Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Internace
Z Multimediaexpo.cz
Internace označuje nucený pobyt, nedobrovolnou přítomnost jedné či více osob na určitém místě nebo na nějakém omezeném prostoru zpravidla z nějakých politických, náboženských, etnických či jiných společenských příčin – zvané též internování.
Obsah |
Charakteristika
Internace bývají velmi často používány zejména v dobách prudkých společenských zvratů a konfliktů jako jsou kupř. války, povstání, okupace cizího území apod. Internace bývají v praxi prováděny do různých internačních zařízení respektive internačních táborů různých typů (zajetecký tábor, koncentrační tábor, imigrační komplex, klasická věznice, odlehlý ostrov, sportovní stadion, městské ghetto apod.).
Internaci často předchází nějaká forma deportace, vysídlení či jiná forma nedobrovolného transportu. Internováni však mohou být i nežádoucí imigranti popřípadě další nežádoucí osoby na území nějakého státu.
V mezinárodním právu
V mezinárodním právu je internací nazýván stav, kdy v době válečného konfliktu mezi dvěma státy dojde k omezení svobodného pohybu (spojené popřípadě s omezením dalších osobních svobod) u civilních státních příslušníků pocházejících z protivníkova státu. Z historie je dobře známo kupříkladu omezení pohybu osob japonské národnosti po území USA v době 2. světové války, tedy z doby, kdy byly oba státy ve válečném stavu (jednalo se tehdy i o zvláštní internaci, jež – údajně z bezpečnostních důvodů – zahrnovala i řádné státní příslušníky Spojených států amerických).
Zvláštní případ
Internace mohou mít také podobu trestu a potom je nazýváme vězněním, což je de facto zvláštní případ internace. V civilizovaném společenském prostředí právního státu by však věznění osob mělo být vždy v plném souladu s platným právním řádem příslušného státu.
Vybrané příklady internací
- internace Karla Havlíčka Borovského v Brixenu
- internace válečných zajatců v zajateckých táborech během první i druhé světové války
- internace Židů za 2. světové války v městských ghettech (např. Terezín, Varšava, Lodž) či v koncentračních táborech (tzv. holokaust)
- internace osob označovaných jako teroristé na americké vojenské základně Guantánamo v kubánské Zátoce Guantanamo
Související články
Reference
- PETRÁČKOVÁ, Věra; KRAUS, Jiří, a kol. Akademický slovník cizích slov A–Ž. Praha : Academia, 2000. 834 s. ISBN 80-200-0607-9.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |