V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Pokuta

Z Multimediaexpo.cz


Crystal Clear browser.png   Informace v tomto článku nemají dostatečný globální rozměr.
  Prosíme, vylepšete článek tak, aby obsahoval minimum lokální či povrchní rétoriky.
Crystal Clear linneighborhood.png


Pokuta je forma peněžité sankce, která může být udělena ve stanovených případech porušení zákonné povinnosti.

V českém přestupkovém právu se tak nazývá finanční postih, který může být uložen orgánem veřejné moci zejména při spáchání přestupku[1] nebo jiného správní deliktu. V aktuálním trestním právu se pokuta nazývá peněžitý trest. Zde je rozdíl se smluvní pokutou, která není veřejnoprávní sankcí, ale soukromoprávním zajišťovacím institutem.[2] Jako sankce také nevystupuje pořádková pokuta, která je procesním opatřením.[3]

Pokuty za černou jízdu nebo jiná porušení přepravního řádu a přepravních podmínek ve veřejné dopravě jsou v současné české legislativě nazývané přirážka, jejich výši stanoví smluvní přepravní podmínky nebo tarif, přičemž horní hranici výše částky stanoví zákon o silniční dopravě (§ 18a odst. 3 zákona 111/1994 Sb. v platném znění – 1000 Kč) a zákon o dráhách (§ 37 odst. 6 zák. 266/1994 Sb. v platném znění – 1000 Kč).

Pokuta za přestupky nebo správní delikty může být udělena jak fyzické osobě, tak i právnické osobě (a to i státu). Nejčastější a nejznámější pokutou jsou ale pokuty za přestupky v dopravě při porušení pravidel silničního provozu, kdy je účastník, který je poruší, trestán zaplacením peněžní částky. Další oblastí, kde jsou pokuty často využívány, je např. ekologie.

Reference

  1. § 11 odst. 1 písm. b) a § 13 zákona č. 200/1990, o přestupcích
  2. § 544 a 545 občanského zákoníku, § 300 - 302 obchodního zákoníku
  3. § 58 - 63 správního řádu, § 51 - 54 občanského soudního řádu