Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Rubín
Z Multimediaexpo.cz
Rubín je růžový až červený drahokam, sestávající převážně z minerálu korundu (Al2O3) s příměsí chromu způsobující zbarvení.
Obsah |
Výroba a těžba
Mezi největší naleziště rubínů patří zejména Afrika, Asie, Austrálie, Grónsko, Madagaskar a Severní Karolína. V současné době se velké množství rubínů vyrábí uměle. Používá se Verneuillova nebo Čochralského metoda pro postupný růst krystalu z taveniny. Rubíny nejlepší barvy holubí krve pochází z Barmy, Mogoku, následují je rubíny tanzanské, afghánské, vietnamské, z Nepálu, Šrílanky a Indie. Rubín, manikja, byl dle Indů králem mezi drahokamy, darujícím životní sílu a sexuální plodnost, lék na srdce a slabosti. Nejchválenějším byl padmarága rubín, nyní safír padparádža oranžovočevené barvy, který je ceněn. Rubíny špičkové jakosti a velikosti jsou cennější než velké diamanty, jsou vzácné a výjmečné.
Zajímavosti
- Umělý rubín byl použit k výrobě prvního laseru.
Rubíny jsou žádané magické a klenotnické kameny. Jejich barva je malinová, červená, sytě červená, rudá a jako krev. Barmské rubíny mají výtečnou barvu a imitují se rubíny jiných nalezišť. Historické kameny pocházejí především z Cejlonu. Lit Rubin, saphir, korund, extralapis no. 15., Robert Nový, O duševním a léčebném působení drahokamů a cenných nerostů, Max Weibel, Edelsteine, ABC verlag Zurich.
Externí odkazy
O historii těžby nejkrásnějších rubínů světa pojednává kniha Drahé kameny starověku, vyd. Onyx. Nejstarší nalezitě rubínů jsou náplavy řek jihozápadní Srílanky (řeka kaliganga) se starým centrem Ratnapury. Cejlonské rubíny jsou malinové barvy nebo asterické kameny. První zmínky pocházejí z Arthašástry, Brhatamhíty a buddhistických kronik, jakož od cestovatelů (i Marco Polo).Můžeme hovořit o 3000 letech těžeb zdejších rubínů. Od 4 až 5 století se postpně zvyšuje a od patnáctého století se na asijském a západní trhu objevují rubíny Barmy a Kambodži či Thajska.Barmské rubíny jsou nejkvalitnější na světě. V novověku se rubíny těží také na Madagaskaru, Tanzanii, Afghánistánu, Vietnamu a dalších lokalitách. Rubíny jsou vzácné a proto se napodobují verneuliovou metodou, hydrotermální metodou, přírodní kameny se dopalují (heated), aby měly lepší barvu, doplňují beryliem (treatment), skelnou pastou a dalšími úpravami. Thajský trh je pln madagaskarských, méně jakostních rubínů. Za rubíny se vzdávají růžové safíry. Původně prý byl dle přednášky Roberta Nového o problému určování staroindických kamenů v soudobé mineralogii, padparádža safír rubínem padmarága. Bráhmani tak měli (Ratnapariksha), dělit rubíny podle kast na jejich barvy. Indové byli přesvědčeni, že rubín dodává sílu života a plodnost, pranu, energii Slunce a jemné energie vesmíru. Rubín Svatováclavské koruny je prý dle P. Malíkové a J. Hyrschla rubelit turmalín. Rubíny mající nad deset karátů dosahují závratných cen a jsou vzácnější démantů. Robert Nový, O duševním a léčebném působení drahokamů a cenných nerostů, Rubin, saphir, extra lapis no. 15, Edelsteine, Max Weibel, ABC Zurich Verlag, 1985.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |