Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Zilog Z80
Z Multimediaexpo.cz
Zilog Z80 je osmibitový mikroprocesor, který vyráběla firma Zilog od roku 1976. Jednalo se o funkční zdokonalení procesoru Intel 8080.
Struktura
Struktura registrů i instrukční sada vycházely z architektury procesoru Intel 8080 a až na drobnosti byly zpětně kompatibilní. Jako rozšíření byly dodány další dva indexové registry (IX
, IY
), celá sada 8/16 bitových registrů byla zdvojena (AF'
, BC'
, HL'
) a přibyly nové instrukce, využívající tyto registry, instrukce hromadných přesunů dat a instrukce pro přístup k jednotlivým bitům paměti.
Stručná historie použití
Z80 se objevil, když Federico Faggin, po práci na procesoru Intel 8080, opustil společnost Intel a na konci roku 1974 vstoupil do firmy Zilog. Společně s Raplhem Ungermanem uvedli v červenci 1976 procesor Z80 na trh. Byl navržen aby byl zpětně kompatibilní s procesorem Intel 8080, zejména CP/M operační systém mohl fungovat bez jakýchkoli dalších úprav. K vývoji procesoru Z80 přispěl také další z návrhářů procesorů Intel 4004 a 8080, Masatoshi Shima.
Patrně nejslavnější použití a boom přinesla procesoru řada domácích počítačů Sinclair ZX Spectrum. Později ho firma SEGA nasadila v herních konzolích Master System a Game Gear. Firma Nintendo použila v konzolích Game Boy a Game Boy Color klon procesoru Z80 od firmy Sharp.
Procesor Z80 byl také použit v japonském domácím počítači Sord M5.
V Československu byly na základě Z80 vyráběny počítače Ondra a Didaktik.
V současnosti je Z80 stále používán např. ve vestavěných systémech, mikrokontrolérech nebo v elektronice (například programovatelné kalkulátory, tiskárny, syntezátory či MP3 přehrávače atd.)
Z80 nabízí mnoho skutečných vylepšení oproti 8080
- Rozšířená instrukční sada obsahující blokové operace, manipulace s bity a relativní skoky
- Nové indexové registry IX a IY s podporovou adresování base+offset
- Lepší systém přerušení
- Více automatický a obecný vektorizovaný systém přerušení, mode 2, stejně jako pevný vektor přerušení systému, mode 1, pro jednoduchý systém s minimálním hardwarem (mode 0 je 8080-kompatibilní).
- Nemaskovatelné přerušení (NMI – Non Maskable Interrupt), může být použito v případě výpadku napájení a/nebo při jiné události s vysokou prioritou (umožňuje minimalistickému systému Z80 snadno implementovat dvouúrovňové schéma přerušení v mode 1).
- Dva soubory registrů, mezi kterými lze rychle přepínat, což umožňuje zrychlit reakci na přerušení.
- Menší požadavky hardwaru.
- Jeden 5V zdroj napájení (procesor 8080 potřeboval +5V/-5V/+12V).
- Jednofázové 5V hodiny (procesor 8080 potřeboval dvoufázový generátor hodin s vysokou amplitudou).
- Vestavěný obnovovací mechanismus pro paměti DRAM, který se jinak musí řešit externími obvody.
- Nemultiplexová sběrnice
Z80 vystřídal procesor 8080 a jeho nástupce 8085, na trhu s procesory a stal se jedním z nejpopulárnějších 8bitových CPU. Možná, že klíčem, který zapříčinil úspěch procesoru Z80 byl zabudovaný DRAM refresh a ostatní funkce, které dovolovaly systému aby byl postaven s menším počtem podpůrných čipů (později, většinu Z80 systémů představovaly vestavěné systémy, které typicky používaly statickou RAM, a proto nepotřebovaly tento refresh).
Podle originálního designu NMOS se určená horní hranice frekvence postupně zvyšuje z původních 2,5 MHz, přes dobře známé 4 MHz (Z80A), až na 6 MHz (Z80B) a 8 MHz (Z80H). CMOS verze byla také vyvinuta se stanovenými limity frekvencí v rozsahu od 4 MHz až do 20 MHz pro verzi, která se prodává dnes. CMOS verze také umožňovala spánek s nízkou spotřebou se zachováním vnitřních stavů (nemá žádnou dolní hraniční frekvenci). Plně kompatibilní s deriváty HD64180/Z180 a eZ80, ty jsou v současné době určené až pro 33 MHz a 50 MHz.
Externí odkazy
- ZX magazín, Stručně o CPU Z80: http://zxmagazin.80.cz/…
- Z80 Product Family, oficiální stránky: http://www.zilog.com/…
- Thomas Scherrer Z80-Family Official Support Page: http://www.z80.info/
- Počítače používající procesory Z80 (Michael Kromeke): http://www.zianet.com/…
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |