V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Hra na hrdiny

Z Multimediaexpo.cz

Fallout: New Vegas je králem RPG her

Hra na hrdiny je nejčastější nepřesný český překlad anglického pojmu Role playing game, známějšího pod zkratkou RPG. Přesnější, občas se vyskytující překlad, zní Rolové hry.

RPG je druh hry, kde hráči zaujímají role fiktivních postav (role-playing – hraní v rolí), které si podle daných pravidel vytvoří a za které v samotné hře jednají. V jádru jsou tyto hry formou interaktivní zábavy založené na výpravnosti příběhu, který lze ovlivnit a na kterém lze mít svou fiktivní rolí autentický podíl a také možnost odnést si reálný zážitek, plynoucí z procesu transformace vlastní libovůle do fiktivního charakteru herního světa. Hráč takový svět svou fiktivní rolí tedy odvíjí a na základě sobě vlastní libovůle do jisté míry spoluvytváří. Svět sám a zákonitosti takového světa jsou obvykle definovány v pravidlech, která můžou být až velice komplikovaná a rozsáhlá a neustále dotvářená a rozšiřovaná. Nad světem RPG hry proto musí „bdít“ inteligentní prvek (člověk, počítačový program), který nemůže být omezen ničím jiným než pravidly a který dohlíží nad pohybem charakterů a jejich činy a dále rozhoduje (na základě zákonitostí definovaného univerzálního zákona nějakého světa) o následcích konkrétních činů vykonaných hráči. Takový mocný činitel je tedy jakýsi pán světa (game masterpán hry, dungeon masterpán světa), který právě pohyb a dynamiku prostředí neustále dovytváří, usměrňuje a kontroluje a rovněž přejímá zodpovědnost za postavy, které do světa sám vkládá, jako protivníky nebo přátele hrdinům ovládanými hráči.

Obsah

Dělení

Hrací kostky užívané v RPG stolních hrách

Stolní RPG hry

Hráči popisují chování a akce postav a řídící hráč jim vrací odezvy světa. Postavy obvykle prožívají dobrodružství a získávají nové schopnosti. Nejznámější českou fantasy RPG hrou na hrdiny je Dračí doupě. Nejrozšířenější světově hranou RPG hrou na hrdiny pak je Dungeons & Dragons. Další velmi zajímavou alternativu nabízí hororově zaměřené hry od americké firmy Whitewolf představující Svět temnoty jako hrozivější alternativu našeho světa. V současné době se zejména mezi zkušenějšími hráči prosazují „málopravidlové“ hry zaměřené na příběh, roleplaying a atmosféru, jakými jsou např. Fate nebo The Window.

Počítačové RPG hry

V počítačových hrách na principu RPG hráči ovládají akce postav na základě tzv. herního enginu, který řídí počítač. I zde postavy obvykle prožívají dobrodružství a získávají nové schopnosti. Odlišností od stolních RPG her je tedy způsob zpracování virtuálního světa a řídící element. Počítačové RPG hry se také liší mírou omezenější volnosti konání a mnohdy předem zcela daným příběhem a vývojem charakteru postav. Soustředí se spíše na výpravnost příběhu či propracovaný systém pro vývoj schopností a statistik postav. Pojem počítačového RPG je mnohdy redukován pouze právě na možnost vývoje statistik a původní význam hraní role se zcela vytrácí. Počítačové hry nabízejí možnost hry jednoho hráče i více hráčů zároveň (Multiplayer), přičemž další postavy, které přímo zasahují do hry podobným způsobem jako hráč, může ovládat i počítač. Význačným specifikem počítačových RPG her je pak možnost hraní po internetu tzv. MUD (Multi-User Dungeon) a MMORPG (Massively-Multiplayer Online Role-Playing Game).

LARP

Hlavní článek: LARP

Dalším druhem je LARP, při které hráči představují své akce přímo činy. Hráči přímo jednají a konají jako postavy které představují. Mnohdy taková hra vypadá jako divadlo ve volné přírodě či jiné lokalitě (město, hrad, zřícenina). Výraznou součástí hry je zde kostým a dekorace prostředí. Hry bývají pečlivě připravené, často skupiny hráčů plánují děj a připravují kostýmy dlouho předem.

Teorie her na hrdiny

K praktické hře patří také teorie. Lidé hrající hry na hrdiny se zajímají o to, jak svou hru okořenit, vylepšit a předávají si vzájemně tyto zkušenosti. Postupně tak vznikly různé teoretické práce týkající se různých typů a způsobů hraní. Objevily se tak pojmy jako je powergaming, munchkin, deep immersion a další. U nás lze několik takových dílek nalézt zde

Příklady

Stolní hry

Počítačové hry

Hlavní článek: Seznam počítačových her#RPG

Externí odkazy

Obecně

  • Hry na hrdiny - informační server o hrách a hraní na hrdiny
  • D20 v kostce - největší česká stránka o D&D, d20systemu
  • RPG.sk/RPG fórum - informační portál a diskuzní server věnovaný všem RPG hrám bez rozdílu systému či světa
  • Drakkar - internetový dvouměsíčník o RPG hrách
  • Dech Draka - časopis o RPG hrách, dříve vycházející samostatně, v současnosti pravidelná rubrika Pevnosti
  • RPGhry.cz – hry pro PC a herní konzole
  • Vukogvazd - klasické české stránky obsahující fantasy svět a popisující výpravy Vukogvazdské družiny
  • Pevnina Svět – český fantasy svět pro hraní her na hrdiny
  • Metagame - Blog plný nejen teorie a úvah z oblasti RPG
  • RPGsquare.com – český zpravodajský portál zabývající se RPG a MMORPG tituly.
  • RPG Wiki – český uživateli tvořený seznam RPG a MMORPG her

Různé hry na hrdiny