V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Vanuatu

Z Multimediaexpo.cz

Vanuatu
Vanuatská republika
Ripablik blong Vanuatu
Republic of Vanuatu
République du Vanuatu
Flag of Vanuatu.png  
Vlajka Vanuatu   
Yumi, Yumi, Yumi
Vanuatská hymna
Geografie
Vanuatu on the globe (Polynesia centered).png
Hlavní město: Port Vila (Efate)
Rozloha: 12 200 km2 (161. na světě)
z toho zanedbatelné % vodní plochy
Nejvyšší bod: Tabwemasana (1877 m n.m.)
Časové pásmo: +11
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 205 754 (183. na světě)
Hustota zalidnění: 17 (194. na světě)
HDI: 0,686 (střední)
Jazyk: tři úřední jazyky: angličtina, francouzština,
pidgin, plus více než 100 místních jazyků
Náboženství: presbyteriáni 36,7 %, anglikáni 15 %,
Římskokatolická církev 15 %,
domorodé náboženství 7,6 %,
adventisté sedmého dne 6,2 %,
Kristova církev 3,8%, jiní 15,7 %
Státní útvar
Státní zřízení: republika
Měna: vanuatský vatu (VUV)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: VU
Telefonní předvolba: +678
Národní TLD: .vu

Vanuatu, oficiálně Vanuatská republika je melanéský ostrovní stát v Oceánii. Souostroví se nachází 1 750 km východně od Austrálie, 500 km severovýchodně od Nové Kaledonie, západně od Fidži a jižně od Šalamounových ostrovů. Během koloniálního období se nazývalo Nové Hebridy.

Obsah

Poloha a charakter území

Nevelký stát Vanuatu je tvořen souostrovím Nové Hebridy. Toto souostroví tvoří zhruba 83 ostrovů a ostrůvků, seskupených do tvaru písmene Y. Největšími ostrovy jsou Espiritu Santo a Malakula. Pobřeží velké části ostrovů, které jsou sopečného původu, tvoří korálové útesy. Nejvyšším vrcholem země je Tabwemasana měřící 1 877 m. Na souostroví se nachází také několik činných sopek, k nejznámějším patří Lopevi, Marum a Benbow. Zvláštností je sopka Gaua, jejíž kráter vyplňuje jezero Letas. Vanuatu se skládá s 15 velkých ostrovům několik menších ostrůvků a 3 souostroví

Podnebí

Vanuatu se rozkládá v oblasti, kde vládne vlhké tropické a rovníkové klima. Teplota se zde pohybuje mezi 22–27 °C. Ročně někdy spadne až 2000 mm srážek. Na jihu se na rozdíl od severu dá rozlišit období dešťů a sucha. Během období dešťů představují velké nebezpečí tajfuny.

Flora a fauna

Flora na severu se podstatně liší od flory na jihu. Na severu převládají tropické lesy, kde rostou stromové kapradiny, santálové stromy a týky. Na jihu se rozprostírají savany a suché lesy se vzácnými stromy kauri. Na ostrovech nežije příliš mnoho savců, pouze hlodavci, zdivočelá prasata, poletuchy a netopýři. Značnou převahu zde mají ptáci, domov jich tu má asi 50 druhů (drozdi, holubi, papoušci a pěnkavy). Plazi zde mají zastoupení v podobě gekonů.

Hospodářství

Velký význam mají pro Vanuatu ložiska manganové rudy, která se vyváží do Japonska a Číny. Nacházejí se zde také ložiska rud železa a mědi. Větší význam má ale zemědělství. Hlavní plodinou je kokosová palma. Dále se pěstují banány, citrusy, cukrová třtina, chlebovník, jamy, kakao, káva, kukuřice, taro, vanilka a různé druhy zeleniny. Důležitý je také rybolov. Hlavním odvětvím průmyslu je potravinářský průmysl, zvláště pak zpracování ryb.

Obyvatelstvo

Vanuatu je typickým homogenním státem. Žije zde totiž 97% Vanuaťanů. Negramotnost obyvatelstva je relativně vysoká - 22 %. Střední délka života mužů je 61 let, žen 64 let.

Provincie

Mapa provincií


Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vanuatu
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vanuatu