Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Rineke Dijkstra
Z Multimediaexpo.cz
Rineke Dijkstra (* 2. června, 1959, Sittard, Holandsko) je holandská portrétní fotografka.
Obsah |
Život a dílo
Dijkstra získala mezinárodní věhlas díky svým portrétním cyklům, ve kterých se zaměřuje především na zcela konkrétní, obyčejné lidi s jejich individuálním osudem a pocity. Její velkoformátové portréty jsou prosté, barevně subtilní, výrazově intenzivní, kompozičně vyvážené a emotivně působivé a s jednoduchým pozadím.
Fotografuje portréty na pláži, matky těsně po porodu, toreadory, návštěvníky berlínské ZOO, dívky v liverpoolském tanečním klubu, izraelské vojáky a vojačky. Natočila také například videa s názvem Buzzclub, Liverpool, UK/Mysteryworld, Zaandam, NL a Annemiek. Snad o všech portrétovaných lze říci, že se autorce podařilo je zachytit v okamžicích, kdy přirozeně žijí svůj vlastní, jedinečný život vztažený k okamžitému vnitřnímu prožitku, který je nesmírně vzdálený manipulujícímu a umělému světu médií. Tvůrčí přístup Rineke Dijkstry je transparentní, formální a přesný. Nepoužívá žádné fotografické triky ani manipulace s obrazem. Prostota vizuálních prostředků směřuje veškerou pozornost na portrétované osoby, které svým jedinečným způsobem odhalují určitou nejistotu před kamerou, zranitelnost a zároveň křehkou osobitost.
Snímek polské dívky na pláži pojmenovaný Kolobrzeg, Poland, July 26, 1992 je fotografován stejně jako jiná americká dívka, ale obrazem se velmi odlišuje. Polská dívka nechtěně zaujímá postoj podobně jako Venuše na obraze od Botticelliho; s mírně vysunutou kyčlí znázorňuje nezralou a cudnou ženu. Americká dívka má mnohem vyspělejší (a tedy snad „lepší“) postoj a koupací oblečení, ale polská dívka je mnohem elegantnější.
Ve svém cyklu pojmenovaném Daniel, Adi, Shira, and Keren, Rishonim High School, Herzliya, Israel (1999/2000) představuje dvě fotografie téhož člověka pořízené po 20. měsících. Nastoluje otázku, jak se změní mladý člověk, když byl, je nebo bude v uniformě.[1]
Videozáběry jsou z Liverpoolského tanečního klubu, kde Rineke Dijkstra přesvědčila místní mladé návštěvníky k „tiché performanci“. Stojí před světlou stěnou, kde se beze slov mírně pohybují do rytmu moderní hudby. Někteří hrdě kouří, někteří popíjí pivo. Ve stylu pop nebo snad house music se nejdříve nesměle vlní a těkají očima. Nejsou však snímáni jen pár sekund a tak se jejich výrazy i pohyby mění (tzv. rozpohybovaná fotografie).
Kladná vlastnost Rineke Dijkstry je její mnohotvárnost portrétu. Snímá zakrvácené novopečené maminky nebo bojovníky s býky, pořizuje velkoformátové zvětšeniny nenalíčených, neupravovaných a přirozeně vypadajících chlapců, mužů, dívek a žen. Dijkstra si stále udržuje svůj rozpoznatelný rukopis a hledá přirozenost v lidské tváři.
Výstavy (výběr)
- 1984 Galerie de Moor, Amsterdam
- 1995 Stedelijk Museum Bureau Amsterdam
- 1996 Le Consortium, Dijon
- 1997 The Photographers Gallery, Londýn
- 1998 Museum Boijmans van Beuningen, Rotterdam, Sprengel Museum, Hannover, Museum Folkwang, Essen
- 1999 DAAD Galerie, Berlin, The Herzliya Museum of Art, Herzliya, Israel, MACBA, Barcelona
- 2001 Frans Hals Museum, De Hallen, Haarlem (NL),
- 2002 Art & Public, Genf (Schweiz)
- 2003 The Buzzclub, Liverpool (GB), Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen, Düsseldorf
- 2006 Rineke Dijkstra: Portréty, Rudolfinum, Praha
Ocenění a stipendia
- 1987 Kodak Award Holandsko
- 1988 DAAD Stipendium
- 1990 Nominace Young European Photographers
- 1993 Art Encouragement Award Amstelveen
- 1994 Werner Mantz Award
- 1998 The Citibank Private Bank Photography Prize
Reference
Externí odkazy
- Rineke Dijkstra: Portréty v galerii Rudolfinum
- (anglicky) Rineke Dijkstra photos in the Marian Goodman Gallery
- (anglicky) Rineke Dijkstra photos on artnet.com
- (anglicky) What makes a great portrait? Includes the comments of many photographers on photographic portraiture, prominently including Dijkstra's work
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.