V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Wrestling

Z Multimediaexpo.cz

Wrestling, Professional wrestling nebo zkráceně Pro wrestling je nesoutěžní profesionální sport, kde jsou zápasy předem domluvené. Wrestling obsahuje prvky souboje, sportu a divadla. Přestože je wrestling sehraný, i zde může dojít ke zranění nebo dokonce smrti.

Wrestling je oblíbenou zábavou po celém světě, ale nejrozšířenější je v USA, Kanadě, Japonsku a Mexiku. Od 60. do 70. let minulého století byl velmi populární i v Brazílii, kde byl vysílán v programu Telecatch.

Nejoblíbenější wrestleři se stávají takřka národními hrdiny, například:

  • v USA: Gorgeous George, André the Giant, Ric Flair, Hulk Hogan, Stone Cold Steve Austin, The Rock
  • v Japonsku: Rikidōzan, Antonio Inoki, Giant Baba, Jumbo Tsuruta, The Crush Gals (Chigusa Nagayo a Lioness Asuka)
  • v Austrálii: Mario Milano, Nathan Jones
  • v Mexiku: El Santo, Blue Demon, Gory Guerrero, Mil Máscaras
  • v Kanadě: Edge, Chris Jericho, Bret Hart
  • v Brazílii: Ted Boy Marino

Přestože wrestling začínal jako pouťová a cirkusová atrakce, jedná se dnes o multimiliardový průmysl, který vydělává na lístcích, smlouvách s televizemi, výrobcích, DVD a PPV (pořady, kde se platí za zhlédnutí).

V současnosti největší a nejoblíbenější wrestlingovou federací je World Wrestling Entertainment (WWE), která na přelomu tisíciletí odkoupila většinu své konkurence - hlavně WCW a ECW.

Další oblíbenou wrestlingovou federací je Total Nonstop Action Wrestling. Wrestleři, kteří nejsou spokojeni s WWE, odcházejí do TNA, čímž tato získává pestrý seznam legend a superstar, jako jsou například:Hulk Hogan, Jeff Hardy, RVD, Kevin Nash a další.

Dále existují vývojová střediska (federace), která slouží k postupu talentů do hlavních federácí WWE a TNA. Příklady takových vývojových středisek: OVW[1], FCW[2].

Další oblíbené federace, které slouží i jako vývojové střediska: ROH[3],CZW [4] a další.

O wrestlingu bylo natočeno také několik dokumentů, třeba Beyond the Mat, Wrestling with Shadows, Bloodstained Memoirs a Wrestler.

Obsah

Styly

  • Sportovní zábava -- kombinuje zajímavé charaktery a dramatické příběhy, s menším důrazem na sport. Tento styl je prezentován hlavně WWE a TNA a je nejpopulárnější.
  • Jižní styl -- Upřednostňuje tradiční roli hrdiny a padoucha. Byl populární ve 20. století v Jižní Americe. Tento styl měla NWA a v počátcích také WCW.
  • Puroresu -- silový typ wrestlingu. Podobný MMA. Prezentován New Japan Pro Wrestling a Universal Wrestling Federation.
  • Hardcore -- vyznačuje se vysokou mírou brutality. Používá hodně zbraní. Nejslavnější federace, která používala tento styl, byla původní ECW. V současnosti ho používá hlavně CZW. Hardcore wrestling ve větší míře v CZW se nazývá Ultraviolence .
  • Lucha libre (česky volný boj) -- mexický styl, který je rychlý a je v něm používáno hodně letových chvatů. Má také prvky sportovní zábavy (masky a malí wrestleři). Klade se zde důraz na atletickou zdatnost.

Některé federace se zaměřují jen na jeden styl, u jiných se styly prolínají.

Pravidla

Pravidla jsou různorodá a často se mění. U zápasů dochází často k tzv. stipulation, což je upravení pravidel. Níže jsou popsána základní pravidla se mohou ve federacích mírně lišit, protože neexistuje žádný řídící orgán.

Ukončení zápasu

  • Pinfall - Odpinování (v češtině někdy také odpočítání)- držení protivníka lopatkami na zemi po 3 sekundy (vzácně 5)
  • Submission - Donutit soupeře se vzdát
  • DQ - Diskvalifikace - použití zbraně nebo nedovoleného chvatu.
  • Countout - Když je soupeř moc dlouho mimo ring (10 sekund)

Tato pravidla neplatí vždy, například často jsou zápasy bez diskvalifikace, časových limitů mimo ring i odpinování. Například v zápase Steel Cage je cesta k vítězství opustit železnou klec nebo odpočítat soupeře, nebo v Last Man Standing zápase je nutné dát soupeři KO.

Příběhy (storyline)

Wrestling není jenom o zápasení, ale i o příbězích. Každý wrestler plní roli buď hodného, nebo zlého. Povahy jsou od sebe většinou velmi dobře rozeznatelné. Některé příběhy byly kontroverzní - například když zemřel Eddie Guerrero, využila této skutečnosti WWE

WrestleMania
pro vytvoření příběhu.

WrestleMania

Je to největší událost roku ve WWE. Je to také nejdéle běžící wrestlingová show. Účastnila se jí také spousta celebrit jako Muhammad Ali, Mr. T, Alice Cooper, Lawrence Taylor, Pamela Anderson, Mike Tyson, Donald Trump, Floyd "Money" Mayweather, Snoop Dogg, Raven-Symoné, Kim Kardashian a další. Největší návštěvnost měla WrestleMania III s 93000 fanoušky.

Backyard

Backyard je amatérský wrestling, provozovaný převážně dětmi, které chtějí napodobovat profesionální wrestlery. Nejznámější a polo-profesionální českou federací je Opava Fun Wrestling (OFW)[5], která od 8.11.2006 baví diváky z Opavy a z okolí. Federace si postavila ring a má přes 100 věrných fanoušků. Už se o nich zmínily i noviny[6][7]. Federace také již natočila přes 10 okomentovaných show.

Wrestling v Česku

V Česku byl wrestling již v minulých stoletích součástí různých cirkusů nebo poutí, kde byly výsledky také předem domluveny, rozhodně se však nejednalo o populární sport. Největší rozmach wrestlingu nastal v Česku až poté, co začalo být možné jej sledovat v zahraničních médiích. V devadesátých letech bylo možné sledovat v Česku TNN, kde běželo WCW a začala se tvořit základna fanoušků. Později byl na TV3 vysílán WWE SmackDown, což pomohlo dalšímu rozšiřování. Nejvíce lidí ale začalo sledovat wrestling až po rozšíření vysokorychlostního internetu. V současné době spousty fanoušků přibývají. 11.6.2009 v Česku bylo poprvé živé vystoupení profesionálního wrestlingu, když se v Tesla Areně uskutečnilo WWE Raw Live. V současnosti je možné sledovat wrestling na televizním kanálu Nova Sport, který vysílá záznamy ze show RAW každé úterý. Dále od února 2009 nabízí sportovní kanál Eurosport blok dvou pořadů o WWE - This Week in WWE a Vintage Collection. Tento blok pod názvem Clash Time je vysílán i v české mutaci každé pondělí od 21:00.

Externí odkazy