Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (Nahrazení textu „České republice“ textem „České republice“)
 
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského''' je ženská [[římskokatolická církev|katolická]] [[kongregace]] soustřeďující se na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti. Působí v [[Česko|České republice]] a je jednou z kongregací navazující na tradici stejně zaměřeného společenství založenou francouzským právníkem [[Emmanuel Chauvenel|Emmanuelem Chauvenelem]] a jeho otcem v 16. století. Založena byla v roce 1837 sestrami, které [[noviciát]] absolvovaly ve [[Francie|Francii]].
+
'''Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského''' je ženská [[římskokatolická církev|katolická]] [[kongregace]] soustřeďující se na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti. Působí v [[Česká republika|České republice]] a je jednou z kongregací navazující na tradici stejně zaměřeného společenství založenou francouzským právníkem [[Emmanuel Chauvenel|Emmanuelem Chauvenelem]] a jeho otcem v 16. století. Založena byla v roce 1837 sestrami, které [[noviciát]] absolvovaly ve [[Francie|Francii]].
== Historie ==
== Historie ==
Kongregace byla založena v roce 1837<ref>http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=14220</ref> a brzy se stala jedno z nejpočetnějších a nejvýznamnějších řeholí v [[České země|Českých zemích]].  
Kongregace byla založena v roce 1837<ref>http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=14220</ref> a brzy se stala jedno z nejpočetnějších a nejvýznamnějších řeholí v [[České země|Českých zemích]].  

Aktuální verze z 6. 4. 2023, 10:19

Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského je ženská katolická kongregace soustřeďující se na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti. Působí v České republice a je jednou z kongregací navazující na tradici stejně zaměřeného společenství založenou francouzským právníkem Emmanuelem Chauvenelem a jeho otcem v 16. století. Založena byla v roce 1837 sestrami, které noviciát absolvovaly ve Francii.

Obsah

Historie

Kongregace byla založena v roce 1837[1] a brzy se stala jedno z nejpočetnějších a nejvýznamnějších řeholí v Českých zemích. Za druhé světové války nebyla činnost kongregace příliš narušena. Ačkoliv šlo o národnostně smíšený řád (asi jedna čtvrtina z 1236 sester byla německé národnosti), nebylo na rozdíl od některých jiných Kongregací požadováno její rozdělení. Sestry se dál staraly o nemocné a trpící. V řadě případů skrývaly ve svých klášterech a nemocnicích pronásledované lidi a partyzány. Po pádu nacismu se výrazně podílely na péči o vězně z koncentračních táborů. Německá národnost části sester se stala komunistům a církvi nepřátelským úředníkům záminkou pro perzekuci kongregace bezprostředně po ukončení války. Úřady řízené komunisty protizákonně zabraly řadu zařízení řádu. Vydány zpět byly většinou až po několikaměsíčních soudních sporech, v některých případech se komunisty ovládaná místní správa vzepřela i pravomocným soudním rozhodnutím. Kongregace též silně utrpěla tím, že prakticky všechny sestry německé národnosti byly odsunuty, kvůli čemuž musely být některé instituce spravované řádem zrušeny, protože nebyl dostatek sester na jejich provozování. Po únoru 1948 perzekuce zesílila. Postupně byla zabírána různá zařízení a sestry, které pracovaly v nemocnicích nebo školách, dostávaly postupně výpovědi. Na počátku 50. let dosáhlo rušení zařízení řádu masového charakteru a sestry začaly být vyřazovány ze společnosti a bez jakýchkoliv zákonných podkladů je úřady sestěhovávaly do internačních klášterů. Stát si též vyžádal seznamy sester s uvedením jejich zařazení (představená, sestra se sliby a novicka). Jelikož představená kongregace podezřívala stát, že chce zakázat novickám skládat řeholní sliby a vstupovat do řad kongregace (případy ostatních řádů ukazují, že podezření bylo velmi odůvodněné), rozhodlo vedení kongregace na její popud, že všem novickám bude povoleno okamžité složení řádných slibů bez splnění obvyklých čekatelských podmínek (tento krok je považován za jeden ze zásadních důvodů jejího pozdějšího odsouzení a neobvykle vysokého trestu). Kromě obvyklé internace a šikany týkající se celé kongregace bylo 22 sester uvězněno. Stát znemožňoval veřejné působení sester i přijímání novicek, což vedlo k úbytku členek kongregace (v roce 1948 1053 sester, v roce 1957 835 sester). V roce 1961 již nesměla žádná ze sester sloužit v nemocnici. Perzekuce kongregace pokračovala (kromě krátkého uvolnění v roce 1968) až do sametové revoluce v roce 1989, po které byly kongregaci navráceny některé objekty a sestry se mohly vrátit ke své obvyklé činnosti.

Beuronskou kapli v Teplicích sestrám vyzdobili benediktini z Beuronu

Provozované domy a zařízení

V někdejším Československu řádu patřilo 120 objektů, vč. kaple v Teplicích, dnes patřící tamnímu gymnáziu. Dnes jsou to tyto:

Sestry též vedou zázemí Nepomucena, české papežské koleje v Římě.

Generální představené Kongregace

neúplný seznam

Související články

  • Milosrdné sestry sv. Karla Boromejského - obšírnější pojednání o ideově související skupině kongregací, jejichž členky jsou takto označovány
  • Federace boromejek - organizace sdružující ideově podobné kongregace ve světě, členem je i kongregace, o které je zde článek

Další kongregace milosrdných sester (podobné názvy)

Externí odkazy

Použitá literatura

Reference

  1. http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=14220