Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Uluru
Z Multimediaexpo.cz
Uluru (dříve Ayers Rock) (s diakritikou přesněji Uluṟu – výsl. [uluɻu], jinak také Oolora, The Rock, Ayersova skála) je nejobjemnější monolit na světě, či jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu na domorodém území v Severním teritoriu a Národním parku Uluru – Kata Tjuta. Uluru je název domorodého původu.
Monolit ční 348 metrů nad okolní rovinatou krajinou a do země zasahuje až 5 km hluboko. Dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km. Geologické stáří je až 600 mil. let.
Okolo celého útvaru vede několik různě dlouhých tras. Podél těchto cest se nachází spousta domorodých kreseb a posvátných míst oddělených od okolí plotem. Vstup do ohrazeného prostoru se považuje za přečin. Přesto je v blízkosti hory postaven luxusní hotel Longitude 131° jako skupina patnácti domečků ve stylu stanů.
Obsah |
Kulturní a náboženský význam
Pískovcový útvar má nesmírný kulturní a náboženský význam pro zdejší domorodce (Anangy). Celé území okolo útvarů Eyers Rock a Kata Tjuta patřilo odpradávna lidu Anangů a zároveň je křižovatkou domorodých cest stvoření. Především cest:
- Mala (klokan pruhovaný)
- Liru (jedovatý had)
- Koniya (krajta)
- Kurpany (psí netvor)
Tyto cesty jsou pro lid Anangů velice důležité.
Celá posvátná oblast byla Anangům v roce 1985 po vleklých soudních přích s Australskou vládou navrácena. Od tohoto roku je zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Historie
Podle domorodé tradice stvořili Eyers Rock dva chlapci, kteří si zde po velkém lijáku hráli s blátem.
Prvním Evropanem, jenž spatřil Uluru byl cestovatel Ernest Giles v roce 1872. Na vrchol jako první vystoupil William Gosse v roce 1873 a skálu pojmenoval na počest jihoaustralského politika sira Henryho Ayerse – Ayers Rock.
Fotogalerie
Souřadnice
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |