Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Robert Fico

Z Multimediaexpo.cz

Ivan Gašparovič and Robert Fico (vpravo, 2013)
Robert Fico (2006)

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc. (* 15. září 1964, Topoľčany) je slovenský politik, zakladatel a předseda strany SMER - sociálna demokracia a předseda vlády SR.

Obsah

Profesní začátky

Robert Fico absolvoval v roce 1986 Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě a získal titul JUDr. V roce 1992 získal titul CSc. Od absolvování školy až do roku 1995 pracoval na Právnickém institutu Ministerstva spravedlnosti SR. V letech 1994-2000 působil jako agent pro zastupování SR před Evropskou komisí pro lidská práva a Evropským soudem pro lidská práva, kde mimo jiné obhajoval i nedemokratické kroky vlády z volebního období 19941998.

Politické začátky

V roce 1987 vstoupil do Komunistické strany Slovenska – KSS.

Poprvé byl Fico zvolen poslancem v roce 1992 za Stranu demokratickej ľavice. Od té doby je nepřetržitě poslancem Národní rady SR. Postupně se stal nejpopulárnějším politikem SDĽ. Po volbách, v kterých SDĽ ztratila velkou část podle průzkumů očekávaných hlasů, z postu předsedy strany odstoupil Peter Weiss a za svého nástupce označil právě 31-letého Roberta Fica. Avšak pár hodin před začátkem sjezdu Robert Fico svou kandidaturu stáhl ve prospěch Ľubomíra Fogaše, bývalého kolegy z Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Proč to Fico udělal, není dodnes známo - část kritiků praví, že Fico byl snadno vydíratelný.

Založení strany SMER

Fico a Boris Tadić, prezident Srbska

Po volbách v roce 1998 vznikala široká koalice stran SDK, SDĽ, SMK a SOP. Robert Fico však začal vystupovat proti koalici se stranou SMK s odůvodněním, že se strana pokouší otvírat problematiku Benešových dekretů. Oproti jeho názorům se do dnešní doby právní situace ohledně Benešových dekretů na Slovensku nezměnila. Později v roce 1998 se dostal do konfliktu s vlastní stranou SDĽ. SDĽ vytvořila spolu se Slovenskou demokratickou koalíciou a Stranou maďarskej koalície koaliční vládu. Robert Fico byl tehdy nejpopulárnějším politikem strany a získal ve volbách nejvíce preferenčních hlasů ze členů strany SDĽ. Podle názoru politických analytiků Fico očekával, že strana ocení jeho význam a počítal se jmenováním na ministra, nebo s funkcí generálního prokurátora (nesplňoval však věkovou hranici, která by mu umožnila tento post zastávat). To se však nestalo a Fico se rozhodl z SDĽ a koalice odejít. V prosinci 1999 pak založil novou politickou stranu, kterou nazval SMER. Později kritizoval poslance, kteří odešli ze svých stran, třebaže sám opustil stranu, díky které se dostal do parlamentu. Podle oficiálního stanoviska strany SMER, Robert Fico „vyvodil své rozhodnutí opustit řady vládní koalice a koaliční Strany demokratickej ľavice a založit novou politickou stranu na základě osobního, hlubokého nesouhlasu a zklamání z obsahu a stylu politiky, kterou po volbách v roce 1998 realizovala tzv. vláda změny“ Strana SMER se hned po svém založení snažila působit jako alternativa jak vůči tehdejší vládní koalici, tak i opozici. Ještě v tom stejném volebním období (1998-2002) přidala do svého názvu přídavek „tretia cesta“. Podle tvrzení představitelů strany se tím strana zadefinovala jako „strana moderního progresivního středolevého politického proudu, typu britské Labour Party nebo německé SPD. Sám Fico prohlásil, že „Není důležité, zda je kočka černá nebo bílá, ale zda chytá myši“. S odstupem času se ukázal krok Roberta Fica jako velmi dobrý a předvídavý. Preference SMERu postupně rostly, naopak preference SDĽ klesaly. Nakonec se vládní strana SDĽ v nejbližších volbách ani nedostala do parlamentu a k 1. lednu 2005 zanikla, když byla pohlcena právě SMERem.

