Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Teak

Z Multimediaexpo.cz



Teak (čti: týk) je tropický strom z čeledi železníkovitých, pocházející z jižní a jihovýchodní Asie. Dosahuje výšky 30 - 40 metrů a v zimě listy opadávají. Oblíbenosti se teakové dřevo dočkalo v letech 1950 a 1960, protože se využívalo pro prvky Dánského stylu. Teakový nábytek se dočkal velkého boomu, protože se stal vyhledávaným pro svou jedinečnost a elegantní vzhled.

Obsah

Pěstování a využití

Teakové dřevo se používá na výrobu venkovního zahradního nábytku,[1] palub lodí a dalších produktů, které jsou vystavené vlivům počasí. Z teakového dřeva se též vyrábějí podlahy a dýhy na nábytek. Kromě toho slouží teakové dřevo také pro výrobu různých bicích a strunných hudebních nástrojů nebo jejich součástí, například sitárů nebo v Indonésii vyráběných bubnů typu afrického djembe.

Významným zpracovatelem teakového dřeva je Indie, která z něj vyrábí dveře, rámy oken, nábytek a sloupy pro domy stavěné ve starém stylu. Mnoho typických anglických knihoven je postavených právě z teakového dřeva.

Listy a kůra jsou bohaté na červené pigmenty a jsou proto bohatě využívány pro barvení textilií. Kůra, dřevo a květy obsahují léčivé látky zmírňující střevní potíže, horečku a napomáhající při léčbě některých kožních onemocnění.

Hyblaea puera, hmyz žijící v jihovýchodní Asii, je jediným škůdcem teakového dřeva, kterého housenky se tímto, ale i jiným bežným dřevem v této oblasti živí.[2]

Výhody teakového dřeva

.* nebývá napadnuté plísní, termity ani jinými škůdci

  • je velmi tvrdé, pevné, pružné a zachovává si svou stabilitu
  • zachovává si srovnatelnou hmotnost s jiným dřevem
  • odolá vlivům počasí - slunečnímu světlu, větru, dešti, sněhu a dokonce i mrazu

Starost o teakové dřevo

Bez ošetření teakového dřeva se jeho barva mění ze žlutohnědé na stříbrnošedou. Pro zachování původní barvy je potřebné napustit dřevo teakovým olejem. Povrchová úprava dřeva - teakové dřevo je možné chránit několika způsoby: povrchovým nátěrem, postřikem, ponořením, máčením a mořením.

Používání a ošetření:

Při běžném používání se samozřejmě může nábytek ušpinit od pokrmů či od běžného stolování. Jestliže nechcete čekat s čištěním až na kompletní renovaci, setřete hlavní nečistoty do sucha a poté pomocí teplé mýdlové vody a kartáčku (ideální je použít hrubší stranu houbičky na nádobí) skrvnu vyčistěte, při čistění dbejte na pohyby po létech dřeva.

Ideální je nábytek ošetřovat na jaře před novou sezonou, používají se k tomu speciální čistící přípravky, teakový olej a drátěnka či vodní vysokotlaký čistič.

Zahradní teakový nábytek, může být ponechán venku celý rok. Pakliže použijete zimní povlaky, nemusíte na jaře nábytek tolik čistit. Použití povlaků však nemá vliv na životnost či konstruční pevnost Vašeho nábytku.[3]

Nábytek z teakového dřeva je velmi odolný proti působení slunečního záření, deště a dokonce i sněhu. Dá se říci, že je minimálně náročný na údržbu. Teakové dřevo je velmi tvrdé a tudíž odolné i proti lehce "neurvalému" zacházení,snese i dost silné nárazy např.židlí či křesel navzájem bez znatelného poškození, přitom není extrémě těžké. U levnějších sestav zahradního nábytku např.ze smrkového či borovicového dřeva jsme nuceni nejpoději každé 2 - 3 roky provádět časově i finančně náročnou údržbu resp.repasi ochranou lazurou. A to za předpokladu, že nábytek nenecháme zcela napospas povětrnostním vlivům. Ochranná lazura však naprosto spolehlivě popraská dříve či později - dřevo má samozřejmě jiný koeficient tepelné roztažnosti než ochranná lazura i té nejvyšší kvality.[4]

Galerie

Reference

  1. Teak-nabytek.cz, [cit. 2010-04-02]. Dostupné online.  
  2. University of Technology, Sydney, [cit. 2008-09-26]. Dostupné online.  
  3. Teakový nábytek Donate [online]. . Dostupné online.  
  4. Teakový zahradní nábytek [online]. . Dostupné online.