V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Delta Dunaje

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 5. 2014, 11:06; Ivan Drago (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Delta Dunaje - satelitní fotografie z roku 2000. Na snímku jsou jasně vidět tři hlavní ramena Dunaje: severní Chilia, méně výrazná střední Sulina a jižní Sfântul Gheorghe.

Delta Dunaje je (rumunsky: delta Dunării, ukrajinsky: дельтa Дунаю) je evropská největší a nejzachovalejší říční delta. Delta se rozkládá na 3 446 km² území, kde se Dunaj vlévá do Černého moře.

Obsah

Zeměpis

Delta Dunaje leží na území Rumunska a z menší části Ukrajiny (zhruba sedmina území).

Nedaleko města Tulcea se Dunaj dělí do tří ramen, která se do Černého moře vlévají pod jmény Chilia, Sulina a Sfântul Gheorghe (Svatý Jiří). Mimo tří hlavních ramen se Dunaj dělí na velké množství vedlejších říčních ramen a kanálů. Delta je dynamický ekosystém – říční nánosy ji každoročně rozšíří o zhruba 40 metrů.

Severní rameno Chilia tvoří hranici s Ukrajinou. Chilia má délku 104 km a do Černého moře přivádí kolem 60 % dunajské vody. Rameno Sulina má délku 71 km a odvádí 18 % vody. Jižním ramenem Sfântul Gheorghe o délce 112 km protéká 22 % objemu dunajské vody. (Udávaná délka jednotlivých ramen se v různých zdrojích liší; zde uvedené údaje čerpají z rumunského článku o dunajské deltě.)

Přibližně 35 km od černomořského pobřeží se nachází Hadí ostrov, o který vede spor Rumunsko s Ukrajinou. Ostrov nyní spravuje Ukrajina, která jej získala po rozpadu Sovětského svazu.

Roku 2004 začala Ukrajina práci na kanálu Bystroje, který by měl propojit Černé moře s ukrajinskou částí dunajské delty. Kanál je kritizován mnoha ekology a neziskovými organizacemi kvůli potenciálnímu ohrožení jedinečné flory i fauny. Plán je také kritizován Evropskou unií.

Ekologie

Oblast delty je pokryta rákosím, mokřady a lužními lesy. Části delty jsou na jaře a na podzim zaplavovány.

V mokřadech, stojatých a tekoucích vodách dunajské delty žije přes 1 200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je významným hnízdištěm tažného ptactva.

V oblasti delty žije přibližně 15 000 lidí. Většina se živí tradičním způsobem, převládá rybářství. V okolí ukrajinského sídla Vilkove (ukrajinsky Вилкове) a rumunské Tulcey žije komunita tzv. Lipovanů, náboženské menšiny, vyznavačů starého ritu pravoslavné církve.

Celkem 2 733 km² území delty je chráněno. Delta Dunaje je od roku 1991 zapsána na Seznam světového dědictví vyhlašovaný organizací UNESCO.

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Delta Dunaje