Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Tobruk
Z Multimediaexpo.cz
Tobruk (arabsky: طبرق nazývaný také Tobrúk, Tóbruch, Tobruch, Ţubruq nebo Tobruck) je město v severovýchodní části Libye poblíž hranic s Egyptem a zároveň přístav ležící na pobřeží Středozemního moře. V roce 2006 zde žilo asi 110.000 obyvatel.
Obsah |
Historie
Město s názvem Antipyrgos založili ve starověku Řekové jako jednu ze svých kolonií na pobřeží severní Afriky. V římském období sloužil Tobruk jako pevnost, která strážila hranice provincie Kyrenaika. Později se město stalo důležitou zastávkou karavan putujících podél pobřeží Středozemního moře. V roce 1911 jej podobně jako celou Lybii obsadili Italové.
Druhá světová válka a boje čs. jednotek
V průběhu válečných operací bylo v letech 1941 a 1942 svedeno v Tobruku a jeho okolí několik bitev mezi britskou armádou a mezi německými a italskými jednotkami (Afrikakorps). Město bylo v této době několikrát dobyto oběma stranami. 11.dubna 1941 byl Tobruk obklíčen německo-italskými vojsky. Obklíčené území hájily britské a australské jednotky (byly německými médii nazvány jako „Pouštní krysy“ a australské jednotky název přijaly za své)[1], které byly v říjnu 1941 vystřídány čerstvými silami. Mezi ně patřila i polská Samostatná brigáda karpatských střelců, jíž byl podřízen také 11. československý pěší prapor. Pro československé jednotky to byla největší válečná akce na Blízkém Východě a v Severní Africe. Československý pěší prapor pod velením podplukovníka Karla Klapálka o síle 643 mužů zde od 21. října do 10. prosince 1941 hájil nejvíce ohrožený západní úsek pevnostního perimetru. V bojích o Tobruk padlo 14 příslušníků praporu, 26 bylo těžce a 55 lehce zraněno. Boje spojeneckých i československých vojáků dodnes připomíná památník a vojenský hřbitov. Na zdi tobruckého hřbitova je vytesán tento nápis: „Toto je posvátná půda, neboť zde leží ti, kdo zemřeli pro vlast. Za západu slunce a zrána budeme na ně vzpomínat…“
Poválečné období
Po válce byl Tobruk opět obnoven a dnes je významným přístavním městem v něm byl vybudován ropný terminál zajišťující překládku této suroviny pocházející z ropných polí v okolí Sariru.
Související stránky
Reference
- ↑ Kniha: Bitvy druhé světové války, Nigel Cawthorne, Alpress 2007
(stránka 49, citace z knížky: "Nacistický rozhlasový propagandista William Joyce – americký občan oběšený po válce za zradu a v Británii známý jako "Lord Haf-haf" kvůli svému ironickému hlasu – se chvástal, že posádka byla "chycena do pasti jako krysy". Německé noviny pak nazvaly britské obránce "krysami z Tobrúku", přezdívkou, kterou si obránci hrdě přijali za svou.)"
Externí odkazy
- Obléhání a vyproštění Tobrúku
- Afrikakorps 1941 Tobrúk
- Tobrucký válečný hřbitov - video
- Expedice "Tobruk 98" – VHK Erika Brno
- Filmový dokument "Krysy pouště" (c)EKF 2004
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |