Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Richard Truly

Z Multimediaexpo.cz


Richard Harrison Truly (* 12. listopadu 1937 ve Fayette, Mississippi, USA), je americký astronaut z programů MOL, Apollo-Sojuz, Skylab a letů s raketoplány a ředitel NASA v letech 1989-1992.

Obsah

Život

Mládí a výcvik

Po základní a střední škole pokračoval ve studiích. V roce 1959 vystudoval technologický institut v Georgii (Georgie Institute of Technology) a s diplomem leteckého inženýra byl vybrán v roce 1965 pro vojenský program MOL 1. Odtud byl převeden v srpnu roku 1969 mezi astronauty. Byl jmenován do podpůrných posádek letů Skylab 2, Skylab 3, Skylab 4 a do programu Sojuz-Apollo. Po ukončení i tohoto programu se přeškolil na raketoplány. Nejdříve byl záložním pilotem pro první zkušební let. V té době byl fregatním kapitánem. Je ženatý a má tři děti. Používal přezdívku Dick.

Lety do vesmíru

Poprvé letěl na raketoplánu Columbia v listopadu 1981 a stal se tak 105. kosmonautem Země. Byl to druhý zkušební let STS (Space Transportation System) trvající dva dny. Posádku tvořili dva lidé, velitel plukovník USAF Joseph Engle a pilot námořní kapitán Richard Truly. Odstartovali z kosmodromu Kennedy Space Center na Floridě (mys Canaveral) a přistáli na vojenské základně Edwards v Kalifornii.

Koncem léta roku 1983 na palubě raketoplánu Challenger odstartoval k misi STS-8 na oběžnou dráhu naší planety. Šestidenního letu se zúčastnila tato pětičlenná posádka: velitel Richard Truly, dále pak Daniel Brandenstein, Guion Bluford, Dale Gardner a William Thornton. Na naléhání armády start z mysu Canaveral i přistání na základně Edwards byly v noci kvůli plánovaným vojenským expedicím. V noci také vypustili indickou telekomunikační družici Instat 1B.

Po skončení letů

Ihned po svém druhém letu z NASA odešel do velitelské armádní funkce, po třech letech roku 1986 byl převelen do Washingtonu za NASA. V letech 1989-1992 byl jmenován ředitelem NASA. O rok později se ve svých 56 letech vrátil na univerzitu v Georgii, kde setrval jako ředitel dalších šest let.

Literatura

  • CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.  

Externí odkazy