Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Intel Atom
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 6. 6. 2014, 09:41
Intel Atom je značka procesorů firmy Intel patřící do rodiny x86 a x86-64. Jsou konstruované speciálně pro zařízení vyžadující velmi nízký odběr energie (subnotebooky, PDA, smartphony či ultra-mobilní PC). Spotřeba se pohybuje dle verze jádra mezi 0.65~2W, 2~2.4 W s Hyper-threadingem u (Silverthorne) a 2.5 W, 4 W s HT u (Diamondville).
Vývoj procesoru byl oznámen 18. dubna 2007 na Intel Developer Fóru v Pekingu [1]. Atomy s jádrem Silverthorne byly vypuštěny do prodeje 2. dubna 2008.
Procesory s jádrem Silverthorne jsou určena pro nejmenší ultra-přenosná zařízení, zatímco větší a o něco náročnější verze s jádrem Diamondville je určena například pro levné stolní počítače (tzv. nettopy, což jsou stolní varianty netbooků). Procesory s jádrem Diamondville jsou dostupné i v dvou-jádrové variantě.
Intel Atom je používán například v netboocích – Acer Aspire One, ASUS Eee PC nebo MSI Wind.
Architektura
Architektura tohoto procesoru je z čistě technického hlediska překvapivě primitivní a vrací své uživatele až na počátek roku 1997, tedy do doby Pentia MMX nebo AMD K6. Procesor je vyráběn moderní 45 nm technologií, má 47 milionů tranzistorů a pracuje s nominální frekvencí 1 600 MHz.
Jádro procesoru dokáže zpracovávat pouze dvě instrukce během jediného taktu (jako první Pentium), nemá dynamické vykonávání instrukcí mimo pořadí a nemá spekulativní provádění instrukcí. Jeho dvě jednotky pro výpočet v pevné čárce a pouze dvě jednotky pro výpočet v plovoucí desetinné čárce s integrovaným multimediálními technologiemi (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3) prostě nemohou stačit na náročné multimediální aplikace.
Na druhé straně si musíme uvědomit, že Intel Atom opravdu není určen pro moderní počítačové hry ani Windows Vista. Jeho výkon však pro běžné psaní dlouhých dopisů, zpracovávání středně velkých tabulek v Excelu nebo prohlížení Internetu zatím bohatě stačí.
Související články
Externí odkazy
- Popis procesoru na oficiálních stránkách Intelu (anglicky)
- Intel Atom™ Processor Family (anglicky)
- Xbitlabs.com - The Battle of Low-Power Processors: Best Choice for a Nettop (anglicky)
- Anandtech.com - Intel's Atom Architecture: The Journey Begins (anglicky)
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |