Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Zásuvka (elektrotechnika)
Z Multimediaexpo.cz
Zásuvka je elektrotechnická součástka, která slouží pro připojení elektrických spotřebičů k elektrorozvodné síti. Zásuvka tvoří nepohyblivou část zásuvkového spojení. Protikusem je vidlice (zástrčka). Zásuvka je pevně spojená se stěnou budovy, rozvaděče nebo stroje. Vidlice je součástí pohyblivého přívodu (kabelu) k jinému elektrickému zařízení, nebo je přímo částí tohoto zařízení (zásuvkový adaptér). Obdobné spojení datových, telekomunikačních, obecně slaboproudých rozvodů, případně kombinace silových a slaboproudých rozvodů se jmenuje konektorové spojení.
Obsah |
Síťové zásuvky
Síťová zásuvka je konstruována pro opakované spojování a rozpojování bez použití nástrojů. Svou konstrukcí umožňuje manipulaci i naprostým laikům bez elektrotechnické kvalifikace. Toho se dosahuje důsledným dodržováním principu použití obnažených kontaktů (kolíků) na straně spotřebiče a maximálně skrytých kontaktů (dutinek) na straně zdroje energie. Na straně zdroje zůstává odkrytý pouze zemnící kontakt, upravený tak, aby byl první, který se spojí a poslední, který se rozpojí. Aby se umožnilo používání prodlužovacích přívodů, musely být vyvinuty k zásuvce a vidlici ještě dva další přístroje:
- Spojka je pohyblivá zásuvka, přístroj montovaný na prodlužovací kabel, který má stejné provedení jako zásuvka, je kompaktní, odolný a lze do něj zasunout vidlici.
- Přívodka je přístroj zabudovaný napevno do stěny obytného přívěsu, obytného kontejneru nebo třeba sanitky. Má ale kolíky jako vidlice a jde na něj nasunout spojka na konci prodlužovacího přívodu.
Zásuvky mohou být jednofázové i vícefázové (typicky třífázové). Podléhají standardům, tyto standardy bývají v různé částech světa odlišné. V České republice je normalizované napětí 230/400 V, 50 Hz.
Zásuvky pro nízké napětí
Napětí se dle místních norem liší, takže někde je to 90 V, jinde 250 V ale v naprosté většině zemí je buďto cca 230 V nebo cca 115 V, (kmitočet buďto 50 Hz nebo 60 Hz) u jednofázových a od 200 V až 480 V u třífázových rozvodů. Z toho vyplývá nutnost užívat redukce nebo převodní transformátory, pokud chceme elektrické spotřebiče používat mimo oblast, pro kterou byly vyrobeny. U spotřební elektroniky vybavené odděleným síťovým adaptérem je jednodušší opatřit si nový adaptér. Například přístroje určené pro USA a Evropu často pocházející ze stejné asijské montovny se liší právě jen přiloženým síťovým adaptérem.
Jednofázové
Jednofázové zásuvky pro napětí 230 V (podle jednotlivých národních norem 220–250 V) jsou vesměs se 3 kontakty. Zásuvky se 2 kontakty se vyskytují hlavně v zemích, kde se používá napětí kolem 110 V. To je celá Severní Amerika, část Jižní Ameriky, Japonsko. Zásuvky se 3 kontakty mohou být připojeny přes proudový chránič, který snižuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Od roku 2009 budou povinně vybaveny proudovým chráničem všechny nově zřizované nebo rekonstruované zásuvkové obvody.
Popis zapojení zásuvky užívané v České republice: při čelním pohledu na zásuvku platí, že zemnící kolík (připojen žlutozeleným vodičem) je nahoře. Potom levá dutinka je spojena s fázovým vodičem (připojen hnědým nebo černým vodičem) a pravá dutinka je spojena s pracovním vodičem (připojen světle modrým vodičem). Tato orientace i barvy vodičů jsou v České republice předepsány normou a jsou povinné. Elektrické spotřebiče s jednofázovým napájením prodávané v České republice jsou opatřeny vidlicemi, které umožňují jejich používání ve většině zemí Evropy.
