V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Regrese

Z Multimediaexpo.cz

Regrese nebo regres (lat. regressus, od regredior, ustupuji) obecně znamená pohyb zpět, ústup, návrat. Opačným termínem je progres, pokrok. Odtud také regresivní, ustupující.

Obsah

Odborné významy

V české odborné terminologii se používá například v oblasti psychologie, statistiky, ale také v logice, v právu (význam: druhotná náhrada škody), v biologii (evoluční zjednodušení orgánu), v jazykovědě (opětné uvedení slova do jazyka) a dalších.

Psychologie a psychoanalýza

Hlavní článek: Regrese (psychologie)

V psychologii a psychoanalýze je regrese klasický pojem freudovské psychoanalýzy, později užívaný i mimo její kontext. Může znamenat:

  • návrat k již překonaným, méně dospělým či dětštějším formám chování jako jeden z obranných mechanismů,
  • anebo řízené vzpomínání, kdy se pacient pod vedením terapeuta vrací do minulosti, vybavuje si potlačené vzpomínky a tak se vyrovnává s minulými traumaty a negativními zkušenostmi.

Matematická statistika

Hlavní článek: Regresní analýza

Do statistiky zavedl pojem regrese britský učenec Francis Galton kolem roku 1880 v rámci spojení „regres k průměru“. Tím označil fakt, že např. synové vysokých otců jsou obvykle nižší než byli jejich otcové, zatímco synové malých otců jsou vyšší než jejich rodiče. A podobně je tomu s jinými vlastnostmi, nejen u lidí. Galtonův název se z jeho eugenických výzkumů přenosu vlastností mezi generacemi rozšířil na jakékoli zkoumání souvislostí mezi náhodnými veličinami a vznikla statistická regresní analýza. Ta dnes patří k nejvýznamnějším metodám matematické statistiky a samostatně či ve spojení s jinými metodami se používá prakticky v každé oblasti empirické a aplikované vědy.

Logika

Nekonečný regres (lat. regressus ad infinitum) vzniká tehdy, když se nějaké tvrzení P1 opírá o P2 a obecně tvrzení Pn o Pn+1. Aristotelés považoval nekonečný regres v argumentaci za vyvrácení takového tvrzení. Nekonečný regres se formálně podobá rekurzivně definované nekonečné řadě a rekurzivní funkci. Příkladem jakéhosi "nekonečného regresu" je například problém kontroly: úředníky musí kontrolovat kontrolor, což je ovšem také úředník a musí se tedy kontrolovat.

Lékařství

Regrese nemoci znamená stav, kdy nemoc "ustoupila" a vykazuje jen lehčí příznaky, může se však zase vrátit jako recidiva.

Zdravotní pojištění

V oblasti veřejného zdravotního pojištění jsou jakožto regresy označovány peněžní náhrady za poskytnutou zdravotní péči a léčiva, které zdravotní pojišťovna vymáhá v případě autonehody, pracovního úrazu nebo při onemocnění ači poranění způsobené trestným činem nebo jiným prokazatelným cizím zaviněním.

Softwarové inženýrství

V oblasti softwarového inženýrství (tvorby software) znamená regrese stav, kdy úpravou zdrojového kódu přestane fungovat něco, co do úpravy fungovalo v pořádku.

Oceánografie

Regrese neboli negativní eustáze je ústup moře, čili obnažování mořského dna. Opakem je transgrese.

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Regrese. Sv. 9, str. 488