Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Smrčina (zámek)

Z Multimediaexpo.cz

Přibližná podoba zámku v roce 1912
Zámecké hospodářské budovy jsou nevyužívané a chátrají

Zámek Smrčina (německy Sorg) bylo sídlo 3 kilometry severně od města Aše, mezi obcemi Podhradí a Krásná, v okrese Cheb, kraji Karlovarském. Zámek byl zbourán v roce 1963.

Historie

Osada Smrčina je poprvé zmiňována v roce 1290. Tehdy jí získal od Rudolfa Habsburského jako léno zemský soudce Otto Machwitz z Voigtlandu. Někdy poté zde byla postavena tvrz, která se zde nacházela patrně až do 17. století, kdy zchátrala a byla zbourána. Později se Smrčina stala majetkem Neubergů z nedalekého Podhradí. Od Neubergů získávají Smrčinu Zedtwitzové. Karel Josef Zedtwitz zde v roce 1690 postavil zámek, který se podle historických pramenů sestával povětšinou ze dřeva. Jednalo se o prostou obdélníkovou barokní budovu, která byla později zvednuta o jedno patro. Zedtwitzové z Podhradí využívali zámek jako letní sídlo. Okolo zámku bylo později vystavěno několik hospodářských budov a hospoda. V 18. století, během tzv. sedmileté války zde byly ubytovány císařské jednotky. Na přelomu 19. a 20. století byl zámek kompletně přestavěn do podoby jednokřídlové patrové budovy se třemi rizality. Prostřední rizalit byl na straně do zámeckých zahrad vybaven půlkruhovým balkonem.

Počátkem 20. století, kdy se Zedtwitzové dostali do finančních problémů, začal zámek postupně chátrat. Proto ho v roce 1911 prodali bohatému ašskému průmyslníkovi, Wilhelmu Fischerovi, který zámek zrekonstruoval a revitalizoval zámecké zahrady a přilehlou oblast. V té době bylo sídlo také nazýváno "klenotem rodiny Fischerů". Po roce 1945, kdy byl zámek Fischerům odebrán, začal pustnout. Později byl využíván státními statky jako kanceláře a závodní jídelna. Státní statky však zámek vůbec neudržovali, a ten se v 60. letech ocitl v tak katastrofálním stavu, že musel být v roce 1963 z bezpečnostních důvodů ztržen. Dnes není po zámku již ani památky, a na jeho místě se nachází silážní jáma.

Souřadnice

Zdroje

  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (Západní Čechy), kolektiv autorů, Svoboda 1985
  • Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Jiří Úlovec, Libri 2000
  • Obce Ašska v proměnách času, kolektiv autorů, Muzeum Aš 2008