Zapojení zásuvek ve Velké Británii se řídí dle British standard BS1363. Zapojení zásuvek v Izraeli dle Israel SI32 standard. V USA se na to vztahuje norma NEMA.
Dostupné jsou i zásuvky se zvýšenou mírou bezpečnosti:
- Dětská pojistka je plastová clonka uchycená na krytu zásuvky, která umožní zasunout pouze vidlici, tj. oba kolíky naráz. Zasunutí jednoho kolíku (šroubovák, hřebík) je tak mechanicky zablokováno.
- Nezáměnná zásuvka má plastovou clonku na krytu, kterou je možné odsunout jedině zvláštně tvarovaným trnem, dodatečně nalepeným na vidlici oprávněného přístroje. Používá se u rozvodů pro výpočetní techniku, zálohovaných UPS, aby se zabránilo připojení nežádoucích přístrojů (rychlovarná konvice).
- S vestavěným proudovým chráničem – proudový chránič může být umístěn přímo v zásuvce.
- S přepěťovou ochranou – nejjemnější 3. stupeň přepěťové ochrany je až v zásuvce. Ta je vybavena signalizací poruchy: optickou LED nebo akustickou u zásuvek montovaných do podlahových krabic.
- Se zvýšeným krytím – zásuvky pro použití ve vlhkém nebo venkovním prostředí. Stupeň krytí je od IP44 pro vlhké prostory, jako jsou sklepy, až po IP65 pro umístění mimo budovu. Zásuvky mají vždy odklopné víčko. Jednotlivé konstrukční díly jsou utěsněny elastickým těsněním. Většina těchto zásuvek je v provedení na povrch – jsou k nosné konstrukci pouze připevněné, nejsou do ní zapuštěné.
Dnes je běžné kombinovat síťové zásuvky ve společných vícenásobných rámečcích s dalšími instalačními přístroji. Nejčastěji s datovými, telefonními nebo anténními zásuvkami.
BS 1363 (Spojené království) |
|||
Vícefázové
V České republice třífázové zásuvky zajišťují také dodržení sledu fází pro správný chod elektromotorů. Přesto existují třífázové vidlice, které umožňují jednoduchou úpravou zaměnit polohu dvou kolíků a tak obrátit sled fází. Pro různá proudová zatížení se odlišují i velikostí. Obvyklé velikosti jsou 16 A, 32 A, 63 A, 125 A. Ve starších rozvodech můžeme potkat čtyřkolíkové (3 fáze + zemnění), v nových rozvodech smějí být už jen pětikolíkové (3 fáze, nulový vodič, zemnění). Pětikolíkové zásuvky mohou být také zapojeny do obvodů vybavených proudovým chráničem. Samozřejmě podléhají příslušným normám dané země jako vše, co se elektřiny týká. Fáze bývají značeny písmenem L a číslem v pozici dolního indexu. Na starších se lze setkat třeba se značením písmeny R, S, T pro jednotlivé fáze.
Zásuvky pro malé napětí
Užívají se přibližně do napětí 48 V. Častým příkladem jsou 12V zásuvky v automobilech.
Externí odkazy
- Typy používané ve světě
- Historie chráněných domovních zásuvek (proč byl v ČSR použit francouzsko-belgický typ a ne Schuko)
- Proč máme v ČR zásuvku s kolíkem a ne Schuko (video)
- Jiná země, jiné napětí, jiná frekvence?
- různé typy zásuvek dostupných v ČR
- jeden z popisů NEMA (en)
- jeden z popisů NEMA (en)
- Typy zásuvek a proudů podle zemí (anglicky)
Související články
- konektor (elektrotechnika)
- rozvodka
- rozbočka
- zástrčka
- prodlužovací kabel
- síťové napětí
- elektroinstalace
- nástrčka užívaná u topných spotřebičů jako je např Remoska
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |