V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Václavice (Hrádek nad Nisou)

Z Multimediaexpo.cz

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Konkrétní problémy: neencyklopedické části.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Václavice (německy Wetzwalde) je vesnice, která je součástí města Hrádek nad Nisou v okrese Liberec je vesnice dlouhá více než 5 km podél klikaté cesty, kterou lemuje Václavický potok. Hlavní cesta do obce vede z Chrastavy na Chotyň a dále na Hrádek nad Nisou. Další cesta vede přes Bílý Kostel nad Nisou na Pekařku ... kde je pár chalup na malém kopci mezi lesem a lány polí končící křižovatkou uprostřed Václavic. Obec leží v malebné krajině s horizontem Ještědského hřebenu, Lužických hor a majestátního hradu Oybin na saské straně. Václavice jsou asi 5 km na východ od Hrádku nad Nisou a cca 18 km od krajského města Liberec. Je zde evidováno 178 adres.[1] Trvale zde žije 399 obyvatel.[2]

Václavice leží v katastrálním území Václavice u Hrádku nad Nisou o rozloze 15,68 km2.[3] V katastrálním území Václavice u Hrádku nad Nisou leží i Uhelná.

Obsah

Historie

  • Rok 1326 (Anno Domini|l.p.) – První zmínka o obci s názvem Wezillwalde, patřila ke grabštejnskému panství. V dochovaných archivech jsou pouze písemnosti, které se vztahují k místnímu kostelu svatého Jakuba apoštola, který je znám již od roku 1326. O životě místních lidí v samotných Václavicích, jejich jména, či zajímavé události, které se týkají této doby, se nedochovaly.
  • Roku 1630 ve vsi samotné však byly dva dvory drobné lenní šlechty. Celé Václavice byly kdysi pomyslně rozděleny na tři části. Vrchní díl při silnici na Chrastavu se nazýval Horní Ves – Oberdorf, oblast okolo kostela a silnice na Pekařku pak Střední Ves – Mitteldorf, a konečně zbytek při silnici ke Grabštejnu pak zcela logicky Dolní Ves – Niederdorf. První dvůr se nacházel v horní části vsi, z dnešních popisných čísel 47 až 50 a sídlil zde Hans von Nostitz. V dolní vsi byl tzv. Černý nebo též Malý dvůr (dnešní č. p. 99). Na obzvláště těchto panských statcích velmi tvrdě pracovala většina obyvatel této vesnice. Jméno vlastníka tohoto statku zatím nebylo dohledáno… .
  • Třicetiletá válka – tu prý údajně připomíná starý smírčí kříž nedaleko brány ke zbořenému kostelu. Dle pověsti zde odpočívá jakýsi švédský generál. Zabíjení, potopy a různé epidemie se obci v této přetěžké době nevyhnuly.
  • V prvé polovině 17. století byla ještě většina zdejších obyvatel protestanty. Po porážce českých stavů na Bílé hoře nařídila grabštejnská šlechta všem obyvatelům obce a také svých držav, aby přijali katolictví a nebo prodej svého majetku a odchod ze země. Spousta obyvatel Václavic se přiklonila ke své víře a odešla za hranice. Prvním, kdo takto učinil byl luteránský učitel Gabriel Schütz. V letech 1651–1696 následovalo učitele do exilu dalších 100 lidí. Bylo ale mnoho těch, kteří milovali své rodné Václavice. Proto se usadili hned za hranicemi v Reichenau spřízněného Saska (dnes Bogatynia v Polsku). Pověst praví, že odcházející protestanti na protest vyhnáni odnesli i velký václavický zvon z věže kostela, který prý poté dlouhá léta visel v kostelní věži jejich nového domova v Sasku.
  • Prvním rychtářem je v 17. století pan Christoph Worm. Rychtářský úřad byl pak dlouhá léta až do svého zániku roku 1850 prakticky jen v držení rodů Wormů, Thielů a Pietschů.
  • V roce 1866, během prusko-rakouské války, Václavičtí zažili velký hlad a utrpení, jelikož bylo v obci zrekvírováno velké množství potravin pro frontu. Ale rakouský orel válku prohrál. V této a další následné době zažily Václavičtí vpád pruského vojska s desítkami kanónů, koňmi a tisíci vojáků, kteří pochodovali na Chrastavu. Jako vítězné vojsko plenilo a rabovalo.
  • 1. světová válka – Václavické muže, kteří padli za císaře pána a jeho rodinu na bojištích 1. světové války, připomíná dodnes velký pomník v zadní části hřbitova.
  • 2. světová válka – Václavičtí muži bojovali, ale nyní za Hitlera v Rusku. Nikdo z nich se domů nevrátil. Nikdo jim už nestačil postavit pomník… je konec války a odsun všech Němců, všech václavických za hranice země na základě Benešových dekretů.
  • Budovatelská éra (1950) – tzv. „budovatelé pohraničí“ napsali: „Celkem jsme rozbourali asi 180 čísel popisných. Jedno číslo popisné někdy představovalo i několik budov: obytné stavení, maštal, stodolu a kůlny. Také jsme rozbourali jeden dům ještě nedostavěný.“ Hrůza asi jímala učitele Klímu, když toto psal, hrůza a strach před trestem by však měly jímat ty, kteří dokázali, ať již z hlouposti, ignorantství, lakoty, či z ideologické zaslepenosti zničit něco, co budovaly a na čem nechávaly své otisky generace před nimi.

