asociace krajů ČR, hejtman Jihomoravského kraje
Ekonomická orientace strany
ČSSD se nachází na levé části politického spektra. Dle svých slov vychází z myšlenek keynesiánství, ale v praxi však neusilovala o splácení státního dluhu v době hospodářské konjunktury , což za její vlády (v době prosperity) způsobilo masivní nárůst těchto dluhů. Výsledky ekonomiky v jejím druhém volebním období 2002–2006 však byly velmi dobré (pravděpodobně především díky úspěšnému přilákání zahraničních investic).
Kritika
ČSSD je často kritizována, především pravicovou veřejností a pravicovými politiky, za svoji, ač nepřímou, spolupráci s komunisty při prosazování některých zákonů v roce 2006; namítají, že situace se podobá stavu z roku 1948, kdy se tehdejší KSČ sloučila právě se sociální demokracií. Přestože tzv. Bohumínské usnesení oficiálně zakazuje straně spolupráci s KSČM na vládní úrovni, těch ostatních se netýká. Příznivci ČSSD namítají, že komunisté jsou naopak jedinou silou, která je schopná a ochotná podpořit levicové návrhy strany.Před volbami v roce 2006 byla politiky ODS obviněna ze zneužívání policie k politickým cílům.[1]Jako důkaz měla sloužit tzv. Kubiceho zpráva, ovšem nic z jejího obsahu se dosud nepotvrdilo. Naopak po volbách 2006 kdy zvítězila ODS ČSSD obvinila ODS z nelegální kampaně, právě na základě údajně nesprávného zacházení s utajovanými materiály, které vedlo k úniku tzv. Kubiceho zprávy na veřejnost.
Volební výsledky strany
1907–1911
Poslanecká sněmovna říšské rady
Čechy
| Počet hlasů | % | Počet mandátů |
---|---|---|---|
<center>1907 | <center>278 113 | <center>38.67 | <center> |
<center>1911 | <center>249 483 | <center>27.97 | <center> |
Morava
<center>Volby | Počet hlasů | % | Počet mandátů |
---|---|---|---|
<center>1907 | <center>101 985 | <center>30.58 | <center> |
<center>1911 | <center>91 300 | <center>26.03 | <center> |
1920–1935
Poslanecká sněmovna
<center>Volby | Počet hlasů | % | Počet mandátů |
---|---|---|---|
<center>1920 | <center>1 590 520 | <center>25.7 | <center>74 |
<center>1925 | <center>631 403 | <center>8.9 | <center>29 |
<center>1929 | <center>963 462 | <center>13.0 | <center>39 |
<center>1935 | <center>1 032 773 | <center>12.57 | <center>38 |
Senát
1946
<center>Volby | Počet hlasů | % | Počet mandátů |
---|---|---|---|
<center>1946 | <center>855 771 | <center>12.05 | <center>37(+2) |
1990–
Sněmovna lidu
<center>Volby | Počet hlasů | % | Počet mandátů |
---|---|---|---|
<center>1990 | <center>278 280 | <center>3.84 | <center>0 |
<center>1992 | <center>498 030 | <center>7.67 | <center>10 |
Sněmovna národů
<center>Volby | Počet hlasů | % | Počet mandátů |
---|---|---|---|
<center>1990 | <center>301 445 | <center>4.17 | <center>0 |
<center>1992 | <center>440 806 | <center>6.80 | <center>6 |
Národní rada/Poslanecká sněmovna
Celkové výsledky
<center>Volby | Počet hlasů | % | Počet mandátů |
---|---|---|---|
<center>1990 | <center>296 165 | <center>4.11 | <center>0 |
<center>1992 | <center>422 736 | <center>6.53 | <center>16 |
<center>1996 | <center>1 602 250 | <center>26.44 | <center>61 |
<center>1998 | <center>1 928 660 | <center>32.31 | <center>74 |
<center>2002 | <center>1 440 279 | <center>30.20 | <center>70 |
<center>2006 | <center>1 728 827 | <center>32.32 | <center>74 |
Výsledky podle krajů
. | 1990 | 1992 | 1996 | 1998 | 2002 | 2006 |
---|---|---|---|---|---|---|
Praha | 4.65 | 5.14 | 18.68 | 23.44 | 25.85 | 23.29 |
Středočeský kraj | 4.83 | 6.82 | 25.40 | 32.70 | 31.58 | 30.74 |
Jihočeský kraj | 3.94 | 8.03 | 24.95 | 31.11 | 30.33 | 30.47 |
Západočeský kraj | 5.89 | 8.78 | 25.71 | 32.73 | ||
Plzeňský kraj | 30.34 | 31.69 | ||||
Karlovarský kraj | <center> | 29.31 | 32.73 | |||
Severočeský kraj | 6.92 | 7.97 | 28.74 | 34.71 | ||
Ústecký kraj | 29.18 | 35.46 | ||||
Liberecký kraj | 27.05 | 29.31 | ||||
Východočeský kraj | 5.26 | 7.20 | 24.78 | 29.94 | ||
Královéhradecký kraj | 27.48 | 30.14 | ||||
Pardubický kraj | 29.45 | 32.95 | ||||
Vysočina | 31.97 | 35.35 | ||||
Jihomoravský kraj | 1.51 | 4.56 | 24.96 | 31.81 | 29.90 | 32.95 |
