Tonicita
Z Multimediaexpo.cz
Tonicita je osmolalita roztoku ve vztahu k buňce. Je rovná koncentraci rozpuštěných látek, které jsou schopné putovat přes polopropustnou membránu. Známe tři druhy tonicity: hypertonicita, hypotonicita a izotonicita.
Obsah |
Hypertonické prostředí
Hypertonický roztok (hypertonikum) je oproti zkoumané buňce koncentrovanější (více rozpuštěných látek než v buňce). Buňka zpravidla odevzdává vodu. Dochází k zcvrknutí buňky a smrštění rostlinných vakuol (plazmolýza). Hypertonickým roztokem může být např. slaná (mořská) voda.
Hypotonické prostředí
Hypotonický roztok (hypotonikum) je oproti zkoumané buňce méně koncentrovaný (méně rozpuštěných látek než v buňce). Proto buňka zpravidla přijímá vodu. U rostlinných buněk s pevnou buněčnou stěnou probíhá velký nárůst objemu buňky (plazmoptýza), živočišné buňky zpravidla praskají. Hypotonickým roztokem může být např. "sladká" (běžná, říční, povrchová...) voda.
Izotonické prostředí
Izotonické prostředí (izotonikum) má stejnou koncentraci jako zkoumaná buňka.
Související články
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |