Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Polární čepičky Marsu
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 21. 9. 2013, 08:40
Polární čepičky Marsu jsou dvě tělesa v oblasti marsových pólů, které jsou tvořeny směsicí vodního ledu a suchého ledu tvořeného z oxidu uhličitého. Polární čepičky jsou pomocí teleskopu viditelné i ze Země jako bílé skvrny na horním a dolním okraji kotouče. Jedná se o výrazné činitele, které utvářejí atmosférické pochody na povrchu planety.[1] Pozorovány byly již v 17. století. Výzkumu polárních čepiček se v poslední době dostává zvýšeného zájmu, jelikož se zde možná dají objevit odpovědi, které by jasně řekly, kolik vody se na povrchu planety dříve nacházelo, a co se s ní stalo. Současně lepší pochopení pravidelných sezóních cyklů umožňuje lepší pochopení celkového chování atmosféry Marsu a klimatu. Po dobu, co mohli vědci přesněji čepičky měřit, mj. co do plochy, kterou zaujímají (např. v rámci projektu Mars Global Surveyor), zjišťují, že plocha vodního a suchého ledu se mění i z dlouhodobého hlediska.[2][3] Podle vědců z Ames Research Center při NASA může být důvodem vítr;[4] jinými odůvodněními jsou sopečná činnost[5] a neantropogenní globální oteplování.
Severní polární čepička
Severní polární čepička je tvořena převážně z vodního ledu[6], který v pravidelných cyklech sublimuje a zase dopadá na povrch planety. Severní polární čepička se zabírá přibližně 1200 km s průměrnou tloušťkou ledu 1,03 km (maximální 3 km) rozkládajíce se na území velkém jako 1,5 Texasu.[7] Její povrch je značně zbrázděn kaňony a trhlinami. Odhadované množství vody, kterou by po roztátí obsahovala, se odhaduje na 1,2 miliónů km³, což odpovídá polovině všeho ledu v Grónsku (k rok 1998) či 4 % ledové pokrývky Antarktidy.[7] Jižně od čepičky se nachází skupina hor Abalos Colles.
Jižní polární čepička
Jižní polární čepička je tvořena převážně ze suchého ledu. Je složena ze dvou vrstev, kdy svrchní je tvořena přibližně 8 metry zmrzlého oxidu uhličitého a spodní vrstva je tvořená ze zmrzlé vody, jenž sahá do značné hloubky. Data získaná sondou Mars Express naznačují, že kdyby všechna voda z této oblasti roztála, že by zaplavila celý povrch Marsu do výšky 11 metrů.[8] O výzkum jižní polární čepičky se neúspěšně pokoušela sonda Mars Polar Lander, se kterou bylo ztraceno spojení během průchodu atmosférou.[9]
Reference
- ↑ http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=31030
- ↑ http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005090014
- ↑ http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_scifi.asp?r=p_scifi&c=A051128_211634_p_scifi_pag
- ↑ http://scienceworld.cz/fyzika/oteplovani-marsu-zpusobuji-mistni-vetry-1043
- ↑ http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2006121901
- ↑ http://www.daviddarling.info/encyclopedia/M/Marspoles.html
- ↑ 7,0 7,1 First Three-Dimensional View of the North Polar Region of Mars from MOLA [online]. [cit. 2007-09-26]. Dostupné online.
- ↑ http://www.physorg.com/news93191310.html
- ↑ http://www.astro.pef.zcu.cz/slunecni_soustava/mars/sondy/mpl/mpl.html
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |