Petice
Z Multimediaexpo.cz
Petice (z lat. petitio – žádost) je písemně podaná žádost občanů buďto parlamentu či jinému zastupitelskému orgánu, nebo vládě či hlavě státu, případně jinému orgánu státní a veřejné moci.
Obsah |
Dějiny, vznik
Petice je původně právo oslovit panovníka, dříve vyhrazené jenom oprávněným, jakým byli příslušníci vyššího stavu aristokracie. Toto právo obsahovalo i tehdy pokrokovou beztrestnost těch, kteří petici podávali. Později, pod tlakem postupujícího osvícenství, renesance, bylo toto právo rozšířeno i na vrstvy „nižší“. Panovník ale takovým právem i předmětem petic i nadále disponoval podle vlastního uvážení.
V 19. století se petice v některých zemích stala ústavně zaručeným právem všech jejích občanů nebo i obyvatelů. Ale tehdy byla občanská práva často stále ještě omezena, jako například vyhrazena jenom těm, kteří mohli platit daně, nebo vykonávat vojenskou službu.
Dnes
Toto právo není – na rozdíl od inciativy – závazné. Podobně jako nejsou závazné plebiscity – na rozdíl od referend. Dnes pozbyla petice významu, neboť nepředstavuje nic víc než základní právo občanů, komunikovat se svými úřady a reprezentanty. V méně vyvinutých demokraciích je ale i toho právo omezováno, a právo na petice, včetně ochrany před postihem za takové oslovení, se snaží takovými omezeními „prorazit“.
V České republice se peticí nesmí zasahovat do nezávislosti soudu.[1][2]
Související články
Reference
- ↑ Čl. 18 odst. 2 Listiny základních práv a svobod
- ↑ § 1 odst. 3 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním
Externí odkazy
Evropská unie
- Petice v EU na stránkách obcan.ecn.cz
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |