Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Petro Šelest

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ NEW — Invaze Ukrajinských vojsk do Československa 1968 — by rozhodně nebyl výrazně špatný titulek ! Žádný RUS totiž v srpnu 1968 neměl klíčové rozhodovací pravomoce pro provedení invaze vojsk !!)
(++)
 
Řádka 20: Řádka 20:
== Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ==
== Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ==
-
Patřil k hlavním iniciátorům '''[[Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa]]''' v roce 1968.
+
Patřil k hlavním iniciátorům '''[[invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa]]''' v roce [[1968]].
-
V roce [[1968]] hrál Šelest velmi významnou roli při rozhodování o tom, jak sovětská vláda reagovat na [[Pražské jaro 1968|Pražské jaro]], náhlé uvolnění politické kontroly v komunistickém [[Československo|Československu]], které vytvořilo atmosféru, která se částečně přenesla i na západní [[Ukrajina|Ukrajinu]]. Byl jediným dalším členem politbyra vedle '''[[Leonid Iljič Brežněv|Leonida Brežněva]]''', který se v tomto roce zúčastnil '''všech''' setkání sovětských a českých komunistických představitelů.
+
V roce 1968 hrál Šelest velmi významnou roli při rozhodování o tom, jak bude sovětská vláda reagovat na [[Pražské jaro 1968|Pražské jaro]] náhlé uvolnění politické kontroly v komunistickém [[Československo|Československu]]. [[Pražské jaro 1968|Pražské jaro]] vytvořilo silnou atmosféru, která se částečně přenesla i na západní [[Ukrajina|Ukrajinu]]. Byl jediným dalším členem politbyra vedle '''[[Leonid Iljič Brežněv|Leonida Brežněva]]''', který se v tomto roce zúčastnil '''všech''' setkání sovětských a českých komunistických představitelů.
[[3. srpen|3. srpna]] 1968 se Šelest tajně setkal se slovenským komunistou [[Vasil Biľak|Vasiľem Biľakem]], který mu osobně předal značně neslavný [[zvací dopis]].<ref>{{Citace elektronického periodika
[[3. srpen|3. srpna]] 1968 se Šelest tajně setkal se slovenským komunistou [[Vasil Biľak|Vasiľem Biľakem]], který mu osobně předal značně neslavný [[zvací dopis]].<ref>{{Citace elektronického periodika
Řádka 38: Řádka 38:
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
-
* [http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CK%5CH%5CKharkiv.htm Internet Encyclopedia of Ukraine (anglicky)]
+
* [https://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CK%5CH%5CKharkiv.htm Internet Encyclopedia of Ukraine (anglicky)]

Aktuální verze z 26. 3. 2024, 14:22

Petro Juchymovyč Šelest

Petro Juchymovyč Šelest, ukrajinsky Петро Юхимович Шелест, rusky Пётр Ефимович Шелест, (* 14. února 1908, Andrijivka, † 22. ledna 1996, Moskva) byl ukrajinský komunistický politik.

Narodil se v chudé rolnické rodině v Charkovské gubernii, pracoval v železničních dílnách. V roce 1923 vstoupil do Komsomolu a v roce 1928 do komunistické strany. Absolvoval metalurgický institut v Mariupolu a po službě v Rudé armádě zastával řídící funkce v různých průmyslových podnicích, od roku 1940 byl profesionálním partajním funkcionářem. Díky spojenectví s Nikitou Sergejevičem Chruščovem stanul v roce 1957 v čele stranického výboru Kyjevské oblasti a v roce 1963 se stal prvním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Ukrajiny. Od roku 1964 byl členem politbyra ÚV KSSS a od roku 1966 členem předsednictva Nejvyššího sovětu Sovětského svazu. Třikrát mu byl udělen Leninův řád (1958, 1968 a 1971).

Jako faktický šéf Ukrajinské sovětské socialistické republiky vládl tvrdou rukou a nechal uvěznit řadu disidentů včetně Vjačeslava Čornovila, zároveň však usiloval o větší autonomii Ukrajiny zejména v ekonomických otázkách, podporoval výuku a vydávání tisku v ukrajinštině.[1] V roce 1970 vydal knihu Naše sovětská Ukrajino, která byla kritizována za nacionalistický obsah a stažena z prodeje. V roce 1972 byl v čele Ukrajiny nahrazen Volodymyrem Ščerbickým a povolán do Moskvy na funkci zástupce předsedy vlády, o rok později byl donucen ze „zdravotních důvodů“ rezignovat na místo ve vládě i v politbyru. Po odchodu z politiky pracoval v leteckém výzkumu, návrat na Ukrajinu mu nebyl dovolen.

Jeho syn Vitalij Šelest je jaderný fyzik, člen-korespondent ukrajinské Akademie věd.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Patřil k hlavním iniciátorům invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V roce 1968 hrál Šelest velmi významnou roli při rozhodování o tom, jak bude sovětská vláda reagovat na Pražské jaro – náhlé uvolnění politické kontroly v komunistickém Československu. Pražské jaro vytvořilo silnou atmosféru, která se částečně přenesla i na západní Ukrajinu. Byl jediným dalším členem politbyra vedle Leonida Brežněva, který se v tomto roce zúčastnil všech setkání sovětských a českých komunistických představitelů.

3. srpna 1968 se Šelest tajně setkal se slovenským komunistou Vasiľem Biľakem, který mu osobně předal značně neslavný zvací dopis.[2]

Reference

  1. Petro Šelest vinil z invázie Brežneva. Historyweb.sk [online]. . Dostupné online.  ( ) 
  2. Pjotr Šelest. Kremelský „jestřáb“, který obdržel na záchodcích zvací dopis. Český rozhlas Plus [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Petro Šelest