Integrace levicových stran

V roce 2004 se Robertu Ficovi podařilo uskutečnit projekt sjednocení levicových stran. Tři levicové strany s dlouhodobě zanedbatelnými volebními preferencemi - bývalá mateřská Ficova strana SDĽ, Sociálnodemokratická alternatíva (další strana vzniklá odštěpením z SDĽ) a Sociálnodemokratická strana Slovenska (strana s dlouholetou tradicí na Slovensku, ale se zanedbatelným politickým vlivem) - uznaly, že nemají šanci na přežití na slovenské politické scéně a souhlasili s integrací se SMERem. Integraci schválily sněmy jednotlivých stran na podzim 2004 a od 1. ledna 2005 SDĽ, SDA a SDSS zanikly a SMER změnil název na „SMER - sociálna demokracia“. Paradoxně tak slovenskou levici sjednocoval ten, kdo ji v roce 1999 rozbíjel. Nejvýznamnější politický zisk pro SMER z této integrace nebyl ani tak v zisku nových voličů, jako spíše v zisku značky sociální demokracie.

Volební období 2002-2006

Fico se při oficiální návštěvě Srbska setkal se srbským politikem Mirkem Cvetkovićem

Robert Fico byl v roce 2002 opět zvolen poslancem NR SR. Stal se členem Výboru NR SR pro lidská práva, národnosti a postavení žen. Jeho strana SMER se stala se ziskem 13,6 % třetí nejsilnější politickou stranou na Slovensku za HZDS a SDKÚ a obsadila 25 poslaneckých křesel v NR SR. Takový výsledek je možné pro stranu, která se poprvé účastní voleb, považovat za velký úspěch. Naproti tomu byl pro SMER zklamáním, protože průzkumy veřejného mínění dlouhodobě předpovídaly pro stranu o mnoho lepší výsledek. Straně se po volbách nepodařilo dostat do vlády a tak zůstala v opozici. Před volbami Fico prohlásil, že „Jestli SMER nebude úspěšný a nedosáhne svého cíle, to znamená být při sestavování vlády a dostat do kabinetu i celkové politiky co nejvíc lidí, Robert Fico z politiky odejde“. Třebaže SMER takto neuspěl, Fico z politiky neodešel.

Během celého volebního období SMER soupeřil s HZDS o vedoucí postavení v opozici. V soupeření o slovenské voliče opozice však slavil SMER úspěch. V průzkumech veřejného mínění předstihla strana do té doby nejpopulárnější stranu HZDS a od roku 2004 si udržuje stabilně první místo s preferencemi lehce pod 30 %. Stejně tak Robert Fico dlouhodobě vede v průzkumech veřejného mínění žebříček popularity slovenských politiků s velkým náskokem před prezidentem Ivanem Gašparovičem a Vladimírem Mečiarem.

Vítězství ve volbách 2006

V červnu 2006 SMER vyhrál parlamentní volby s 29,1 % hlasů a utvořil koalici s HZDS Vladimíra Mečiara a SNS Jána Sloty. Obě tyto strany tvořily v období 19941998 koaliční vládu a byly kritizovány za jejich nedemokratický styl vlády. Výsledkem koalice SMERu s SNS (která je západními médii označována za nacionalistickou, rasistickou a xenofobní) bylo kritizování Fica ve Straně evropských socialistů, které je SMER členem. Mnozí evropští socialisté také požadují vyloučení SMERu z SES.

Velká Galerie

YouTube

Korčok je človek bez názoru a vždy len
slúži svojim pánom. Volím Pellegriniho !
Vážený pán premiér Fiala,
česká vláda je na Slovensku vítaná kedykoľvek.


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Robert Fico
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Robert Fico