Současnost

Pokud dnes budete projíždět obcí Václavice, najdete zde obec, ve které se zastavil čas. Kostel byl zbourán v sedmdesátých letech minulého století, fara má nájemce, z bývalé školy je výrobna nití a staré václavické statky mnohdy vypadají opuštěně a zchátrale, nebo byly změněny do moderního stylu. I tak zde na Vás dýchne kouzlo tohoto místa, které je zde ukryto – lány luk v malebné krajině, překrásné panorama okolních kopců a hor a tajemno spojené s historií této obce. Možná posledním žijícím svědkem minulosti je místní udržovaný hřbitov, kde krom prázdného travnatého obdélníku po zbořeném kostele může pozorný návštěvník najít třeba v roce 2010 přibyvší nápis na rodinné hrobce, ale i v roce 2012 instalovaný dřevěný kříž u jednoho původního, špatně čitelného náhrobku.

Reference

  1. Ministerstvo vnitra ČR. Adresy v České republice [online]. 2009-10-10, [cit. 2009-10-22]. Dostupné online.  
  2. Český statistický úřad. Sčítání lidu, domů a bytů 2001 [online]. 2001-03-01, [cit. 2001-03-01]. Dostupné online.  
  3. Územně identifikační registr ČR. Územně identifikační registr ČR [online]. 1999-01-01, [cit. 2009-10-22]. Dostupné online.  

Použitá literatura

  • Klíma, Josef: Václavický kantor vzpomíná, úryvky z rukopisu a časopisu HRÁDECKO.
  • Kühn, Karl Franz Dr.: Topographie der historischen und kunstgeschitlichen Denkmale im Bezirke Reichenberg. Brunn 1934.
  • Ressel, Anton: Heimatskunde des Reichenberger Bezirks. Reichenberg 1903 – 1905.
  • Scheybal J. V. PhDr., Scheybalová J. PhDr.: Umění lidových tesařů, kameníků a sochařů v severních Čechách. Ústí nad Labem 1985.
  • Vydra, František PhDr.: Chrastava: Kapitoly z historie města a jeho okolí. Chrastava 1995.
  • Marek Řeháček a Petr Polda : Hrádecko – kraj skal, pelyňku a větrných mlýnů (1997)

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Václavice (Hrádek nad Nisou)
Město Hrádek nad Nisou

Dolní SedloDolní SucháDonín • Horní Sedlo • Hrádek nad Nisou • Loučná •
Oldřichov na Hranicích • Uhelná • Václavice