Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Ťan-šan
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 22. 4. 2011, 11:49
Ťan-šan (čínsky 天山, pinyin Tiān Shān, český přepis Tchien-šan, rusky, kazašsky a kyrgyzsky Тянь-Шань, Tjan'-Šan', ujgursky تەڭرىتاغ, transliterováno Tängritagh) v překladu z čínštiny „Nebeské hory“, z ujgurštiny „Hory duchů“, je rozsáhlé pohoří ve střední Asii, táhnoucí se rovnoběžkovým směrem v délce asi 2 800 km od Kyrgyzstánu po Sin-ťiang. Průměrná šířka pohoří je 300 – 600 km. Je šestým nejvyšším pohořím na světě.
Ťan-šan je starší než jižněji ležící horstva Alpsko-himálajského systému, začal vznikat už při hercynském (variském) vrásnění. Jeho zvedání však pokračovalo i během vrásnění kimmerského a alpinského.
Geografické členění
Ťan Šan se člení na tři části:
- Západní Ťan-šan
- Centrální Ťan-šan
- Východní Ťan-šan
Západní Ťan-šan se rozkládá mezi Ferganskou kotlinou na západě a jezerem Issyk-Kul na východě. Nejyšším hřebenem této části pohoří je Zailijský Ala-tau, který se nachází v sousedství jezera Issyk-Kul a největšího kazašského města Almaty. Nejvyšší vrcholy dosahují výšky až 5 000 m n.m. Centrální Ťan-šan se nachází na hranicích Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Číny. V této části leží nejvyšší vrcholy pohoří Džengiš Čokusu (Pik Pobedy – 7 439 m) a pyramidová hora Chan Tengri (6 995 m). Východní Ťan-šan zvaný též Čínský Ťan-šan leží na území Čínské lidové republiky v autonomní oblasti Sin-ťiangu (新疆). Táhne se od nejvyššího hřebene Chalyk-tau (štít Pik - 6 811 m) na západě přes Borohoro Šan, Bogda Šan nedaleko hlavního města Urumči až k hřebenům Barkolu a Karlik Šanu na východě. Tyto hřebeny dosahují výšek od 4 500 do 5 500 m.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |