V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Rovnodennost

Z Multimediaexpo.cz

Rovnodennost je astronomický termín pro okamžik, kdy Slunce má vůči světovému rovníku nulovou deklinaci. Jarní rovnodennost nastává na severní polokouli obvykle okolo 20. března a podzimní 23. září, přičemž jejich přesný čas se mírně mění. Rovnodennosti mají vztah k náklonu zemské osy od roviny oběhu Země okolo Slunce, nikoli se vzdáleností Země od Slunce nebo polohou na ekliptice. Přesná definice pomocí deklinace může být nahrazena některou lidovější.

  • Rovnodennosti jsou okamžiky, kdy Slunce přechází přes rovník.
  • Rovnodennosti nastávají, když den trvá stejně dlouho jako noc, tedy právě dvanáct hodin. Astronomicky však tato definice není přesná. Protože má sluneční disk v průměru při průmětu na nebeskou sféru více než půl stupně a v zemské atmosféře dochází k refrakci slunečního světla, je Slunce v den rovnodennosti viditelné nad obzorem přibližně 12 hodin a 10 minut, pod obzorem je jen 11 hodin a 50 minut[1].

Data jarní a podzimní rovnodennosti jsou opačná na severní a jižní polokouli.

Obsah

Popis rovnodenností

Březnová rovnodennost

Zářijová rovnodennost

Související články

Reference

  1. 1,0 1,1 SUCHAN, Pavel; KUBALA, Petr. Začátek astronomického jara, brzký termín Velikonoc a letní čas. www.astro.cz [online]. 2008-03-18 [cit. 2008-03-19]. Dostupné online.  

Externí odkazy