Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Umělecká beseda
Z Multimediaexpo.cz
Umělecká beseda je občanské sdružení, respektive umělecký spolek sdružující mnohé významné české umělce od roku 1863 až podnes ve třech odborech: literárním, výtvarném a hudebním.
Obsah |
Historie
Umělecká beseda patřila od počátku své existence mezi nejdůležitější a nejvlivnější umělecká sdružení v Čechách, mezi zakladateli spolku můžeme najít i taková jména jako Bedřich Smetana či Josef Mánes. V roce 1925 byla dokončena budova družstva Umělecká beseda, postavená na základě projektu arch. Jandy na Malé Straně v Praze. Ulice, v níž se nachází, byla přejmenována na Besední. V budově se nacházely dva koncertní sály a Alšova výstavní síň. V besedním domě pořádal spolek pravidelné výstavy svých členů, ale i domácích a zahraničních hostů, koncerty, přednášky, diskuse i řadu dalších bohatě navštěvovaných společenských akcí. S touto budovou jsou spojeny také počátky Osvobozeného divadla (první představení Voskovce a Wericha) i Frejkova divadélka Dada. Besední dům se rovněž stal sídlem besedního hudebního vydavatelství, Hudební matice, nejvýznamnějšího československého podniku toho druhu, které si získalo svou úrovní i velký mezinárodní ohlas. Sídlila v něm i redakce besední výtvarné revue Život (vydávané až do roku 1949, v její redakci působili mj. Vladimír Holan, Josef Čapek a Karel Šourek) a také hudební revue Tempo. Ćinnost spolku nebyla v 50. letech 20. století někdejšímu komunistickému vedení po chuti a jeho činnost byla až do roku 1972 postupně omezována, budova byla v roce 1960 zkonfiskována, výstavní síň byla ještě několik let zachována (nyní je zde restaurace), z jednoho z koncertních sálů se stalo kino (nyní divadlo), druhý byl předělán na kanceláře. Činnost spolku byla v roce 1990 obnovena, ale zkonfiskovaný majetek vrácen nebyl. Na Slovensku působila odnož pražského spolku s názvem Slovenská umelecká beseda.
Výběr z nejznámějších členů
- Bedřich Smetana – hudební skladatel
- Josef Mánes – malíř
- Mikoláš Aleš – malíř
- Jan Evangelista Purkyně – vědec a umělec
- Karel Jaromír Erben – básník a folklorista
- Vítězslav Hálek – básník
- Karel Purkyně – malíř
- Josef Čapek – malíř a spisovatel
- Václav Štěpán – klavírista, skladatel a hudební teoretik
- Jan Zrzavý – malíř
- Václav Rabas – malíř
- Vlastimil Rada – malíř
- Kamil Lhoták – malíř
- František Tichý – malíř
- Jaroslav Ježek – hudební skladatel
…a mnozí jiní další.
Odkazy
Reference
- Lexikon malířství a grafiky, ISBN 80-242-1576-4
Externí odkazy
- Oficiální stránky Umělecké besedy
- Článek o Umělecké besedě na webu Budu.cz
- Článek o Umělecké besedě na stránkách Českého rozhlasu
- Článek v Britských listech
Literatura
- Sedmdesát let Umělecké besedy 1863-1933. Příprava vydání František Skácelík. Praha : Umělecká beseda, 1933. Dostupné online.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |