Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Nové Hrady
Z Multimediaexpo.cz
Nové Hrady jsou město v Novohradských horách poblíž hranic s Rakouskem, asi 30 km jihovýchodně od Českých Budějovic. katastrální výměra města činí 7 968 ha. PSČ je 373 33 vyjma místní části Byňov, která má PSČ 373 34. Historické jádro je městskou památkovou zónou.
Příslušnost obce: v roce 1850 obec Nové Hrady v okrese Nové Hrady; 1869 obec v okr. Budějovice; 1921 obec v okr. České Budějovice; 1931 obec Nové Hrady (německy Gratzen) v okr. Kaplice; 1950 obec Nové Hrady v okr. Trhové Sviny; 1961 obec v okr. České Budějovice.
Obsah |
Historie
Nové hrady byly ve středověku významnou pohraniční pevností. V pramenech je doloženo slovanské hradiště, ve 13. století zde byl vybudován vrcholně středověký hrad patřící rodu Vítkovců. Po roce 1620 se Nové Hrady stávají rezidenčním městem Buquoyů kteří zde sídlili až do roku 1945, a to nejprve v přestavěném rožmberském domě na náměstí, přebudovaném na barokní rezidenci, později v nově vybudovaném raně klasicistním zámku na okraji historického centra města. Východní část území města (katastrální území Nakolice, Obora u Vyšného a Vyšné) byla k Československu připojena až 31. července 1920 jako součást tzv. Západního Vitorazska a v rámci Čech začleněna do soudního okresu Nové Hrady v politickém okrese Kaplice. Původně tato tři katastrální území náležela k Dolním Rakousům.
Zajímavosti ve městě a okolí
- Tereziino údolí (také Terčino údolí)
- NPR Červené blato
- NPP Hojná voda
- Horní Stropnice
- tvrz Cuknštejn
- hrad Nové Hrady
- Kostel svatého Petra a Pavla (Nové Hrady)
- Klášter Božího Milosrdenství Rodiny Panny Marie - klášter servitů. Klášter servitů u kostela sv. Petra a Pavla, založil roku 1677 majitel panství hrabě F. Buquoy jako poděkování Panně Marii za uzdravení z těžkého zranění v bitvě s Turky. Po roce 1990 obnoven především díky darům z Rakouska.
- Zámek Nové Hrady
Členění města
Katastrální území
- Byňov
- Mýtiny
- Nakolice
- Nové Hrady
- Obora u Vyšného
- Štiptoň
- Údolí u Nových Hradů
- Veveří u Nových Hradů
- Vyšné
Místní části
- Byňov
- Nakolice
- Nové Hrady
- Obora
- Štiptoň
- Údolí
- Veveří
- Vyšné
Fotogalerie
Literatura
- ČERNÝ Jiří: Poutní místa jižních Čech. Milostné obrazy, sochy a místa zvláštní zbožnosti, České Budějovice 2006.
- TEICHL Anton: Geschichte der Stadt Gratzen. Gratzen 1888
Souřadnice
Reference
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |