V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Ocúnovité

Z Multimediaexpo.cz


Ocúnovité (Colchicaceae DC.) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu liliotvaré (Liliales). Některé starší taxonomické systémy zástupce řadily do čeledi liliovité v širokém pojetí (Liliaceae s.l.). Petermannia cirrosa je podle nejnovějších výzkumů řazena do monotypické čeledi Petermanniaceae[1].

Obsah

Popis

Jedná se zpravidla o vytrvalé pozemní byliny nebo liány, převážně s hlízami, vzácně s oddenky, jsou jednodomé s oboupohlavnými květy. Mladé stonky se v uzlinách snadno nelámou. Listy jsou nahloučeny na bázi, nebo nikoliv, jsou jednoduché, přisedlé (vzácně řapíkaté), střídavé, uspořádané nejčastěji spirálně (vzácně dvouřadě), s listovými pochvami. Listy zpravidla dobře vyvinuty, vzácně jsou redukované. Čepele listů jsou celokrajné, čárkovité až kopinaté, žilnatina je souběžná. Květy jsou oboupohlavné, jsou jednotlivé nebo v květenstvích, zpravidla v hroznech, vrcholících nebo okolících. Listen pod květenstvím ve tvaru toulce není přítomen. Květy jsou pravidelné, okvětí je vyvinuto, zpravidla 6 (výjimečně 8) okvětních lístků ve 2 přeslenech (vzácně v 1 přeslenu), okvětní lístky jsou volné, nebo srostlé a vytvářejí korunní trubku, někdy velmi dlouhou (např. ocún jesenní-Colchicum autumnale), jsou bílé, červené, purpurové, fialové nebo žluté. Tyčinek je 6, ve 2 přeslenech, vzácně v 1 přeslenu, jsou volné nebo vzácněji srostlé s okvětím či navzájem. Gyneceum je složeno ze 3 (vzácně 4) plodolistů, je synkarpní, čnělka je 1 nebo 3, někdy částečně srostlé, blizny 3, semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý, převážně tobolka. Čeleď je typická přítomností alkaloidů, zvláště je přítomen colchicin a jiné příbuzné látky.

Rozšíření ve světě

Je známo asi 15 rodů a asi 245 druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, západní, střední i východní Asii, v Africe, v Severní Americe, Austrálii na Novém Zélandě. Chybí v Jižní Americe[2].

Seznam rodů (podle [3])

Androcymbium, Baeometra, Bulbocodium, Burchardia, Camptorrhiza, Colchicum, Disporum, Gloriosa, Hexacyrtis, Iphigenia, Kuntheria, Littonia, Merendera, Neodregea, Onixotis, Ornithoglossum, Sandersonia, Schelhammeria, Triplandenia, Uvularia, Wurmbea

V ČR roste ve volné přírodě a je původní pouze jediný druh, ocún jesenní (Colchicum autumnale).

Reference

  1. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/APweb/
  2. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  3. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/

Literatura

Květena ČR: 8 nebo 9 díl, vyjde snad v příštích letech.

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květěna ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy