Enterprise (raketoplán)

Z Multimediaexpo.cz

Enterprise ve startovní konfiguraci (1985)

Raketoplán Enterprise (OV-101) je prvním americkým raketoplánem, postaveným pro NASA.

Vznik

Raketoplán se měl dříve jmenovat Constitution (ústava), ale fanoušci sci-fi seriálu Star Trek uskutečnili petici, díky níž se jeho název nakonec změnil na Enterprise podle názvu lodě z tohoto seriálu. Herci ze seriálu byli dokonce přítomni na slavnostní ceremonii při zprovoznění stroje.

Enterprise sloužila hlavně k testovacím letům, celkem se testovala 9 měsíců v roce 1977, během nichž se prověřily základní aspekty létání raketoplánů, vyzkoušel se i systém přepravy raketoplánu v atmosféře pomocí speciálního letadla (raketoplán je posazen na letadlo – upravený Boeing 747, oba stroje tak letí najednou, ale jsou poháněny pouze motory letadla). Nejprve létala bez posádky (osm letů v únoru 1977) – to se hlavně měřila charakteristika letu a aerodynamika, později s dvojčlenou posádkou (osm letů mezi červnem a zářím 1977). Do vesmíru však nikdy neletěla.

80. a 90. léta

Enterprise nahradily novější raketoplány, jako Columbia, ChallengerDiscovery. Jejich technologie a přístroje byly již bezpečnější a spolehlivější, takže Enterprise byla stáhnuta z provozu. Přesto některé její součásti byly pro tyto raketoplány použity. Poté Enterprise absolvovala cestu po západní Evropě, kde byla představena široké veřejnosti. V roce 1985 se stala majetkem Smithsonianského muzea ve Washingtonu, kde je dodnes vystavena jako muzejní exponát. Po zničení raketoplánu Challenger 28. ledna 1986 byla navrhnuta přestavba Enterprise, ale z finančních důvodů byl postaven nový raketoplán Endeavour.

00:00
00:00

Raketoplán Enterprise přistává, během testování,
na vyschlém dně Rogersova jezera.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Enterprise (raketoplán)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Enterprise (raketoplán)