Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Office Open XML
Z Multimediaexpo.cz
Office Open XML (OOXML) je specifikace pro souborový formát na ukládání dokumentů kancelářských balíků jako textových dokumentů, tabulek či prezentací. Formát byl navržen společností Microsoft a poprvé byl použit v Microsoft Office 2007. Finální specifikace byla vytvořena pod hlavičkou sdružením ECMA ve skupině TC45, do které například patří Apple, Barclays Capital, BP, Britská knihovna, Essilor, Intel, Microsoft, NextPage, Novell, Statoil, Toshiba a Knihovna kongresu USA pod číslem ECMA-376.
Formát Office Open XML je ZIP soubor, který v sobě obsahuje XML a další potřebné soubory. Výsledkem jsou tak menší soubory než ty binární, které byly vytvářeny předchozími verzemi Microsoft Office. Společnost Microsoft tvrdí, že hlavním cílem bylo být zpětně kompatibilní s existujícími dokumenty a plně podporovat jejich rozšiřující vlastnosti.
Obsah |
Dokumentace
Seznam oficiální dokumentace ke specifikaci:
- Part 1: Fundamentals - základní úvod do částí specifikace
- Part 2: Open Packaging Convention - podrobný popis vnitří struktury dokumentů, popis zabezpečení dokumentů
- Part 3: Primer - v podstatě rozšířený a rozvedený dokument Part 1: Fundamentals, tento dokument je doporučován jako výchozí pro seznámení s OOXML
- Part 4: Markup Language Reference - velmi podrobná referenční příručka ke všem elementům specifikace, včetně ukázek a použití
- Part 5: Markup Compatibility and Extensibility - informace jak rozšiřovat stávající specifikaci
Části specifikace
Specifikace je rozdělena do několika částí.
- Open Packaging Conventions (OPC) – popisuje vnitřní strukturu souborů
- WordProcessingML – popisuje XML pro textové procesory
- SpreadsheetML – popisuje XML pro tabulkové kalkulátory
- PresentationML – popisuje XML pro prezentace
- DrawingML – popisuje XML pro grafické elementy dokumentů
- Podpůrné „ML“ – sada XML pro velmi specifické úkoly, např. matematické vzorce
- Custom XML - definuje způsob jak vkládat uživatelská XML do dokumentu a propojavat je s obsahem
Open Packaging Conventions (OPC)
Popisuje vnitřní strukturu ZIP archivu, který obsahuje dokument. Základním prvkem jsou soubory s příponou .rels, které udržují informace o vztazích mezi ostatními soubory. Příkladem může být vztah mezi sešitem v tabulkovém kalkulátoru a listy, které sdružuje. Pomocí OPC lze vytvářet i vlastní formáty, protože se jedná o obecnou specifikaci. K obsahu dokumentu lze přistupovat dvěma způsoby – s využitím OPC nebo přes adresářovou strukturu archivu.
WordProcessingML
Struktura vychází ze schématu body – paragraph – run. Tělo dokumentu je děleno na odstavce (text, obrázek, tabulka, …) a tyto části jsou dělené na tzv. runs. Zjednodušeně řečeno, run nastavuje formátování informace. Všechny textové informace, které se mají zobrazit uživateli, jsou umístěny vždy v elementu <w:t>.
SpreadsheetML
Dokument tabulkového kalkulátoru se nazývá sešit (workbook) a skládá se s listů (sheet). Sešit i listy jsou umístěny v samostatných souborech, typicky workbook.xml, sheet1.xml, sheet2.xml, … Velmi specifické je ukládání textové informace v tabulkách. Existují dva způsoby – inlinestring nebo sharedstring. Inlinestring ukládá informace přímo v buňce tabulky. Tento způsob je v podstatě identický s html. Sharedstring ukládá texty do samostatného souboru, který je sdílený pro všechny listy a každý textový obsah buňky je v něm unikátní. Buňky se pak odkazují na hodnotu v tomto seznamu.
PresentationML
Obsah dokumentu s prezentací se dělí na snímky (slide), jejich obsah a animace. Každý snímek je opět uložen v samostatném XML souboru. To samé platí např. i pro poznámky ke snímkům.
DrawingML
DrawingML popisuje vektorou grafiku, která se používá v rámci WordProcessingML, SpreadsheetML a PresentationML. Kromě DrawingML se pro vektorou grafiku používá i VML, které má být nahrazeno právě DrawingML.
DIS 29500
Během standardizace u ISO došlo k několika podstatným změnám ve standardu ECMA-376 na základě požadavků národních standardizačních institutů. Tato verze je označována jako DIS 29500. U nás se touto problematikou zabývá ČNI. Tou nejdůležitější změnou je definování dvou typů dokumentů, podobně jako u XHTML, Strict a Transitional. Verze Strict neobsahuje žádné elementy, které jsou zatížené zpětnou kompatibilitou směrem ke starším dokumentovým formátům. Verze Transitional pak může obsahovat elementy, které jsou pro zpětnou kompatibilitu nezbytné.
Finalní rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí DIS 29500 jako ISO standardu by mělo padnout počátkem dubna 2008.
Související články
- Open Document Format (celým jménem OASIS Open Document Format for Office Applications, dále jen ODF) - je konkurenční otevřený formát dokumentů za kterým stojí širší porfolio výrobců software. Byl vyvinut skupinou „Open Office XML“ v rámci organizace OASIS. Formát je rovněž postaven na bázi XML, a jeho předností je skutečná otevřenost, nikoliv jen otevřenost v názvu. ODF byl přijat jako ISO standard ISO/IEC 26300.
Externí odkazy
- Přišel mi docx, jak ho mám otevřít ?
- Stránky MSDN s ukázkami pro vývojáře
- Diskuse a připomínky ČNI ke standardizaci OOXML
- Tiskové prohlášení ČNI k návrhu mezinárodní normy ISO IEC DIS 29500
- Server o Office Open XML (anglicky)
- Blog Briana Jonese o Office Open XML (anglicky)
- Ecma-international.org - Office Open XML Formats (anglicky)
- Analýza problémů návrhu standardu OOXML (anglicky)
- Knihovna pro generování - PHP Excel 2007 classes (anglicky)
- Knihovna pro generování SpreadsheetML pomocí .NET (anglicky)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |