Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Győr-Moson-Sopron

Z Multimediaexpo.cz


Győr-Moson-Sopron (česky: Ráb-Mošoň-Šoproň) je župa v severním Maďarsku. Žije zde přibližně 442 000 obyvatel[1] na ploše o rozloze 4208,10 km².[1]

Obsah

Charakter župy

Župa leží na severozápadě Maďarska, na západě hraničí s Rakouskou spolkovou zemí Burgenland, na severu se slovenským Bratislavským a Trnavským krajem, na jihu pak s župami Komárom-Esztergom, Veszpém a Vas. Hlavním městem i ekonomickým a kulturním centrem je Ráb (Győr), do něž se soustřeďují všechny železniční tahy, vede kolem něj i dálnice M1 spojující Budapešť s Vídní.

Dějiny

První zmínky o vyspělých obyvatelích župy pochází ze starověku. Území dnešní župy bylo součástí římské provincie Pannonia. Procházela tudy tzv. hranice mezi vyspělým světem a barbary limes romanus, která se táhla především podél toku Dunaje. Župu Győr-Moson-Sopron křížila Jantarová stezka, významná obchodní cesta mezi severovýchodní (Pobaltí) a jižní Evropou. Při administrativním rozdělení Uherska zde vzniklo pět městských žup: Győr, Sopron a Moson. Součástí byla i Bratislavská městská župa a Veszprémská. V letech 1945-1950 se župa jmenovala Győr-Moson. Dnešní župa byla vytvořená v roce 1950 v rámci velké komunistické reformy správního zřízení celého Maďarska. Vznikla spojením Šoproňské župy a Győr-Moson. Část bývalé Šoprňské župy ale připadla župě Vas. Župa se do roku 1990 nazývala pouze Győr-Sopron. V 90. letech a začátkem 21. století se k župě přiřadilo 11 obcí z župy Veszprém.

Geografie

Stejně jako celé Maďarsko, je území župy Győr-Moson-Sopron nížinné, vhodné pro zemědělství. Župou protéká řeka Dunaj, která tvoří hranici Maďarska se Slovenskem a tím pádem i severní hranici župy. Významnou řekou je i Rába na které leží hlavní město župy Győr (Ráb). Těsně před tímto městem vtéká do řeky Ráby řeka Marcal. Do ní vtéká také několik menších řek a potoků (např.Bakony, Bitva a Hajagos). Župa Győr-Moson-Sopron se může pyšnit národním parkem Fertö-Hanság, který je rozdělen na několik části. Největší část parku je u Neziderského jezera (maďarsky Fertő), které leží nedaleko města Sopron na Maďarsko-rakouských hranicích. Další část parku leží na říčce Rábca u obce Földsziget. Park má ovšem ještě více menších částí.

Okresy

centrum Šoproně

Župa Győr-Moson-Sopron se dělí na 7 okresů:[2]

název okresu správní centrum rozloha
(km²)
počet obyvatel
(1. ledna 2007)[3]
počet
sídel[2]
Okres CsornaCsorna598,7834 90434
Okres GyőrGyőr742,54178 58227
Okres Kapuvár–BeledKapuvár362,7223 95518
Okres MosonmagyaróvárMosonmagyaróvár930,6973 52926
Okres PannonhalmaPannonhalma320,5916 98118
Okres Sopron–FertődSopron877,1995 47040
Okres TétTét375,5919 24619

Turismus

Turisté jezdí do župy obdivovat historická centra měst a vesnic, barokní kostely a tradiční vinařskou kulturu. Mezi nejnavštěvovanější místa patří perla barokního stylu, zámek Fertőd, dále pak Panonský vrch nedaleko města Pannonhalma (zapsán na seznam UNESCO), okolí Neziderského jezera a jeho specifickou kulturu (rovněž na seznamu) a další památky. Turisté zde vyhledávají místo pro relaxaci a odpočinek v lázních, kterých je zde nespočet. Vinařství má zde bohatou historii. Hlavním vinařským centrem je Sopron, zde probíhají každoročně ochutnávky vína, vinobraní a další různé akce na oslavu místního jemného vína. Cestovní ruch, který je už v regionu součástí každodenního života a velkým ekonomickým přínosem se neomezuje jen na památky a tradice. probíhá zde spousta koncertů, sportovních událostí a divadelních představení.

Související články

Reference

  1. Chybná citace Chyba v tagu <ref>; citaci označené obyv není určen žádný text
  2. 2,0 2,1 Magyar Közlöny 2007 (Maďarský věstník) [online]. 17. září 2007. Dostupné online. (maďarsky) 
  3. A Magyar Köztársaság Helységnévkönyve [online]. [cit. 2009-03-28]. Dostupné online. (maďarsky) 

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Győr-Moson-Sopron