Severomoravský kraj | 2.87 | 4.56 | 34.21 | 38.98 | ||
Olomoucký kraj | 31.92 | 35.44 | ||||
Zlínský kraj | 29.06 | 33.28 | ||||
Moravskoslezský kraj | 36.13 | 40.54 | ||||
Česká republika | 4.11 | 6.53 | 26.44 | 32.31 | 30.20 | 32.32 |
Senát
<center>Volby do Senátu | Počet mandátů |
---|---|
<center>1996 | <center> 25 mandátů |
<center>1998 | <center> 3 mandáty |
<center>2000 | <center> 1 mandát |
<center>2002 | <center> 7 mandátů |
<center>2004 | <center> 0 mandátů |
<center>2006 | <center> 6 mandátů |
<center>2007 | <center> 1 mandát |
<center>2008 | <center> 23 mandátů |
Komunální volby
<center>Volby | % | Zastupitelé |
---|---|---|
<center>1994 | <center>8.7 | <center> |
<center>1998 | <center>17.54 | <center> |
<center>2002 | <center>15.57 | <center>4 664 |
<center>2006 | <center>16.61 | <center>4 331 |
Krajské volby
<center>Volby | % | Mandáty |
---|---|---|
<center>2000 | <center>14.67 | <center>112 |
<center>2004 | <center>14.03 | <center>105 |
<center>2008 | <center>35.86 | <center>280 |
Evropský parlament
<center>Volby | Hlasy | % | Mandáty |
---|---|---|---|
<center>2004 | <center>204 903 | <center>8,78 | <center>2 |
<center>2009 | <center>528 132 | <center>22,39 | <center>7 |
Vývoj názvu
- Sociálně-demokratická strana českoslovanská v Rakousku (1878–1893, součást rakouské sociální demokracie)
- Českoslovanská sociálně demokratická strana dělnická (1893–1918, takticky a organizačně samostatná strana)
- Československá sociálně demokratická strana dělnická (1918–1938)
- Národní strana práce (1938–1941; jednotná levicová strana sociálních demokratů a národních socialistů)
- Československá sociální demokracie (1945–1948)
- 1948–1989 – Sociální demokracie sloučena s KSČ, paralelně v zahraničí fungovala také exilová strana s centrálou v Londýně
- Československá sociální demokracie (1990–1993)
- Česká strana sociálně demokratická (od roku 1993)
Současný, poněkud kostrbatě a archaicky znějící název byl pravděpodobně zvolen kvůli zachování stejné zkratky po přejmenování strany po rozdělení Československa.
Související články
Literatura
- HOPPE, Jiří: Opozice ’68: Sociální demokracie, KAN a K 231 v období pražského jara. Praha, Prostor 2009
- HRUBEC, Marek - BÁRTA, Miloš (eds.): Dějiny českého a československého sociálnědemokratického hnutí, Praha-Brno, Masarykova dělnická akademie – Doplněk 2006
- HRUBÝ, Karel: Léta mimo domov: K historii Československé sociální demokracie v exilu. Praha, v.n. b.d. [1997]
- HRUBÝ, Karel: Opozice v exilové sociální demokracii: Nad knihou Radomíra Luži. In: Soudobé dějiny, roč. 11, č. 1–2 (2004), s. 188–200.
- JANÝR, Přemysl: Neznámá kapitola roku 1968: Zápas o obnovení Československé sociální demokracie. Praha , Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 1998
- KREJČÍ, Jaroslav: Mezi demokracií a diktaturou: Domov a exil. Olomouc, Votobia 1998
- LOEWY, Jiří: Úseky polojasna. Ed. Tomáš Zahradníček. Praha, Nakladatelství Lidové noviny 2005
- LUŽA, Radomír: Československá sociální demokracie: Kapitoly z let exilu 1948–1989. Praha – Brno, Československé dokumentační středisko – Doplněk 2001
- MEZNÍK, Jaroslav: Můj život za vlády komunistů (1948–1989). Brno, Matice moravská 2005
- MITROFANOV, Alexandr: Za fasádou Lidového domu: Česká sociální demokracie 1989–98. Lidé a události. Praha, Aurora 1998.
- ZAHRADNÍČEK, Tomáš: Rozděleni minulostí. Československá sociální demokracie v letech 1989-1992, in: Soudobé dějiny. Roč. 2-3/2009, s. 333-358.
- ZEMAN, Miloš: Jak jsem se mýlil v politice. Praha, Ottovo nakladatelství 2005
Reference
- ↑ BARTONÍČEK, Radek, lja; jba Vláda: Policie odposlouchává politiky i novináře [online]. iDNES.cz, 2006-09-20, [cit. 2008-06-01]. Dostupné online.
Externí odkazy
Oficiální stránky
- www.cssd.cz – Oficiální stránky
- Socialistická internacionála
- Strana evropských socialistů
Historie strany
Ostatní
- Dlouhodobý program, PDF
- „Sociální demokracie se nám rozpadá pod rukama“ - Zvukové záznamy ze zasedání ÚVV ČSSD a pádu Vladimíra Špidly dne 26. 6. 2004
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |