Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Animals (album)

Z Multimediaexpo.cz

Animals je dvanácté řadové album slavné anglické skupiny Pink Floyd, které bylo vydáno v roce 1977. Jde o koncepční album.

Vydané bylo 23. ledna 1977 ve Spojeném království a 2. února 1977 v USA. I když bylo v USA relativně úspěšné; dosáhlo třetí příčky v žebríčku Billboardu, tak ze strany kritiky jako i po komerční stránce je bráno za určité zklamání i vzhledem na úroveň předchozích alb skupiny: Dark Side of the Moon a Wish You Were Here. V amerických žebříčcích se album udrželo jen šest měsíců.

Do dnešního dne se album celkem solidně prodává, podle RIAA je čtyřnásobně platinové.

Obsah

Autoři

Animals bylo prvním albem Pink Floyd, které je po autorské stránce v plné míře dílem basáka, zpěváka a textáře Rogera Waterse. Zpěvák a kytarista David Gilmour se autorsky podílel jen na skladbě „Dogs". Jsou tu skladby, které vznikaly ještě před nahrávaním Wish You Were Here. Skladba „Dogs“ se původně jmenovala „You Gotta Be Crazy“ a první část skladby „Sheep“ byla zas na koncertech hrávaná pod názvem „Raving and Drolling“. Pravděpodobně i vyloučení těchto dvou songů z nahrávání Wish You Were Here bylo podnětem nakřápnutí vztahů mezi Gilmourem a Watersem. V období nahrávaní docházelo k prvním náznakům vznikajícího napětí mezi členy skupiny. Animals bylo prvním albem, kde nebyla díla klávesáka skupiny Ricka Wrighta.

Koncepce a skladby alba

Svou koncepcí album silně připomíná Zvířecí farmu z knihy George Orwella. Každá ze třech hlavních skladeb odráží víru v třídní systém, který je v kapitalistické společnosti. Jsou o třech druzích zvířat, které mají lidské vlastnosti podobně jako ve zmíněné knize:

  • Psi (Dogs): o bezohledných megalomanských businesmenech (tzv. horní, střední vrstvě), kterí při svém konci stáhnou na dno i ostatní okolo sebe.
  • Prasata (Pigs): o politicích a názorotvorných vrstvách, vlastnících obrovských korporací (nejvyšších vrstev) částečně reprezentovaných Mary Whitehouse, která se v době tvorby alba velmi snažila vzledem na silný politický podtext tvorby cenzurovat produkci vydavatelství Pink Floyd Music.
  • Ovce (Sheep): o všech ostatních, kteří nespadají do výše vyjmenovaných kategorií. Pracující třídě, která respektuje politiky a management slepě a bez vlastních myšlenek.

Tyto tři skladby jsou ohraničeny dvěma částmi Rogerových skladeb, které věnoval své tehdejší manželce Caroline: „Pigs on the Wing Part I.“ a „Pigs on the Wing Part II.“. Oba dva tiyto party jsou v kontrastu s nenávistně laděnými skladbami uprostřed alba, jakoby chtěli naznačit myšlenku, že jejich téma a spojitost dokáže pomoct překonat naznačené rozdíly.

Obal alba

Obal navrhl Storm Thorgenson. Obrovské prase naplněné héliem bylo skutečně vypustěno a vyfoceno nad Battersea Power Station dokonce třikrát. První den měli pro každý případ k dispozici ostřelovače. Thorgenson ho považoval jen za jakousi pojistku a na druhý den fotografování (3. prosince, 1976) ho nepřizval. Jako na potvoru v tento den nevydrželi kotvící lana, které prase přidržovaly. Nikdo nebyl po ruce tak ozbrojen, aby by ho mohl skolit. Prase se pustilo svobodně letět do modrého nebe. Tím došlo k ohrožení letových zón k letišti Heathrow, které muselo pozastavit provoz. Byl přizván policejní vrtulník, který se bez úspěchu vrátil, protože prase nabralo výšku 1 524 metrů, což bylo tehdy nad jejich možnosti. Piloti přibližujících se letadel dostali výstrahu, že se v jejich letové dráze může vyskytnout obrovské ružové prase. Později ho zaregistrovali vojenské radary v blízkosti Chathamu v Kentském hrabství ve výšce 5 500 metrů jak letí vesele dál na východ směrem na Německo. Prase, bez většího poškození, nakonec přistálo v poli ve městě Chatham, asi 50 kilometrů od Londýna, ale letět ho viděli i nad průlivem La Manche, takže překonalo poměrně dlouhou trasu. Po opravě ho vypustili do vzduchu potřetí.

S výslednými fotografiemi autoři nebyli spokojení. Příliš pěkná modrá obloha z třetího dne nebyla vhodná tak se nakonec rozhodli pro koláž fotografií elektrárny se zamračenou oblohou z prvního dne a prasete z dne třetího.

Publikovaní alba

Původní vydání alba vydavatelstvím Columbia Records v USA a Harvest Records v Spojeném království bylo později v roce 1994 digitálně remastrováno na CD firmou EMI. Roku 1997 byla vydaná zvukově vylepšená digitálně remastrovaná verze firmou Columbia Records v USA, Kanadě, Austrálii, Jižní Americe a Japonsku. Vynovené vydání vyšlo v dubnu roku 2000 firmou Capitol Records. Firma EMI vydala v Kanadě, Austrálii, Jižní Americe a Japonsku vynovené vydání z roku 1997 s ilustračními obrázky z její evropské edice.

Seznam skladeb

Původní LP a CD cerze

Strana jedna

  1. "Pigs on the Wing 1" – 1:24
  2. "Dogs" (Gilmour, Waters) – 17:06

Strana dva

  1. "Pigs (Three Different Ones)" – 11:28
  2. "Sheep" – 10:21
  3. "Pigs on the Wing 2" – 1:27

Výroba

Pink Floyd

Spolupráce

Externí odkazy